Pretraga

Odzvonilo problematičnim učenicima: Opomena pred isključenje prenosit će se u više razrede

A- A+

Učenici koji dobiju opomenu pred isključenje od sada će morati do kraja svog srednjoškolskog obrazovanja paziti na svoje ponašanje kako ih ne bi izbacili. Izmjenama u Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi ova se mjera prenosi i u više razrede pa će problematični srednjoškolci morati više paziti na svoje ponašanje.

Izmjenama Zakona o odgoju i obrazovanju, srednjoškolci koji zbog svog ponašanja zarade opomenu pred isključenje, morat će paziti na svoje postupke sve dok ne maturiraju. Ta pedagoška mjera od sada će se prenositi i u više razrede pa će problematični učenici morati biti puno oprezniji kako bi izbjegli izbacivanje iz škole.

Izdvojeni članak

Pedagoške mjere u školama: Isključenja iz nastave vrtoglavo narasla, dok je broj opomena udvostručen

Srednjoškolci podržavaju strože sankcioniranje problematičnih učenika

Većina srednjoškolaca koje smo kontaktirali podržavaju ovu promjenu.
Zdravo okruženje bez problematičnih učenika važno im je za kvalitetan
razvoj i obrazovanje.

– Ako netko napravi neku glupost koja zaslužuje opomenu pred isključenje onda ga to treba pratiti do kraja školovanja, jer ne vjerujem da se netko može već u par mjeseci popraviti, izjavio je B.C. iz Elektrotehničke škole Zagrebu.

Srednjoškolci ističu kako se takve stroge opomene ne dobivaju za neke manje prijestupe, pa ako je netko zaslužio tu najstrožu moguću opomenu, smatraju kako ih to onda i treba pratiti te izmjene zakona vide kao dobar način za kontrolu delikventnih učenika.

– To je dobra stvar, jer ukidanje opomene nakon svake školske godine
može dodatno potaknuti na krivo ponašanje, a sada će učenici, koji imaju problema s disciplinom, biti pažljiviji, jer
moraju paziti da ih ne izbace iz srednje, objasnio nam je svoj stav Borna Andres iz Gimnazije Sisak.

Renata Šustar iz Prve riječke hrvatske gimnazije
ipak ne bi bila toliko stroga prema svojim kolegama. Za nju je svaka školska
godina novi pokušaj pa misli kako bi svatko morao imati pravo na novu
šansu.

Izdvojeni članak

Ukinut prvi ljetni popravni rok u osnovnim i srednjim školama!

Provedba Zakona mogla bi biti malo fleksibilnija

Prema portalu zadarski.hr ova odluka izazvala je probleme profesorima, jer su izmjene i dopune zakona stupile na snagu, a nema pravilnika koji detaljno definira njegovu provedbu. Većina ih se slaže kako se opomene pred isključenje zbog težih prekršaja trebaju prenositi u više razrede, ali Jere Biljan, profesor u Pomorskoj školi Zadar, ističe kako nije jasno što je s mjerama izrečenim zbog većeg broja neopravdanih sati.

Iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta objasnili su nam kako je tek izmjenama i dopunama Zakona iz prosinca 2014. godine propisana mogućnost donošenja Pravilnika o pedagoškim mjerama. Sukladno zakonu propisani pravilnici trebaju se donijeti u roku od godinu dana te iz MZOS-a najavljuju kako će se provođenje detaljnije definirati do početka sljedeće školske godine.

– Delikventno ponašanje mora se adekvatno kažnjavati, a prenošenje opomena pred isključenje moglo bi pomoći u boljem sankcioniranju problematičnih učenika. Učenici znaju biti jako proračunati. Ima onih koji su svake godine na granici s brojem neopravdanih sati. Možda bi provedba novih izmjena mogla biti malo fleksibilnija pa da se učenicima, koji pokažu napredak i osvijeste što su krivo radili, nakon par godina ipak izbrišu opomene, predložila je profesorica Dolores Mihelić Malbašić iz Srednje škole ‘Vladimir Gorta’ Buje kako bi se moglo nagraditi one koji nešto i nauče.