Pretraga

Studij u Italiji: Ocjene su od 1 do 30, a profesori te znaju po imenu

A- A+

Studenti odlaze na studij vani uglavnom zbog želje za upoznavanjem nove kulture i učenjem jezika, a ponekad i zato što smatraju kako će vani dobiti kvalitetnije obrazovanje. Matej Sunara iz Splita prošle je godine stekao titulu prvostupnika novinarstva kao jedan od najboljih studenata svoje godine na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Ove godine svoj diplomski studij nastavio je na Facoltà di Scienze della Comunicazione sociale u Rimu i tako pretrpane predavaone s gotovo 200 studenata na godini zamijenio obiteljskom atmosferom. Naime cijeli fakultet ima tek 100 studenata.

Facoltà di Scienze della Comunicazione sociale dio je Università Pontificia Salesiana, jednog od papinskih sveučilišta u Rimu koje su osnovali salezijanci 1940. godine. Budući da je Matej kao dijete odrastao u blizini salezijanske župe na Kmanu, svoj nastavak školovanja na salezijanskom sveučilištu smatra spletom okolnosti, ali i Božjom providnosti, te je za sada vrlo zadovoljan izborom.

Ideja ‘pala’ poslije mise

Matej smatra kako Fakultet novinarstva u Zagrebu nije bio loš, međutim nije uspio ispuniti njegova očekivanja i ambiciju zbog čega nije uspio pronaći, kako kaže, ono što je tražio.

– Nakon jedne Svete Mise u razgovoru s mojim velikim prijateljima, salezijanskim bogoslovom Ivanom Terzom te salezijanskim svećenikom i povjerenikom za mlade don Ivanom Šibalićem, započeli smo temu o mom fakultetu. Nakon petominutne rasprave upitali su me zašto ne bi došao kod njih na salezijanu studirati jer i oni imaju studij društvenih komunikacija, izjavio je Matej.

Uskoro se počeo raspitivati o potrebnoj dokumentaciji i financijama te je dvije godine poslije, zahvaljujući Crkvi i dobrim ljudima, krenuo na studij u Rim.

Izdvojeni članak

Češki studentski par u Hrvatskoj na faksu jer su samo tu mogli studirati skupa

Potrebna preporuka

Postupak prebacivanja na papinsko sveučilište razlikuje se od prebacivanja na državne fakultete. Budući da je stekao titulu prvostupnika prema bolonjskom sustavu nije imao problema s ECTS bodovima, ali mu je za upis bila potrebna preporuka biskupa ili provincijala određene službe. Uz to, trebat će položiti ispite iz teologije i filozofije budući da su na papinskom sveučilištu obavezni, zbog čega će mu se školovanje produžiti za godinu dana. No Matej dodaje kako to i ne smatra preprekom jer će mu znanje teologije pomoći, kako u ostvarenju novinarskih ambicija, tako i u duhovnom rastu.

Ocjene od 1 do 30

U odnosu na Matejev donedavni zagrebački fakultet, Facolta di Scienze della Comunicazione sociale dosta se razlikuje.

– Cijeli fakultet ima 100 studenata, znači prima dvadesetak studenata godišnje. Studenti svih godina međusobno se poznaju i ne događa se da ne stanu u predavaonicu. Profesori te oslovljavaju imenom i vlada jedna prava obiteljska atmosfera. Jednostavno se ne osjećaš kao brojka na papiru, istaknuo je Matej.

Predavanja počinju u 8:45, nakon jutarnje mise na koju mogu doći svi studenti. Svaki sat traje 45 minuta, a postoje i veliki odmor te školsko zvono. Predavanja završavaju u 13 sati pauzom za kavu te zajedničkim ručkom na kojem budu svi, od profesora do dekana. Popodnevni sati rezervirani su za učenje u biblioteci ili praksu.

Praksu, usmene i pismene ispite Matej je trebao polagati na talijanskom, no unatoč tome, sve je riješio u najkraćem roku. Na naše pitanje o tome je li istina da je među najboljim studentima iznenadilo nas je kad nam je odgovorio kako to ne može znati jer nemaju indekse te se sve upisuje putem interneta, dok su ocjene od 1 do 30, pa postoji više varijacija.

Izdvojeni članak

Španjolski student u Zagrebu: Faks mi nije težak, ali profesori pričaju prebrzo

Izgubljeni u prijevodu

Mateju za sada najviše nedostaju obitelj i prijatelji, djevojka u Splitu, župa i rad s mladima, a u šali dodaje i ‘hrana koja sadrži meso i i ribu, a ne samo manistru s travama’. Međutim, u Italiji se dobro snašao, no u početku mu nije bilo jednostavno, što zbog drugačije kulture, što zbog stranog jezika, pa ima i nekoliko anegdota.

– Na usmenom prijemnom ispitu iz talijanskog kojeg sam odgovarao pred dvojicom profesora dogodio se malen nesporazum. Nakon uobičajenih pitanja o imenu, gradu, razlozima dolaska u Rim i tako dalje uslijedilo je pitanje: ‘Jesi li se obeshrabrio jer moraš polagati razliku predmeta?’, ili prevedeno na talijanski: ‘Tu sei scorAggiato perche devi fare la differenza dei corsi?’, a ja sam im odgovorio: ‘Quindi, mi sono poco scorEggiato’, ili u prijevodu: ‘Pa samo sam se malo isprdio.’, ispričao je Matej.

Studentski život je skup

Obavezna školarina, troškovi privatnog smještaja i javnog prijevoza samo su dio Matejevih mjesečnih izdataka.

– Studentski život je poprilično skup i mogu samo reći da bih s jednomjesečnom ratom za stanarinu u Rimu izdržao puna dva mjeseca lagodna života u Zagrebu s cjelokupno pokrivenim troškovima. Ali poslušao sam Isusa iz Lukina evanđelja koji je rekao: ‘Ištite i dat će vam se!’, rekao je Matej nadodavši kako je Rim prekrasan višemilijunski grad, prepun povijesti i znamenitosti, a ima i dosta Hrvata pa se stvorila lijepa klapica za večere i izlaske po rimskim pubovima.

Nakon studija  nada se povratku u svoj rodni Split. Smatra kako će mu inozemna diploma priznatog sveučilišta pomoći u zaposlenju, kao i strani jezik koji će usavršiti.

– Život je težak i ne znamo što nam nosi, ali bit će mnogo lakši ako si naučimo međusobno pomagati i ako se naučimo radovati malim stvarima. Samo tako ćemo naš život pretvoriti iz borbe u čistu radost, zaključio je Matej.