Pretraga

Studentski ZETcheck bio trn u oku ZET-ovcima pa su aplikaciji stali na kraj

A- A+

Studenti zagrebačkog FER-a morali su ugasiti aplikaciju ZETcheck koja je točnije od ZET-ova servera pokazivala vrijeme dolaska tramvaja i autobusa. Iz Zagrebačkog električnog tramvaja tvrde da su autori aplikacije neovlašteno koristili izvor informacija tvrtke koja im održava sustav te tako narušava njihov rad, stoga je ista kompanija onemogućila pristup ZETchecku.

www.srednja.hr

Na zagrebačkom FER-u školuju se studenti koji su osmislili aplikaciju za android ZETcheck koju je u par dana skinulo nekoliko tisuća korisnika. No, kako su naveli zetčekovci na svojoj Facebook stranici, sve što je dobro kratko traje, jer je tvrtka koja održava ZET-ov sustav onemogućila pristup ‘neovlaštenoj aplikaciji’, piše Večernji list.

Izdvojeni članak

ZETcheck: FER-ovci napravili aplikaciju koja u sekundu pokazuje dolazak tramvaja i autobusa

Zaustavili točniju i ‘neovlaštenu’ aplikaciju ZETcheck

Radi se o aplikaciji koja je pokazivala točno i stvarno vrijeme dolaska tramvaja i autobusa te je potonje informacije korisnicima pružala točnije od ZET-ovih displayja. Tvorci ZETchecka su Ivan Jurin i njegovih pet kolega s FER-a koji su svoj trud uložili u aplikaciju kako bi smanjili kašnjenje i ujedno olakšali građanima korištenje javnog prijevoza.

Međutim, iz ZET-a su izjavil kako su kreatori aplikacije neovlašteno koristili izvor informacija od tvrtke koja im održava sustav te na taj način narušavali njihov rad.

– Ubrzo nakon što je aplikacija postala dostupna široj javnosti, zabilježeno je opterećenje poslužitelja koji sustav koristi, a u postojećoj konfiguraciji sustav nije predviđen za takvu namjenu. ZET je vlasnik informacija, ali ne i protokola kojim su se informacije distribuirale vanjskim korisnicima, izjavio je glasnogovornik ZET-a Tomislav Jurić za Večernjak.

Izdvojeni članak

Studenti trebali osmisliti slogan za HŽ, no umjesto toga nastala velika sprdnja na Twitteru

Autori tvrde da su u ZET-u odbili suradnju

Tvrtka za održavanje ZET-ova sustava je prije dva dana onemogućila pristup neovlaštenoj aplikaciji pa su građani, ali i mladi i inovativni FER-ovci ostali bez ZETchecka.

– Mi smo im se javili jer smo htjeli surađivati, ali rekli su nam ‘ne’. Postavili su šifru na server i podaci više nisu javni, tvrdi student Jurin za Večernji list te dodaje kako je svjestan da je ZETcheck djelomično remetio rad servera zbog velikog broja korisnika, ali smatra da to ne bi bio problem u slučaju da ZET nabavi jači server.

Ugašena aplikacija je bila besplatna u Google Play trovini te je obuhvaćala sve dnevne i noćne linije tramvaja i autobusa. Sudeći po broju skidanja, ali i ocjenama u Google Play trgovini, korisnici su bili oduševljeni jednom od najpopularnijih aplikacija koja je vezana uz javni prijevoz.

Izdvojeni članak

Izvrsan prijedlog ZET-u: ‘Karte neka koštaju 3,50 kune’

Intezivno rade na ponudi praktičnih informacijskih alata

Budući da je ZETchechk bio odlično pomagalo građanima koji su se htjeli na taj način riješiti kašnjenja, iz ZET-a tvrde da im je jako žao što ih autori nisu kontaktirali prije puštanja aplikacije u opticaj.

– Kada za to budu ispunjeni preduvjeti, svojim ćemo putnicima ponuditi praktične informacijske alate za kvalitetniji prijevoz i planiranja putovanja, na čemu intenzivno radimo. Međutim, učinit ćemo to na legalan način, na kraju je poručio glasnogovornik ZET-a za Večernji list.