Pretraga

Par koraka do uspješne uštede

A- A+

Koliko ste puta rekli kako ćete uštedjeti novac za putovanje, novi mobitel, komad odjeće ili nešto treće pa na kraju niste u tome uspjeli? Ako ste osoba koja ne zna s novcem i potrošite par kuna i prije nego što ih dobijete, u nastavku pročitajte nekoliko savjeta kako ostvariti uspješnu štednju.

Želite na putovanje za Novu godinu ili bez ikakve prigode, a roditelji vam ne mogu dati novac ili ih jednostavno ne želite žicati. Imate namjeru napokon uštedjeti nešto sa strane, ali u tome nikako ne uspijevate. Donosimo vam nekoliko savjeta koji će vam pomoći u ostvarenju te namjere.

www.ezadar.hr

Izdvojeni članak

Savjeti za izbjegavanje treme na prijemnim ispitima

Krenite s manjim iznosima

Nikad nemojte krenuti s velikim iznosima. Ako dobijete 200 kuna, sigurno vam je lakše odvojiti 50 kuna, nego cijeli iznos. Za početak vam je lakše štedjeti manje novca, a kad se već naviknete onda postepeno povećavajte na veće količine.

Nosite hranu od doma

Odvojite ono što ste planirali potrošiti za hranu na velikom odmoru ili na pauzi od radnog vremena, a hranu pripremite kod kuće. Nećete vjerovati koliko se novca skupi na ovaj način.

Radite nešto honorarno

Ako imate stalni posao i redovnu plaću, nađite si nešto honorarno. Na taj ćete način svakodnevno trošiti novac od plaće, a ono što zaradite honorarno možete ostavljati sa strane. To vam je puno lakši način, nego odvajati od plaće.

Istu stvar preporučujemo i nezaposlenim osobama koje dobivaju džeparac od roditelja. Novac koji vam oni daju trošite, a štedite od honorarnog posla.

Riješite se loših navika

Prvo razmislite je li vam važnije nešto za što želite uštedjeti ili neki porok na koji trošite dnevno 20 do 30 kuna. Ako stvarno nešto želite i imate u cilju sami skupiti novac za to, onda vam ne bi trebao biti problem prestati pušiti ili piti tri kave dnevno.

Ako niste karakter i ne možete od tih stvari potpuno odustati, onda bar smanjite konzumaciju na minimum. Najbolje bi vam bilo neko vrijeme izbjegavati kafićime, a kavu piti i družiti se u stanovima.

Izdvojeni članak

Savjeti za bolji san u studentskim danima

Jedna osoba – jedan mobitel

Ukoliko ste jedna od onih osoba koje imaju dva ili tri mobitela,  izaberite od njih najpovoljniju tarifu pa u periodu štednje koristite samo taj jedan.

Popisi za kupovinu

Nikad nemojte ići u trgovinu, a da niste sastavili popis namirnica i stvari koje su vam u tom trenutku potrebne. Na taj ćete se način lakše kontrolirati pa se nećete vratiti s deset stvari, ako vam je stvarno trebalo njih pet.

Izbjegavajte markirano

Ako silno želite uštedjeti novac onda vam neće biti važno koristiti isključivo markiranu kremu od 100 kuna. Žrtvujte se sve dok ne skupite onu količinu novca koja vam je potrebna.

Javni prijevoz

Ukoliko imate auto, radije se vozite javnim prijevozom. Cijene goriva su svakim danom više, a vama je u svakom slučaju bolje taj novac ostaviti sa strane i neko se vrijeme voziti u tramvajima i autobusima.

Izdvojeni članak

Kako ubiti dosadu u 60 sekundi

Plaćanje ulaza

Umjesto plaćanja ulaza u određenim klubovima, odite nekoliko puta na mjesta gdje je besplatan ulaz. U tom trenutku možda mislite kako vas 20-ak kuna neće osiromašiti, ali se sjetite kako ih je teško stvoriti kad ih nemate.

Online kupovina

Prijeko vam je potrebna neka stvar, onda se okrenite online kupovini. Na webu ćete pronaći skoro identične stvari za dosta povoljniju cijenu.