Pretraga

Ovo je divno: Majka i sin koji su ostali bez doma dobivaju kućicu zahvaljujući akciji škola iz Varaždina

A- A+

‘U utorak su nas nazvala dobra srca iz Varaždina da su skupili novac koji žele donirati. U četvrtak već vidimo obrise kućice’ – tom rečenicom je inicijativa ‘Ljudi za ljude’ najavila gradnju kućice za majku i sina koji su u potresu u prosincu ostali bez doma. Novac za izgradnju kućice prikupljen je zahvaljujući akciji učenika i nastavnika škola iz Varaždina, tamošnje Prve gimnazije i Elektrostrojarske škole, a poseban doprinos daju i iz Srednje strukovne škole Varaždin gdje se radi namještaj.

Kuća koja se zahvaljujući akciji varaždinskih škola gradi obitelji stradaloj u potresu|foto: Facebook; Ljudi za ljude

Bio je kraj veljače kada su nam se putem Instagrama javili srednjoškolci iz varaždinske Prve gimnazije i tamošnje Elektrostrojarske škole. Mole nas da najavimo njihovu humanitarnu akciju, online kviz. Žele, pričaju nam, prikupiti sredstva kojima će osigurati privremeni dom obitelji s područja Banovine koja je u potresu ostala bez kuće.

Prikupili preko 72 tisuće kuna

Zahvaljujući učenicima Prve i Elektrostrojarske, djelatnicima, roditeljima i građanima Varaždina dobroga srca, prikupljeno je kroz donacije i humanitarnu akciju škola i učenika preko 72 tisuće kuna. Protekli utorak uputili su poziv inicijativi Ljudi za ljude koja pomaže unesrećenima u potresu, a samo dan kasnije krenula je izgradnja kućice za majku i sina sedmaša iz Gline. Prvi obrisi kućice mogli su se vidjeti u rekordnom roku, već u četvrtak.

– Dogovorili su mladi Varaždinci da će napraviti kuhinju po mjeri i ormar, pisaći stol i krevete. I onda nastavljaju. Kažu da su nabavili tablet, pa pitaju kakva je situacija s internet vezom, treba li platiti priključak. I na kraju ih zanima mogu li pomoći dječaku ako treba odjeće, obuće… Ne znamo kako vi, ali mi zaista vjerujemo da je ovo zemlja dobrih ljudi, kažu iz inicijative ljudi za ljude.

Ravnateljica Prve gimnazije Varaždin, Janja Banić, kaže nam kako je akcija pokrenuta nakon razmišljanja što mogu učiniti da pomognu ljudima u potresom pogođenim krajevima, a posebno obitelji s djecom.

– Udružili smo se s Elektrostrojarskom školom Varaždin jer naše dvije škole slično promišljaju i kolega Igor Kos, ravnatelj te škole, i ja smo se brzo dogovorili. Sve potrebno za akciju smo on i ja odradili sami, promovirali akciju uz pomoć lokalnih medija. Plan je bio osigurati namješteni kontejner za četveročlanu obitelj s djecom. Nakon dva mjeseca koliko je akcija trajala, skupili smo iznos od 72.648,65 kn, nažalost manji nego je potrebno za naš plan. U utorak sam kontaktirala inicijativu Ljudi za ljude, pa preko njih stupila u kontakt s gospođom Brankom Bakšić Mitić iz Gline sa zamolbom da predloži obitelj u potrebi, rekla sam joj koji iznos imamo. Budući da je to dogradonačelnica Gline koja je svaki dan na terenu i jako dobro poznaje potrebe, odmah mi je predložila samohranu majku s osnovnoškolskim djetetom, te smo se složile oko kućice koju možemo dobiti za prikupljeni novac, kaže nam ravnateljica Banić.

Uključila se i Srednja strukovna škola Varaždin, rade namještaj

Ideja joj se dopala, isto kao i njenom kolegi ravnatelju Kosu, posebice zato što je kućica trajno rješenje i može se naknadno modularno dograđivati prema potrebi.

– Kontaktirala sam i kolegu Dražena Koščaka, ravnatelja Srednje strukovne škole Varaždin koji se odmah na početku naše akcije ponudio pomoći ako nešto zatreba. U ovim okolnostima kolega je predložio da se i njegova škola uključi izradom kuhinjskog namještaja te namještaja za sobicu djeteta. Oni će to napraviti, odvesti u Glinu i montirati. Sve smo to dogovorili u jednom danu kako ne bismo gubili vrijeme. Obitelji tamo trebaju brza rješenja i jedva čekaju svoj smještaj, ističe Banić.

‘Veseli me što naši učenici imaju taj osjećaj za druge’

Vijeće učenika Prve gimnazije Varaždin aktivno se uključilo u akciju, dodaje. Tako su, osim donacija njih i njihovih roditelja, organizirali i humanitarni online kviz za koji nije bilo kotizacije, već je uvjet za sudjelovanje timova bila uplaćena donacija za akciju.

– U kvizu su mogli sudjelovati timovi učenika, profesora, građana, neograničeno. Inicijativa je bila potpuno učenička, oni su to sve sami smislili, organizirali i proveli te im zahvaljujem na tome. Jako su dobro prihvatili akciju, svjesni da pomoći trebamo, a vjerujem da ćemo se u narednim mjesecima jednako tako nastaviti brinuti o ‘našoj obitelji’ dostavom mjesečnih potreba ili školskih potrepština, kaže Banić.

A osim što su pomogli jednoj obitelji, učenici su kroz ovu akciju imali prilike i naučiti ponešto o važnosti brige o drugima u nepovoljnijoj situaciji.

– Učenicima je teško u ovim okolnostima, nesigurnost je velika, kao i briga i za ukućane, prijatelje, uspjeh u školi, na državnoj maturi. Nemaju ono što je normalno imati u njihovoj dobi. Ova akcija osvijestila je naše učenike u tome da postoje njihovi vršnjaci ili čak i manja djeca koja sve prolaze isto kao i oni, ali u dodatno teškim okolnostima jer su ostali bez doma, bez svega, da su ta djeca niti dva sata vožnje udaljena od njih i da trebamo misliti kako im pomagati. Veseli me što naši učenici imaju taj osjećaj za druge, zaključuje Banić.

Ovo je divno: Majka i sin koji su ostali bez doma dobivaju kućicu zahvaljujući akciji škola iz Varaždina
Share via
Copy link
Powered by Social Snap