Promjena mjesta glasanja za predsjedničke izbore 2024.: Ovo su koraci koje trebate slijediti
Iako se predsjednički izbori održavaju 29. prosinca, kad su studenti većinski doma na praznicima, postoji šansa da će neki od njih ipak ostati u mjestu studiranja ili otići na doček u neku drugu državu. Zato je važno da promjenu mjesta glasanja obave u roku, a rok za to je 18. prosinca 2024. i procedura se može u potpunosti obaviti online.
Kako promijeniti mjesto glasanja za drugi krug, provjerite ovdje.
Ako ćete 29. prosinca ove godine biti punoljetni, vaša građanska dužnost te je nedjelje izaći je na predsjedničke izbore. Ali što ako već sada znate da nećete biti u mjestu prebivališta uz koje je vezano i vaše izborno mjesto, nego, recimo, idete na doček u inozemstvo ili ste u mjestu gdje inače studirate? Promjena mjesta glasanja vrlo je jednostavna, a možete je obaviti online.
Promjena mjesta glasanja može se obaviti online
Prvi korak je da ovdje provjerite koje je vaše trenutačno biračko mjesto, upisom OIB-a i prezimena. Potom, najkasnije do 18. prosinca 2024. birači mogu podnijeti za:
1. privremeni upis u registar birača izvan mjesta prebivališta (birač koji ima prebivalište u RH i želi glasati izvan mjesta prebivališta u RH)
2. prethodnu registraciju (birač koji ima prebivalište u RH i želi glasati u inozemstvu)
3. aktivnu registraciju (birač koji nema prebivalište u RH i želi glasati u inozemstvu ili u RH)
4. izdavanje potvrde za glasanje izvan mjesta prebivališta – tzv. žuta potvrda (birač koji ima prebivalište u RH, a želi glasati izvan mjesta svog prebivališta u RH ili u inozemstvu, ali nije siguran gdje će se zateći na dan održavanja izbora).
Kako je pojasnilo Ministarstvo pravosuđa, sve ovo možete obaviti kroz uslugu e-Birači unutar sustava e-Građani, dakle bez da izlazite iz udobnosti svog doma.
Što trebate napraviti?
Nakon prijave u sustav e-Građani pronađite uslugu e-Birači. U desnom stupcu trebate otvoriti zahtjev od nazivom ‘Privremeni upis, prethodna i aktivna registracija’. Primjerice, ako imate prebivalište u Hrvatskoj, a na dan izbora ćete se zateći na drugom mjestu u Hrvatskoj, potrebno je predati zahtjev za privremeni upis i u polju ‘Država’ odabirete ‘Hrvatska’. Zatim popunjavate ostale podatke o mjestu boravka na dan 29. prosinca pa kliknete na ‘Predaj zahtjev’. Poruku s adresom novog biračkog mjesta dobit ćete prije izbora u pretincu u sustavu e-Građani.
No, ako vam sve ovo ne polazi za rukom, možete se javiti i nadležnom upravnom tijelu županije odnosno Grada Zagreba, prema ovom popisu. U svakom slučaju, odmah možete podnijeti zahtjev i za drugi krug glasanja.
Ono što sa sobom ne smijete zaboraviti ponijeti na izbore, gdje god glasali, je osobna iskaznica. Na popisu birača bit će samo oni koji imaju prebivalište u Hrvatskoj i važeću osobnu. Što ako je nemate? Pa, u tom slučaju možete ostvariti pravo glasanja s potvrdom za glasanje (tzv. plavom potvrdom). Nju na dan održavanja izbora izdaju nadležna upravna tijela županija ili Grada Zagreba prema mjestu prebivališta birača.
TKO SU KANDIDATI NA PREDSJEDNIČKIM IZBORIMA?
Državno izborno povjerenstvo (DIP) donijelo je odluku o pravovaljanim kandidaturama i listu kandidata na predsjedničkim izborima. Kandidati su: Zoran Milanović (SDP-a i partneri), Dragan Primorac (HDZ-a i partneri), Miro Bulj, (MOST), Ivana Kekin (Možemo), Branka Lozo (Dom i nacionalno okupljanje), te nezavisni kandidati Marija Selak Raspudić, Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo.