Pretraga

Pokaz je za p..ke: Studenti pokrenuli grupu kojom upozoravaju na visoke cijene ZET-ovih karata

A- A+

Iako su se medijima posljednjih dana najavljivale puno strože kazne za švercere u zagrebačkom gradskom prijevozu, to jest njihovo poskupljenje sa sadašnjih 200-njak kuna na 600 i 900, gradonačelnik Milan Bandić je ‘stornirao’ takvu odluku. Cijene karata bi također trebale pojeftiniti, a zbog dojma da su preskupe dva su studenta Ivan i Filip još prije dvije godine pokrenuli Facebook grupu vulgarnog naziva Pokaz je za p..ke, kojom su željeli ukazati ‘da su cijene karata, prevelik zalogaj za većinu ljudi’. Grupa je u međuvremenu stekla veliki broj obožavatelja, točnije njih gotovo 14 tisuća.

Foto: srednja.hr

Cijene karata javnog gradskog prijevoza rak rana su za veliki broj Zagrepčana, osobito za socijalno osjetljive grupe poput studenata. Stoga su dva studenta Ivan i Filip, još prije dvije godine želeći ukazati na skupoću karata, pokrenuli grupu na FacebookuPokaz je za p..ke. Na zidu svoje grupe objavljuju novosti iz ZET-a i druge zanimljivosti te su time stekli veliki broj obožavatelja, odnosno njih gotovo 14 tisuća. Podijelili su s nama svoje razloge pokretanja grupe te kako oni izlaze na kraj s cijenama karata.

Izdvojeni članak

ZET loše utječe na mlade: Studente i učenike nagrađuju antiznanstvenim knjigama

Sve je to zbog sprdnje, ali i visokih cijena karata

Ususret najavama o poskupljenju kazni za švercere s 200-njak, na 600 i 900 kuna, koja je ipak na kraju stornirana do daljnjeg, jedan od odmetnika i administrator na grupi ‘Pokaz je za p..ke’ progovorio je o svojim stavovima vezanim za pokretanje ovakve mrežne inicijative te stajalištima o cijenama pokaza i karata.

– Grupu smo pokrenuli moj prijatelj Filip i ja, koji smo studenti. Dijelom je to bilo zbog sprdnje sa svime oko sebe, a dobrim dijelom jer smatramo da su aktualne cijene javnog gradskog prijevoza preveliki zalogaj za većinu ljudi. Recimo, nama kao studentima tih 12 do 15 kuna za kartu često znači razlika između ručka i cjelodnevnog gladovanja. Ne treba niti naglašavati kako je sjediti satima na predavanju a želudac jodla, objasnio je Ivan.

Izdvojeni članak

ZET-ova ekipa posjećuje škole kako bi učenici produžili pokaze

Da je pristupačnija cijena i ja bih kupovao pokaz

Ni Ivan ne kupuje pokaz, a razlog nije čisti hir i nepoštivanje zakona nego socijalno neosjetljive cijene. Tako se švercanje u javnom prijevozu u Zagrebu pomalo pretvorilo u društveni fenomen.

– Normalno da se švercamo jer druge opcije nema. Na kupnju pokaza bi me mogla natjerati jedino pristupačna cijena. Nema tu mnogo tajne. Često smo u razgovorima znali zamišljati kako bi mnogo logičnije i socijalno prihvatljivije bilo kada bi cijena karte bila dvije kune. Garantiram da bih ju s guštom svaki put kupio, a vjerujem i 90 posto stanovnika grada Zagreba. Ubaciš tunu u aparat, izađe ti mala kartica i to je to. Tako nekako smo to zamišljali. Jasno švercanje je već s vremenom poprimilo značajke društvenog fenomena i uvijek će biti prisutno, ali ključ je u cijenama. Jednostavno je pogrešno platiti 12-15 kuna za pet stanica. Čovjek se mora osjetiti prevarenim, govori nam Ivan.

Izdvojeni članak

Student koji se šverca poručio ZET – u: ‘Vaša usluga je sramota’

Kontrolori rade svoj posao i s većinom njih se da popričati

Naravno ako se švercate godinama, morate se katkada suočiti s kontrolorima, pa i negativnim iskustvima s njima.

Kontolori ZET-a rade svoj posao i zavrjeđuju poštovanje te moram reći, barem iz vlastitog iskustva da je najveći broj onih s kojima se može lijepo popričati. Bitno je bit pristojan i objasniti svoju situaciju. Kretena ima svugdje, tako da ne vidim zašto ih ne bi bilo u javnom prijevozu, kako na strani kontrolora, tako i putnika, zaključuje Ivan.

Kao što smo napomenuli vrlo popularnu Facebook grupu pokrenuo je zajedno s kolegom Filipom. Kazne dakle za putnike bez karte ostaju 215 kuna, odnosno 250, a pokazi za studente su 120 kuna. No gradonačelnik Milan Bandić je najavio da će karte od 26. rujna pojeftiniti od 25 do 33 posto.