Pretraga

Srednjoškolac izgradio vlastiti nuklearni reaktor

A- A+

mentalfloss.com

Taylor Wilson je imao samo 14 godina kada je postao 32. osoba u povijesti koja je uspjela izgraditi funkcionalan nuklearni reaktor van industrijskih i vladinih kompleksa. Ovaj mladić iz Arizone je to učinio u vlastitoj garaži i bez ičije pomoći. Danas, tri godine kasnije Taylor sprema završne ispite i može birati koji će fakultet upisati.

Nuklearni reaktor za baku

S deset godina je napravo prvu bombu koristeći samo kućne kemikalije i bocu, a godinu dana kasnije je već tražio i kupovao bočice plutonija preko interneta.

Kada mu je baka oboljela od karcinoma Taylor je imao samo 13 godina. Odlučio je izgraditi nuklearni reaktor u svojoj garaži kako bi baki mogao pomoći da dođe do radioaktivnih ljekova. Mnogi klinci u tim godinama sanjaju o nečem sličnom, neki čak i pokušaju, ali rijetki uspiju. Taylor je definitivno jedan od rijetkih.

Taylorov hobi plaši susjede i vladu

– Moj se život vrti oko nuklearne znanosti i radioaktivnosti. Najmlađa sam osoba u povijesti koja je uspjela napraviti nuklearnu fuziju. Imam golemu zbirku radioaktivnih materijala iz povijesti, dva labaratorija i moj ponos, Farnsworthov fuzni reaktor, otkriva Taylor Wilson na svojoj stranici sciradioactivsite.com.

Kolege ga cijene, mediji nazivaju novim Einsteinom, ali mnoge zapravo plaši njegov hobi. Kada se njegova priča pročula, susjedi su postali jako nervozni. – Iščekivali su, valjda, kada će u svojem dvorištu vidjeti nuklearnu gljivu kako raste, kazao je Taylorov otac za BBC.

Pomalo se uspaničila i američka vlada koja je dječaku ponudila pomoć, ali i nadzor, no Taylor je to odbio pozvavši se na neki zakon o zaštiti vlastitih patenata. Naravno naivno bi bilo očekivati da ga Uncle Sam pusti iz vida.

No razloga za strah nema, jer mladić je očigledno svoj genij naumio iskoristiti u dobre svrhe.

Dobri genij s američkog juga

Još prije par godina na jednom je izumiteljskom natjecanju deklasirao konkurenciju napravivši potpuno funkcionalan detektor radijacije. Standardni Chernenkov detektor košta par stotina tisuća dolara, no Taylor je načinio svojega za svega nekoliko stotina dolara. – Mislim da moj izum može pomoći nacionalnoj sigurnosti i osigurati zaštitu od terorizma, kazao je tada genijalni tinejdžer.

Ova priča još nije gotova i o Tayloru ćemo sigurno još mnogo čuti. Trenutno sprema završne ispite i vaga ponude prestižnih koledža, a na pitanje što od njega možemo očekivati odgovara vrlo tajnovito

– Sanjao sam da imam zvijezdu u staklenci, a danas mislim da mogu promijeniti budućnost, zaključuje simpatični mladi genije s američkog juga.