Pretraga

Srednjoškolac iz Osijeka odnio broncu na natjecanju inovacija na koje nije mogao otići

A- A+

Marin Stević je tek krenuo u srednju školu, a već je smislio način na koji bi škole uštedjele novac i istovremeno ponudile školarcima zabavnije učenje. Autorski izum ‘Infracrvena kontrola za računalo’ alternativa je skupim pametnim pločama, a s ovim projektom osvojio je brončanu medalju na najpoznatijoj izložbi izuma, Salonu inovacija u Ženevi. Svejedno, svoj rad nije mogao osobno predstaviti – jer novac za mlade talente nije se pronašao ni u jednom džepu. 

Na jednoj od najprestižnijih međunarodnih inovatorskih manifestacija, 41. Salonu inovacija u Ženevi sudjelovala je i hrvatska selekcija. Najbolji mladi inovatori predloženi preko raznih tehničkih društava išli su u Ženevu predstaviti svoje izume. Marin Stević, srednjoškolac iz osječke III. gimnazije odnio je brončanu medalju sa svojim izumom ‘Infracrvena kontrola za računalo’ koji bi mogao smanjiti troškove i povećati produktivnost brojnim školama.

Izdvojeni članak

Sa samo 15 godina donio Hrvatskoj broncu s velikog sajma inovacija

Smislio jeftinu i zabavnu alternativu pametnim pločama

Srednjoškolac iz Osijeka nam je objasnio o kakvom se točno izumu radi.

– ‘Infracrvena kontrola za računalo’ je zapravo spoj računala, projektora, zaslona i kamere. Računalo spojite na projektor koji potom projicira sliku na zaslon ili ploču. Po ploči nastavnik može pisati s olovkom koji ima malenu led infracrvenu žaruljicu koju prati kamera i tako dobivamo još jedan element interaktivne nastave, ispričao je Marin.

Dodaje kako je velika prednost ovog izuma to što se ploča sastoji od drveta za okvir, stakla i poluprozirnog papira. Cijeli uređaj može se vrlo jednostavno napraviti i na satu tehničke kulture. – Ova inovacija mogla bi zamijeniti takozvane pametne ploče u školama, a jedna od najvećih prednosti je što pametna ploča košta i do nekoliko tisuća kuna, dok vam za moj izum treba samo dio školske opreme i vrlo malo vanjskih ulaganja, istaknuo je prednosti svojeg projekta.

Svjestan je da se nova tehnologija sve više koristi, a tražio je način kako da pronađe nešto praktično, zabavno i jeftino.
– Poznajem elektroniku svih uređaja koji su u projektu, pa sam samo morao smisliti kako ću ih spojiti i na koji način iskoristiti. Tako sam i došao do realizacije svoje ideje, ponosno je priznao ovaj kreativac i spomenuo ulogu svog mentora profesora Tomislava Vdovjaka koji je bio uz njega cijelo vrijeme.

Izdvojeni članak

Mladi inovator iz Ruđera izradio maketu energetski samoodržive kuće

Da je imao priliku sve predstaviti uživo – možda bi prošao još bolje

Marin je samo jedan od 200 učenika koji slobodno vrijeme provodi u Centru za tehničku kulturu Osijek koji organizira radionice izvanškolskih tehničkih aktivnosti iz brojnih područja.
Tako učenici kroz osnovnu i srednju školu mogu raditi u područjima informatike, konstruktorstva, maketarstva, robotike, automodelarstva, animiranog filma, astronomije, foto videa ili pak elektronike u kojoj se i Marin pronašao.

– Učenici koje je zarazio virus tehničkog stvaralaštva i kod kojih se probudio mali majstor koji čuči u svakom djetetu, koji su se dobro snašli u čarobnom svijetu tehnike postaju stalni i višegodišnji polaznici Centra gdje sa svojim voditeljima – mentorima rade na svojim projektima i inovacijama, objasnio nam je glavnu ideju ovih radionica profesor Jerko Jukić, voditelj Centra tehničke kulture.

Unatoč velikim idejama, nedavno je došlo do promjena u pravilima koje organizira Agencija za odgoj i obrazovanje, a Centar se našao u situaciji da svojim polaznicima ne može omogućiti sudjelovanje na natjecanjima. Zbog toga je pokrenuta jača suradnja s Društvom inovatora Osijek, preko kojeg mladi talenti odlaze na brojne izložbe i osvajaju nagrade.

Svejedno, Marin zbog nedostatka financijskih sredstava nije imao prilike svoj rad predstaviti uživo.
– Poslali smo snimku mog rada, jer je previše lomljiv da bi išao do Ženeve. Jako sam sretan zbog ovog uspjeha, ali vjerujem da bi bio još bolji da sam dobio priliku i prezentirao svoj izum uživo, priznao nam je ovaj srednjoškolac.

Izdvojeni članak

Informatičar s TVZ-a svojim servisima olakšao pronalazak ljudi kao i pisanje pjesama

Ideja ima, novaca nema

Financijski izdaci za mlade inovatore u tehničkom području nisu maleni. Kupovina opreme, troškovi prezentiranja i kupovina materijala samo su neka od područja gdje je novac nužan. Svejedno, školarci su jako zainteresirani za kreacije i inovatorstvo.

To potvrđuju i Marinovi planovi za nadolazeći Sajam inovacija i tehničkog stvaralaštva mladih u Iloku, za koji već ima niz ideja i razmišlja koju od njih će realizirati.
Ukoliko on ili netko od njegovih kolega inovatora pobjede, pitanje je hoće li dobiti priliku da izlože svoj rad na većim manifestacijama, boji se profesor Jukić.

– Nažalost još smo u siromašnom društvu, u svakom pogledu, koje nema baš prevelikog razumijevanja za rad s mladima, zaključio je profesor Jukić koji pokušava pronaći način da mladi talenti našeg društva budu prepoznati.

Svjestan je da ga čeka jalov posao.