Pretraga

Pet tinejdžera koji su pokorili svijet na OI u Londonu

A- A+

Nakon što se izgasio olimpijski plamen u Londonu možemo reći da je na svjetsku sportsku scenu stupila jedna nova generacija sportaša. Tinejdžeri iz cijelog svijeta pokorili su sport, a mi vam ovom prilikom donosimo petorku koja je bila najsenzacionalnija. Kina, SAD, Trinidad i Tobago te Litva su njihove domovine, a zlatna je medalja koju nose oko vrata.

Ye Shiwen (16) – plivanje

Nova generacija supersportaša iz Kine već dolazi. Pravi primjer je fantastična 16-godišnja plivačica Ye Shiwen. Ona je postala najveća senzacija Olimpijskih igara u Londonu nakon što je srušila svjetski rekord na 400 mješovito za više od sekunde.

Ipak u fokusu svjetske javnosti se našla zbog nevjerojatne činjenice da je posljednjih 50 metara otplivala za 17 stotinki brže od muškog predstavnika u toj disciplini Amerikanca Ryana Lochtea.

Michael Phelps je izjavio kako bi djevojka vjerojatno pobjedila i njega, a i Lochte je bio fasciniran. – Rezultat je impresivan, a riječ je o ženi, kazao je.

Naravno ovakav rezultat je potaknuo Amerikance i Britance da počnu spekulitati o dopingu, a Kineze su čak optužili i za genetsku manipulaciju. Glavni im je argument bio to što je na Igrama Ye Shiwen svoj rezultat popravila za punih pet sekundi. Ipak nalaz dopinške kontrole je pokazao da je kineska školarka čista i da je njena pobjeda neokaljana.

Ruta Meilutyte (15) – plivanje

Litvanska djevojčica je samo četiri mjeseca prije Olimpijskih igara napunila 15 godina. Na Igre je došla kao na izlet, a u svoju domovinu se vraća kao heroina. Sjajnom trkom na 100 metara prsno osvojila je prvu olimpijsku medalju u plivanju za svoju zemlju otkad je Litva stekla neovisnost.

Nije na odmet napomenuti da je ova klinka s Baltika dan ranije, u polufinalu, oborila europski rekord na 100 metara prsno otplivavši tu dionicu za 1:05:21.

Doček koji su joj priredili njeni zemljaci pri povratku u domovinu može se usporediti s feštom nakon Ivaniševićevog osvajanja Wimbledona

Missy Franklin (17) – plivanje

Missy Franklin je jedna od novih nada američkoga plivanja i to je u pravome stilu pokazala i na ovim Igrama. Ova 17-godišnja sportašica je osvojila pet medalja na Olimpijskim igrama u Londonu od čega je njih čak četiri zlatnoga sjaja. Posebno je dominantna bila u disciplinama koje su plivane leđnim stilom

Osim toga u svojoj omiljenoj utrci na 200 metara leđnim stilom je i oborila svjetski rekord isplivavši tu dionicu za 75 stotinki brže od prijašnjeg najboljeg vremena. Sudjelovala je i u obaranju svjetskog rekorda u štafetnoj utrci na 4 puta 100 mješovito.

Keshorn Walcott (19) – bacanje koplja

Jedini muškarac u ovom tinejdžerskom izboru je 19-godišnji bacač koplja iz Trinidada i Tobaga Kershorn Walcott. On je na iznenađenje sportske javnosti osvojio zlatnu medalju u bacanju koplja. Mala karipska državica do sada je davala vrhunske sprintere no jedino zlato na ovim Igrama je uzeo upravo on i to u disciplini u kojoj desetljećima dominiraju sportaši sa sjevera Europe.

Trostruki juniorski prvak Amerika u bacanju koplja došao je na natjecanje kao autsajder no sjajnom predstavom i hicem od 84.58 metara nadvisio je konkurenciju. Nije na odmet napomenuti da je taj rezultat za četiri metra bolji od njegova dotadašnjeg rekorda. Walcott je nadmašio samoga sebe.

Gabby Douglas (16) gimnastika

Članica američke zlatne gimnastičarske reprezentacije je iskočila iz društva svojih teen kolegica osvojivši i zlatnu medalju u višeboju. Sa samo 16 godina očaravajućom je predstavom pokazala da je u ovom trenutku najbolja gimnastičarka na svijetu.

Njena zlatna medalja je tek četvrta tog sjaja u ženskom višeboju u američkoj povijesti. Amerikanci ne štede pohvale na njen račun, a nazivaju je i novom Nadiom Comaneci.