Pretraga

Studenti se učlanjuju u stranke radi lakšeg pronalaska posla

A- A+

Studenti su tek formalno zastupljeni u političkim strankama, kojima nisu među prioritetima potrebe budućih akademskih građana. Istovremeno većina studenata ne čita političke programe stranaka i ne prati političke emisije, ali se ipak učlanjuju u partije, jer smatraju da će tako lakše doći do posla. Ovo su samo neki od rezultata istraživanja koje je provela Unija studenata Republike Srpske.

Unija studenata Republike Srpske provela je istraživanje sa središnjim pitanjima ‘Ima li visokog obrazovanja u programima političkih strankama i što studenti misle o političkim strankama?’. Došli su do zaključaka da su studenti tek formalno zastupljeni u političkim strankama, a da ovim strukturama pitanja vezana za buduće akademske građane, nisu među prioritetnima, piše MOJportal.ba.

Izdvojeni članak

Studenti zagrebačke Ekonomije: Naši profesori nisu krivi za financijski krah, ali je kvaliteta nastave ispod svake razine

Svaki peti student ipak član neke stanke

– Više od polovine anketiranih studenata nije pročitalo program nijedne političke stranke, a jedina trećina nikada ne gleda informativne emisije u kojima se govori o politici, rekao je Borivoj Obradović, potpredsjednik Unije studenata RS-a i član tima koji je proveo istraživanje.

No unatoč tomu, svaki peti od 876 anketiranih studenata član je neke političke stranke, dok još svaki četvrti to namjerava postati.

Istraživanje je pokazalo da većina studenata nema pozitivno mišljenje o političkim strankama, a zanimljivo da tu nema pretjerane razlike u razmišljanjima između onih koji su već članovi nekih stranaka i onih koji nisu.

Izdvojeni članak

Hrvatska sveučilišta na niskom 44. mjestu po kvaliteti obrazovanja

Politika stranaka prema studentima uglavnom načelne prirode

Kroz istraživanje i njegove zaključke u Uniji studenata RS-a su utvrdili da sve relevantne političke stranke manjeg bh entiteta imaju u svojim programima točke koje se tiču kvalitete visokog obrazovanja, ali se baš i ne bave ključnim problemima i nuđenjem rješenja, nego o njima govore samo načelno.

Tako stranke zagovaraju poboljšanje studentskog standarda uglavnom kroz politiku stipendiranja i kreditiranja, uz naglašenu socijalnu (siromašni studenti) i razvojnu (talentirani studenti) komponentu, no konkretni prijedlozi i rješenja uglavnom izostaju.

Istraživanje je potvrdilo i nesređenost zdravstvene zaštite studenata, izostanak njihova uključivanja u znanstveno istraživački rad, kao i izostanak studentske mobilnosti te razvijanja izvannastavnih vještina.

Predstavnici Unije studenata RS-a su naglasili i kako se njihov stav i viđenje kvalitete visokog obrazovanja u manjem bh entitetu bitno razlikuje od onog političkih stranaka. Osobito kada je riječ o kvaliteti rada privatnih fakulteta, kadrovskoj osposobljenosti visokoškolskih ustanova te niskom rejtingu fakulteta Republike Srpske na svjetskim rang listama.