Pretraga

Sa završenim fakultetom Hrvati zarađuju dvostruko više od prosječne plaće

A- A+

Dok Njemačka uvodi minimalnu plaću od oko 10 i pol tisuća kuna, Hrvatima prosječna neto plaća pada iz mjeseca u mjesec. Gledajući unatrag dvije godine, u drugom kvartalu 2014. prosječna plaća dosegla je najnižih 5 266 kuna. 

Prosječna neto plaća po kvartalima od 2012. do 2014.

Prosječna mjesečna neto plaća u Hrvatskoj u drugom kvartalu 2014. godine iznosila je svega 5 226 kuna. Unatrag dvije godine radi se o najnižem prosječnom iznosu kojeg su Hrvati zarađivali na mjesečnoj bazi. Prema podacima do kojih dolazi servis Moja Plaća, i kad se navedenom iznosu pribroje bonusi i božićnice, tadašnja plaća od 5 326 kuna i dalje je najniža od 2012. godine.

Izdvojeni članak

Deset najplaćenijih hrvatskih gradonačelnika

Najplaćenija zanimanja i u IT-ju i među menadžerima

U kategoriji poslova top managementa zaposlenici imaju 121 posto višu plaću od prosječne, a zatim slijede najplaćeniji poslovi iz područja tehnologije i razvoja (79 posto viša plaća od prosječne) te telekomunikacija (41 posto viša).

Na oprečnoj strani našli su se zaposlenici u pomoćnim zanimanjima koji mjesečno u džep spreme i do 42 posto manje novca od prosječnog iznosa. Potom slijede radnici u tekstilnoj i kožnoj industriji koji imaju 41 posto manje plaće od prosječnih 5226 kuna.

Izdvojeni članak

Studenti Filozofskog o outsourcingu: ‘Ugrožava se ljudsko pravo na siguran i adekvatno plaćen posao’

Muškarci i dalje više zarađuju od suprotnog spola

Kada usporedimo plaće muškog dijela iz prvog kvartala 2014. s novim podacima iz drugog kvaratala, zadržan je trend bolje zarade od pripadnica ženskog spola. U prosjeku jači spol dobiva i jače plaće za devet posto u odnosu na žene.

Po pitanju obrazovanja, visokoobrazovani imaju dvostruko veće plaće od radnika sa srednjom stručnom spremom, dok magistri i doktori zarađuju čak 101 posto više od onih sa srednjoškolskim obrazovanjem.

Uzmemo li u obzir prosječnu plaću, oni sa srednjom školom do 19 posto manju zaradu ostvaruju, a radnici s visokom stručnom spremom prosjek premašuju s 21 posto većom plaćom. Veću plaću od prosjeka imaju i poslijediplomci koji zarađuju čak 62 posto više od prosjeka.

Razlike u prosječnim plaćamas obzirom na tip vlasništva tvrtke

Najmanje plaće u Požeško-slavonskoj županiji

O iznosima plaća ovisi i vlasnička struktura tvrtke u kojoj ste zaposleni. Mjesečni iznosi najveći su kod radnika u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu, dok u udrugama leže najniže plaće.

Niže su mjesečne plaće u manjim tvrtkama, dok radnici u korporacijama s preko tisuću zaposlenika zarađuju do sedam posto više od prosjeka.

Rezultati pokazuju i to da su najniže plaćeni stanovnici Požeško-slavonske županije (24 posto niža plaća od prosjeka) dok su najplaćeniji građani u Zagrebu s oko 14 posto većim prosječnim plaćama. Nakon Grada Zagreba slijedi Dubrovačko-neretvanska županija.