Pretraga

Otkrijte zašto QWERTY tipkovnica ima baš takav raspored slova

A- A+

Gotovo da ne postoji osoba koja ne zna za QWERTY tipkovnicu ili u hrvatskoj inačici QWERTZ. Osim što je dio brojnih laptopa i kućnih računala, u novije vrijeme uvukla se i u mobilne uređaje. Međutim, jeste li se ikada zapitali zašto je raspored slova na ovom tipu tipkovnice baš takav kakav jest? Otkrijte zašto je promjerice slovo A toliko udaljeno od slova B iako su abecedno jedan iza drugoga.

Iako svi znamo za poznatu QWERTY (na hrvatskom QWERTZ) tipkovnicu, rijetko tko zna zašto ima takav raspored slova i ostalih tipki. Vjerojatno ste svi pomislili kako bi bilo logičnije da su tipke slova poredane po abecedi i da njihov trenutni poredak nema nikakvog smisla. No, ako dijelite takvo mišljene, otkrijte zašto je najbolji upravo raspored koji imaju QWERY tipkovnice.

Izdvojeni članak

Kako zaštititi vid tijekom rada za računalom

U početku su tipkovnice bile abecednog rasporeda

Prije današnjih računala i laptopa, svoj trenutak slave uživali su pisaći strojevi koji su imali raspored slova po abecednom nizu. Međutim, Christopher Latham Sholes je davne 1873. godine stvorio predložak za tipkovnicu kakvu svi danas koristimo. Svakodnevno je provodio vrijeme za pisaćim strojem tvrtke E. Remington & Sons pa ga je frustriralo što je morao jako sporo tipkati kako se ne bi zaglavljivala slova.

Naime, klasičan abecedni raspored slova koja i u riječima najčešće sljede jedna iza drugih bila su smještena vrlo blizu zbog čega se stroj zaglavljivao i otežavao pisanje. Stoga je Sholes odlučio uzeti stvar u svoje ruke i najpoznatije slovne parove udaljio na tipkovnici što je više moguće. Zato su recimo N i E dosta udaljeni, jer upravo ispred slova N u tvorenju riječi najčešće dolazi E.

Izdvojeni članak

Prvi laptop loše prodavan zbog seksizma?!

Razne inovacije radi bržeg tipkanja

Sholeov model QWERTY dobio je ime Remington te postao dio prvog komercijalno dostupnog pisaćeg stroja 1874. godine. No do danas su se razvile tipkovnice različitog dizajna i rasporeda tipki, a sve u svrhu omogućenja što bržeg tipkanja.

Uz SHoleovu tipkovnicu, svakako su poznate verzije profesora Augusta Dvoraka kao i Colemakova tipkovnica. Iako je svaka od njih imala veće prednosti i pospješila lakše i brže tipkanje, QWERTY se ipak održao sve do danas kao najpopularniji redoslijed.

Trenutno su u upotrebi elektroničke tipkovnice, tako da realno nema potrebe za QWERTY tipkovnicom, jer se nema što zaglaviti. Međutim, ona je i dalje najčešći tip jer su ljudi robovi navika, a na spomenuti raspored, koji nije najoptimalniji, ali ni najlošiji, očito su navikli.