Pretraga

Prvi tjedan na poslu je ključan: Evo što trebate raditi da bi bili uspješni

A- A+

Prvi tjedan na novom poslu je sličan samostalnom putovanju u stranu zemlju. Svemu se divite te učite i razgledavate nove stvari, ali vas živcira jer ne razumijete uvijek što ljudi oko vas govore. Svaki početak je težak, pa tako i prilagodba te uklapanje na novom poslu i s radnim kolegama koje prvi put u životu vidite. Evo što morate raditi prvi tjedan na poslu ako želite biti uspješni.

– Prva tri mjeseca na svakom poslu su jednaka produženom intervjuu, riječi su Amanda Augustine, stručnjakinje za izgradnju karijere u The Laddersu. Također objašnjava da od prvog dana na radnom mjestu morate biti u igri. Upravo zbog toga su počeci na novom poslu ključni u vašem budućem uspjehu i karijeri. Provjerite što biste trebali raditi prvi tjedan na svakom radnom mjestu, piše Bussines Insider.

Izdvojeni članak

Najčudnija prijava za posao: Menadžer je umro, uhvaćeni ste na djelu

Predstavite se svima

Augustine ističe da je od velike važnosti preuzeti inicijativu te se upoznati sa svim ostalim zaposlenicima. Predstavite se u dizalu, toaletu ili kuhinji. Lokacija nije bitna, ali je važno da već u prvih nekoliko dana svi znaju za vas. Budući da će vaš radi direktno utjecati i na ostale kolege, u najboljem je interesu vama, ali i njima, da se upoznate.

Sprijateljite se s kolegama koji su dugo na tom poslu

Dobar potez je svakako sprijateljiti se s kolegom koji je već dugo na tom radnom mjestu. Buući da u svakoj kompaniji ili nekom drugom mjestu postoje interne fore ili poseban način komniciranja, ‘veterani’ vam u tome mogu uvelike pomoći. Osim što ćete se lakše uklopiti, takvi zaposlenici će vam dati odgovore i na glupa pitanja, poput gdje se nalaze blokovi za pisanje, olovke ili drugi potrošni materijal.

Izdvojeni članak

Video: Studentica iz Srbije originalnim videom osvojila poslodavca i posao

Predstavite ideje i očekivanja već na prvom sastanku

Već na prvom sastanku otkrijte šefu vaše ideje i očekivanja za narednih nekoliko mjeseci. Ako se nalazite na nekoj rukovodećoj poziciji, onda je najbolje odmah otvoriti karte pa predstaviti što imate u planu za sljedeći tjedan, mjesec ili dva. Na taj ćete način odmah ostaviti pozitivan utisak na vašeg poslodavca ili nadređenog jer ćete već u prvom tjednu uzeti stvar u svoje ruke te pokazati komunikacijske sposobnosti.

Upijajte kao spužve nepisana pravila

U prvim danima, tvrdi Augustine, najbolje je da upijate kao spužva. Gledajte tko pere suđe nakon kave, gdje stoje šalice, koji je hladnjak zajednički i učite slična nepisana pravila. Umjesto da pokvarite aparat za kavu, bolja opcija je pitati nekoga kako se koristi, da ne padnete u očima kolegama zbog tako banalne stvari.

Izdvojeni članak

Srednjoškolci u potrazi za poslom: Traže osnivanje učeničkih servisa u svim županijama

Riječi pretvarajte u djela

Uvjerite svoje nadređene da ćete sve ono što ste prodali za vrijeme razgovora za posao, zapravo i ostvariti. Svaki svoj uspjeh dokumentirajte i naknadno demonstrirajte. Ako ste u intervjuu za radno mjesto istaknuli kako ste stručnjak za društvene mreže, onda odmah krenite voditi profile tvrtke na tim internetskim stranicama kako bi napredak uskoro bio vidljiv. Shvate li poslodavci da ste čovjek koji riječi pretvara u djelo, lakše ćete kasnije pregovarati o potencijalnoj povišici, ili imati prednosti u odnosu na druge.

Organizirajte svaki dan

Prvi tjedna će vam poslužiti da se riješite problema kao što je primjerice nedostatak vremena. Svaki dan organizirajte te isplanirajte na što ćete utrošiti vrijeme kako biste stekli naviku i za ubuduće. Dobra organizacija je krucijalna pri napretku na poslu.

Izdvojeni članak

Ima 21 godinu i radi 11 poslova, a većinu ih obavlja potpuno besplatno

Aktivirajte i ažurirajte profile na društvenim mrežama

Nakon što dobijete novo radno mjesto u nekoj kompaniji, vrlo je važno dodati u opis posla tu tvrtku, pratiti njen profil na Facebooku, Twitteru ili nekoj drugoj mreži. Baš kao što prilikom odlaska na fakultet odmah dodajete sve studente koje ste upoznali, tako i prilikom dolaska na novi posao trebate se povezati sa svima koji imaju veze s istim.

Ponovno se povežite s bivšim suradnicima

Augustine tvrdi kako je najbolje vrijeme za traženje preporuke onda kada niste u potrazi za novim poslom. Drugim riječima, povežite se s bivšim kolegama s prethodnog posla kako bi vam, primjerice, ostavili preporuku na LinkedInu.

Upoznajte okruženje oko zgrade u kojoj radite

Osim što se trebate upoznati sa svime što ima veze s novim poslom, bilo bi poželjno da upoznate i kvart u kojem ste smješteni. Otkrijte sve važne lokacije, primjerice najbližu ljekarnu, restorani ili kafić iz kojeg možete naručivati hranu ili kupiti kavu za van.