Pretraga

Na lokalnim izborima možete zaraditi od 60 do 80 eura za jedan dan: Evo kako i što trebate raditi

A- A+

Lokalni izbori održavaju se 18. svibnja 2025. godine, a upravo je rad u biračkim odborima idealan za studente koji žele zaraditi džeparac. Za rad u biračkom odboru može se dobiti od 60 do 80 eura, ovisno o ulozi koju u odboru imate. Prednost za rad u biračkom odboru daje se, dakle, studentima, ali i umirovljenicima te nezaposlenim osobama. Kod lokalnih izbora moguće je da će doći i do drugog kruga izbora, što znači da će se poslije 18. svibnja možda održati izbori na kojima također možete zaraditi.

Studenti mogu raditi na lokalnim izborima u biračkom odboru i zaraditi od 60 do 80 eura neto | Foto: Canva

U nedjelju 18. svibnja ove godine održavaju se lokalni izbori u Hrvatskoj. Tog dana stanovnici biraju gradonačelnike svojih gradova, načelnike svojih općina i župane svojih županija, ali i ostale članove predstavničkih tijela jedinica lokalne i regionalne samouprave. Za provođenje ovih izbora potreban je i birački odbor u kojemu prednost rada imaju studenti, umirovljenici i nezaposlene osobe.

Za rad na lokalnim izborima možete dobiti od 60 do 80 eura neto

Vlada je nedavno donijela odluku o naknadni za rad u biračkom odboru na lokalnim izborima. Tako za jedan dan rada možete zaraditi od 60 do 80 eura neto, ovisno o poziciji koju obnašate u biračkom odboru. Predsjednik i potpredsjednik biračkog odbora dobiva naknadu od 80 eura, a ostali članovi biračkog odbora dobivaju 60 eura.

– Birački odbor čine predsjednik, potpredsjednik i osam članova. Predsjednik, potpredsjednik i članovi biračkog odbora ne smiju biti kandidati na izborima koje provode. Predsjednik i potpredsjednik biračkog odbora ne smiju biti članovi niti jedne političke stranke. Četiri člana biračkog odbora određuje većinska politička stranka, odnosno političke stranke, a četiri člana oporbena politička stranka, odnosno političke stranke, sukladno stranačkom sastavu predstavničkog tijela pojedine jedinice, stoji u obavijesti Državnog izbornog povjerenstva.

Osobe zainteresirane za sudjelovanje u radu biračkog odbora na mjestu predsjednika ili potpredsjednika biračkog odbora mogu se obratiti izbornom povjerenstvu, odnosno nadležnom općinskom ili gradskom izbornom povjerenstvu. Oni koji žele biti samo članovi biračkog odbora, mogu se obratiti političkim strankama.

Izdvojeni članak
izbori

Ako želite raditi u biračkom odboru na izborima, ovako izgleda posao: Dobit ćete i naknadu

Kako izgleda rad u biračkom odboru?

Podsjetimo, rad u biračkom odboru sa sobom nosi i određene odgovornosti. Posao se razlikuje ovisno o tome jeste li član odbora ili predsjednik. Ujutro prije otvaranja birališta u 7 sati svi članovi odbora moraju doći na mjesto glasanja koje im je dodijeljeno. Slažu se kutije koje se prethodno moraju zapečatiti pečatom (to je posao predsjednika odbora) i postave se stolovi za upis glasača i prostor za glasanje. Rad u odboru provodi se u ‘dvije smjene’, a u kojoj ćete biti ovisi o dogovoru s ostalim članovima.

Kada osoba dođe glasati, član biračkog odbora mora uzeti osobnu iskaznicu i pronaći osobu na popisu i označiti da je osoba glasala. Zatim se osobi vraća osobna iskaznica i daje listić za glasanje, pritom se pazi da osoba koja glasa to napravi iza zaštitne pregrade i da stavi listić u dobru kutiju jer ih nekada zna biti više.

Kada se birališta zatvore u sedam sati navečer, svi članovi biračkog odbora ponovno se okupljaju na mjestu glasanja gdje se otvaraju kutije i broje listići. Na poseban papir se zapisuje tko je dobio koliko glasova na tom biračkom mjestu i onda se listići, kutije i papir s podacima nose u zgradu općine ili grada koji prikuplja sve glasačke listiće. Tu kutiju predaje predsjednik biračkog odbora.