Pretraga

Student novinarstva snimio film o ljudskim pravima pa ga izbacili s faksa i potjerali kući sa studentske razmjene

A- A+

Njemački student novinarstva David Missal morao je napustiti Kinu i svoje tamošnje sveučilište na kojem je studirao. Za odlazak iz zemlje od kineskih je vlasti dobio rok od 10 dana, a sve to jer je u sklopu nastave na kolegiju izradio dokumentarni film u kojem se bavio kineskim progonom odvjetnika koji se bave ljudskim pravima. Missal se jučer vratio u Njemačku, a njegovu priču popratili su veliki svjetski mediji.

24-godišnji David Missal morao je napustiti Kinu zbog zadatka koji je napravio za faks | Screenshot: Twitter David Missal

Njemački student David Missal u praksi je, na svojoj koži, naučio kako (ne) funkcionira sloboda medija i novinarstva u dalekoj Kini, odnosno kako se buduće novinare u Kini već na studiju priprema za poslušništvo. Missal se jučer iz Kine, sa Sveučilišta Tsinghua u Pekingu gdje je studirao novinarstvo, vratio u Njemačku nakon što mu kineske vlasti nisu produžile studentsku vizu za daljnji boravak.

24-godišnji student u razgovoru za BuzzFeed rekao je kako se pozadina njegova prisilna odlaska iz Kine krije u zadatku koji je morao napraviti u sklopu nastave na faksu. Naime, Missal je snimio 10-minutni dokumentarac o kineskim odvjetnicima koji se bave ljudskim pravima i koji brane pritvorene kineske aktiviste.

Ranije ovoga mjeseca, Missal je tražio produljenje studentske vize, kako bi mogao dovršiti svoj studij u Kini, no ona mu je odbijena.

– Predstavnici vlasti rekli su mi da mi ne mogu izdati vizu za iduću godinu, s obzirom na to da sam se bavio aktivnostima koje nisu pokrivene studentskom vizom, rekao je Missal za BuzzFeed. Na Sveučilištu Tsinghua ovaj je njemački student studirao u sklopu međunarodne studentske razmjene, no svoj započeti studij sada neće moći završiti.

Iako su ga na fakultetu ranije upozoravali da bi mogao imati problema zbog dokumentarca, Missal ga je ipak objavio na svom blogu, a na Twitteru ga je danas u cijelosti prenio Hong Kong Free Press.

U kineskom tabloidu Global Times, koji je pod kontrolom države, pojasnili su kako je Missalov odlazak iz Kine posljedica fundamentalnih razlika u percepciji politike i prava između Kine i Njemačke. Šira je slika da se ovaj događaj bilježi nakon što je posljednjih mjeseci Peking povećao pritisak na strane znanstvenike koji se kritički u svome radu bave kineskom vladom ili osjetljivim temama.