Pretraga

Sedam ključnih navika koje morate usvojiti tijekom školovanja

A- A+

Ključ uspješne budućnosti nalazi se u korisnim navikama koje stvarate danas. Budući da se tek školujete, imate više vremena za vježbanje i usvajanje takvih navika, nego što ćete ga imati kada počnete raditi. Postoji sedam ključnih navikama koje trebate izgraditi za vrijeme školovanja.

Kako biste u životu i karijeri bili uspješni, potrebne su vam korisne i zdrave navike koje možete i morate izgraditi upravo u vrijeme školovanja. Nakon toga može biti prekasno, ali i preteško. Hack College donosi kojih sedam navika su ključne za budući uspjeh i koje trebate usvojiti za vrijeme obrazovanja.

Izdvojeni članak

Vježbe i navike koje će vaš mozak držati u vrhunskoj formi

Dvofazni ciklus spavanja

Prije nego odlučite da bi vam bilo dobro još sat-dva spavati razmislite o tome koliko ste puta poželjeli da dan ima više sati. Razmislite i o budućnosti, što će biti kada počnete raditi ili kada počnu ispitni rokovi. Bolje da tih sat-dva potrošite na nešto korisno ili na obično druženje s prijateljima, nego na spavanje. S dvofaznim ciklusom spavanja savršeno ćete funkcionirati sa šest sati spavanja bez kofeina. Spavati možete u dvije faze: jedna faza od četiri i pol sata,i jedna faza od sat i pol. Trebat će vam deset sati da se priviknete na ovaj ciklus, no adaptacija nije toliko teška. Ključno je da ne preskočite nijedan ciklus, a veći dio neka traje od četiri i pol do pet sati. Ostatak vremena uhvatite u neko doba dana, ukoliko vam je potrebno.

Vježbanje

Benefiti ove navike su logični-povećana energija i kondicija, te bolji izgled i samopouzdanje. Iako ste već puno puta rekli da ćete redovito pohađati teretanu, puno ste puta to prekršili. Ovaj put nemojte, već se primite rada na svom tijelu na način koji vam je najdraži, trčanje, rolanje, štogod, samo da je redovito. Ključno je da stvorite naviku i uskoro bez tjelovježbe nećete moći zamisliti svoj život.

Ranije buđenje

Rano buđenje donosi vam povećanu kreativnost i produktivnost. Prvi sat dana zaslužuje više od onog za što ga koristimo, a to je jurenje iz doma. Za vrijeme početka dana smo u jedinstvenoj fazi kada smo negdje između sna i jave, što donosi veću kreativnost. Prvi sat dana određuje ritam ostatka, stoga iskoristite impuls koji imate samo ujutro i iskoristite ga za nešto konkretno. Probudite se sat vremena ranije i to vrijeme potrošite kako biste radili nešto što vas zanima.

Izdvojeni članak

Četiri načina na koji nas internet može učiniti pametnijima

Preskočite ‘snooze’

Prednosti toga da si zabranite odgađanje alarma su točnost i konzistentnost u vašem životu. ‘Snoozanje’ je loše. Ako ste ikad zakasnili na predavanja ili posao zbog toga što ste prespavali stiskajući ‘snooze’ bilo bi dobro da jednostavno odbacite tu naviku kao da mogućnost odgode ne postoji. Sve što morate učiniti jest dignuti se iz kreveta kad se oglasi alarm, bez pogovora i bez razmišljanja ‘Samo još pet minuta’. Dignite se odmah.

Posjećujte događaje gdje možete stvoriti dobre veze

Socijalno iskustvo, profesionalne prilike i prijateljstva su ono što se može dobiti iz posjećivanja ovakvih događaja na kojem možete ostvariti dobre veze koje bi vam u budućnosti mogle pomoći. Veze su vrlo bitne, a nemojte čekati do tridesete godine prije nego ih počnete stvarati. Mladost ima svojih prednosti, a svi će prije pomoći mladom studentu ili tek diplomiranom čovjeku da dobije svoju priliku.

Izdvojeni članak

Život u domu: Savjeti koji će vam dobro doći

Osigurajte si nešto samoće

Vrijeme za vas osigurat će vam veći kapacitet i bistriji um, a uvijek postoji vrijeme u danu koje potrošite na gluposti umjesto da se isključite od svega. Maknite sve ono što vas ometa, odlogirajte se iz Facebooka, Twittera i sličnog, te namjestite alarm na 25 minuta. Za to vrijeme ne provjeravajte mobitel, društvene medije niti ništa drugo. Ukoliko trebate učiti, to vrijeme provedite tako. Kasnije opet možete provjeravati medije, no ovo činite nekoliko puta dnevno i vidjet ćete kako će vam biti lakše.

Čitajte

Čitanje unapređuje kreativnost, memoriju i društvena iskustva. Iako je prilično lako gledati filmove i TED konferencije, i dalje postoji mnoštvo znanja i mudrosti koje možete pronaći u klasičnom knjižnom formatu. Čitanje može biti mnogo jednostavnije i brže nego gledanje ili slušanje lekcije. Ono također poboljšava memoriju, a unapređuje i društveni život, budući da zanimljivi ljudi uvijek imaju čime doprinijeti u razgovoru. Ako vam ovo nisu dovoljno dobri razlozi, potrudite se barem da čitate 20-ak minuta prije spavanja, garantirano ćete lakše utonuti u san.