Pretraga

Postupci koji ubrzavaju proces odljubljivanja

A- A+

Postoje različite definicije ljubavi, no kako bismo ostavili ovu najpozitivniju emociju nedokučivom, zadržat ćemo se na tome da ju karakterizira snažna naklonost i privrženost prema nekome. Međutim u realnosti, sastavni dio ljubavi su razočarenja, poput situacije kada vam partner ne uzvraća istom mjerom, odnosno vašu zaslijepljenost koristi, da bi vas tretirao kao smeće. Nema brzog lijeka za slomljeno srce, međutim proces ‘odljubljivanja’ nekim je postupcima moguće ubrzati.

Ljubav je snažna naklonost i privrženost prema nekoj osobi, pa nije ni čudo da se oko ovog emotivnog stanja okreće cijeli svijet. Međutim, ovo snažno pozitivno čuvstvo, u stvarnosti često prati isto toliko snažan, osjećaj razočarenja. Dakako ima različitih vrsta ljubavi, ali ona praćena strašću i privlačnošću, najčešće se analizira. Nema brzog lijeka za slomljeno srce, izazvano neuzvraćenom ljubavi, međutim proces odljubljivanja može se ubrzati određenim smjernicama. Portal io9, donosi neke naputke, za što brži oporavak, poslije ljubavnog brodoloma.

Izdvojeni članak

Iz svake propale veze možete naučiti nešto novo

Ljubavi i droge podražavaju iste dijelove mozga

Ljubav je osjećaj izvan razumnog postupanja, međutim postoje znanstveni dokazi da se ona može donekle ukrotiti, u slučajevima kada vam partner ne uzvraća istom mjerom.

Helen Fisher je antropologinja s Sveučilišta Rutgers, koja je u suradnji s neuroznanstvenicima, došla do slika ljudskog mozga, dok se nalazi u stanju patnje i boli, zbog duboke ljubavi prema kome. Analizirajući ga, došli su do saznanja da osjećaj ljubavi visokog intenziteta aktivira nucleus accumbens, odnosno područje koje je u vezi s nagradama i ovisnošću.

Jednostavno govoreći, ljubav aktivira dijelove mozga koji su aktivni kod ovisnika o kokainu i cigaretama, u trenucima kada predviđaju da će uskoro konzumirati svoj predmet ovisnosti.

Iz ovog razloga Fisher smatra da se ljubav treba tretirati kao vrsta ovisnosti. Ako se želimo odljubiti, treba se riješiti pisama, poruka i čestitki i drugih stvari koje pripadaju bivšim partnerima, ili ih barem spremiti na neko skriveno mjesto. Kao što u slučaju odvikavanja od alkohola, svakako nećemo držati bocu pića na stolu.

Izdvojeni članak

Zašto većina ljudi nakon prekida ostavlja bivše među prijateljima na Facebooku

Preporuke za borbu s ljubavnim emocijama

Pospremanje fizičkih uspomena, nije dakako dovoljno da odjednom prestanemo misliti na nekoga. No, psiholog Robert Sternberg s Oklahoma State Universitya te autor teorije prema kojoj se ljubav sastoji od tri elementa – bliskosti, strasti i odanosti, daje preporuke za ubrzanje zaboravljanja bivšeg partnera.

1. Ako morate prestati misliti o nekome, predočite njegove ili njene negativne karakteristike, a svi ih imamo. Na temelju toga prepoznajte dobre strane prekida vaše veze i shvatite da je taj prekid zapravo dugoročno pozitivan.

2. Zapamtite činjenicu da veza nikad ne može funkcionirati ako se obje strane ne potrude oko nje. Dakle, dugoročno ta veza nikad ne bi opstala.

3. Pronađite nekoga drugoga jer je to najbolji način da okupirate svoju pažnju. Pri tome morate biti svjesni da “prijelazni” partneri obično ne postanu dugoročni partneri.

4. Trudite se stalno biti zaposleni, ne ostavljajte sebi vremena za ponovno razmišljanje o toj osobi.

Izdvojeni članak

Evo što prekid veze radi vašem zdravlju

Dakle izlaz u slučajevima kada želimo nekog preboljeti, je pronaći druge preokupacije te na taj način odagnati razmišljanje od osobe od koje smo doživjeli neuzvraćenu ljubav.

Vrijeme liječi sve rane, no ukoliko ne želite da vam treba beskonačno mnogo vremena za odljubljivanje, dobro je fizičke uspomene staviti na rijetko posjećivano mjesto u kući, a psihu podrediti novim načinima zabave ili pokušaju kreativnog iskorištavanja vremena.