Pretraga

Nikad ne biste pogodili kako se liječi ovisnost o internetu

A- A+

U današnje vrijeme sve je veći broj ljudi, prvenstveno mladih, koji postaju ovisni o internetu. U Kini je čak imaju kampove za liječenje navedene ovisnosti koje naplaćuju 1600 dolara. No režim i, kako kažu, djelotvorne tehnike kojih se drže u kampovima i više su nego brutalni.

Broj ovisnika o internetu u neprestanom je rastu, stoga je logičan slijed i da se razvijaju tehnike te metode pomoću kojih se ovisnici liječe. U Kini je ova ovisnost službeno priznata kao psihički poremećaj te postoje kampovi za liječenje u kojima ovisnici plaćaju šest mjeseci boravka po 1600 dolara. No, metode kojim se Kinezi služe u nastojanju da izliječe ovaj tip ovisnika u najmanju ruku su brutalne, piše rt.com.

Izdvojeni članak

Mladi pokrenuli novi opasan trend na internetu, pala i prva žrtva

Vježbaju dok ne osjete da im mišići otkazuju

Polaznici šestomjesečnog ‘tečaja’ svakodnevno su podvrgnuti iscrpljujućem radu i vježbama koje im, kako kineski liječnici tvrde, pomažu u oslobađanju opsesija koja im šteti duhu i tijelu.

– Roditelji su zahtijevali od mene da učim po cijeli dan. Nisu mi dozvoljavali da izađem van s prijateljima. Kada sam postao ovisan o igricama, moje ocjene su bile sve lošije, ali mi je prelaženje nivoa u igrici davalo novi osjećaj zadovoljstva, objašnjava tinejdžer Weng koji je pod pritiskom roditelja zabršio u jednom od kampova za liječenje.

Sve polaznike kampa vojnici otprate do edukativnog centra u sklopu kojega se nalaze i spavaonice. Nakon prijema ovisnika, tamošnji znanstvenici ih priključuju na aparate za praćenje moždane aktivnosti te ih podvrgavaju raznim analizama. Dan u kampu počinje u zoru trčanjem, sklekovima i trbušnjacima. Tinejdžeri koji krenu s ovim tipom liječenja nose maskirnu odjeću te vježbaju sve dok ne osjete da će im mišići otkazati.

Izdvojeni članak

Obrat u nalazima istraživanja: Internet ne škodi mladim umovima

Satima peru toalete bez rukavica

– Djeca koja su navikla provoditi sve vrijeme pred ekranom su u lošoj formi. Opsjednutost internetom im je uništila kondiciju, ali i sposobnost da sudjeluju u svakodnevnom životu i interakciji s drugima, objašnjava bivši vojni instruktor Šing Li Ming koji je zadužen za vođenje treninga u rehabilitacijskom centru Kwide.

Napornoj i iscrpljujućoj tjelovježbi slijede satovi etike, glazbene kulture, kao i brojnih drugih vještina koje su polaznici zbog interneta bili zapostavili, primjerice kuhanje i čišćenje. Tinejdžeri ponekad satima znanju prati toalete bez rukavica, no kako njihovi instruktori kažu, to je sve to za njihovo dobro.

– Obrazovanje i vojnička disciplina vraćaju ih u realnost i stvaraju dobre navike, objašnjava Šing Li Ming. Također je za kraj dodao da, ako jedan od polaznika prekrši pravilo, povlači kaznu za čitavu grupu.