Pretraga

Profesor ekonomije napisao knjigu u kojoj je kao izvor naveo Njuz.net

A- A+

Profesor na Ekonomskom fakultetu  u Kragujevcu Milan Kocić prilikom pisanja knjige ‘Direktni marketing’ naveo je Njuz.net kao izvor. Spomenuti portal je poznat po svojim satiričnim i neistinitim vijestima, no profesor to nije znao prilikom pisanja knjige. Stranica ‘Direktonog marketinga’ na kojoj je naveden humoristični portal kao izvor preplavila je društvene mreže, a autor ispitne literature i profesor odbio je komentirati slučaj.

www.novosti.rs

Ponekad se dogodi da autori ispitne literature koji ujedno predaju na fakultetu u svojim knjigama navode pogrešne i neprovjerene informacije. Jedan od takvih profesora je i Milan Kocić s Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu koji je u knjizi ‘Direktni marketing‘ iz koje studenti spremaju ispite naveo kao izvor humoristični portal Njuz.net, piše B92.

Izdvojeni članak

Fotogalerija: Najbolji motivacijski citati

Njuz.net postao relevantan izvor za ispitnu literaturu

Starnice poput Njuz.net i News bara su nekoliko puta bile razlog zbog kojih su se drugi mediji osramotili. Naime, radi se o portalima na kojima se nalaze humoristične i neistinite vijesti, no potonje nije bilo poznato profesoru Kociću.

Prilikom pisanja ispitne literature pod nazivom ‘Direktni marketing’ na 302. stranici je citirao Njuz.net i u fusnoti ga naveo kao relevantan izvor.

Zbog takve nepažnje poglavlje ‘Uticaj društvenih mreža na produktivnost zaposlenih’ koje je i bilo ispitno pitanje citiran je dio teksta iz članka ‘Kompanija Fejsbuk zabranila svojim zaposlenima korištenje Fejsbuka na poslu‘ koji je djelo mašte domišljatih njuzovaca.

Izdvojeni članak

Krivo preneseni citati poznatih ličnosti

Profesori ne smiju korisiti medije kao izvore

‘Pored mnogih primjera, možda je sve najviše zaprepastila odluka vlasnika kompanije Facebook da, krajem 2011. godine, zabrani posjećivanje ove društvene mreže u toku radnog vremena’, napisao je Kocić u svom udžbeniku i postao prava atrakcija po društvenim mrežama, ali i medijima. Međutim nije htio komentirati svoj postupak.

– Meni je ovaj slučaj čudan prije svega jer nisam znao da se u udžbenicima kao izvori uopće koriste mediji. Nadam se da će to prestati da bude praksa poslje ovoga. Profesori bi, ako već koriste vijesti iz medija kao izvore, morali pažljivo proveravati odakle što citiraju. Najbolje bi bilo da uopće ne uzimaju medije kao izvor, već druge stručne radove, naučne članke i udžbenike. Jer oni su profesori, izjavio je Viktor Marković, jedan od članova redakcije portala Njuz net za B92.