Pretraga

[Supermaturant] Nastupio na državnim natjecanjima iz pet područja pa sada briljirao na povijesti

A- A+

Leo Fel je učenik Katoličke gimnazije s pravom javnosti u Virovitici, koji je upravo po deveti put sudjelovao na državnom natjecanju. Sve razrede srednje škole išao je na povijest i nakon godina u vrhu, sad se popeo i na samo čelo. Podijelio je odmah s nama zadovoljstvo, budući da će mu ovo prvo mjesto donijeti i dodatnih pet posto za Pravni fakultet u Zagrebu, koji namjerava upisati. Otkrio nam je i koje mu je pitanje bilo osobito teško, kakva je konkurencija te u kojim se to još predmetima okušao na državnim natjecanjima.

Foto: Leo Fel (privatna arhiva)

Otkada je u srednjoj školi, maturant Katoličke gimnazije s pravom javnosti u Virovitici Leo Fel, nastupio je na devet državnih natjecanja iz čak pet područja. Jednom je tako bio na državnoj smotri Lidrano, iz povijesti je sve četiri godine odlazio na državno natjecanje, dva puta se okušao u poznavanju gradiva vjeronauka te po jednom filozofije i geografije. Kao kruna truda i pokušaja, jučer je osvojio prvo mjesto iz povijesti na nacionalnom nadmetanju.

Izdvojeni članak

Pulski srednjoškolac pobjedio bez greške na državnom natjecanju iz informatike i sanja šestu medalju na Olimpijadi

Pripreme traju svo vrijeme, a intenzivnije su sedam dana prije

Uspio je osvojiti 48 od 50 mogućih bodova što ga je dovelo na tron te mu osiguralo dodatne bodove za Pravni fakultet u Zagrebu koji kani upisati, kao i bodove za studentski dom. No nije nimalo jednostavno doći do svih tih priznanja.

– Pripreme kreću od početka školske godine, prati se gradivo, a intenzivne pripreme nastupaju negdje sedam dana prije natjecanja. U tom periodu učim i po 5-6 sati, ali to nisu samo suhoparne činjenice. Na natjecanju budu i pitanja iz povijesnih karata, članci dokumenata, izvori i drugo, objašnjava nam Leo.

No pripreme iz povijesti za državno natjecanje višestruko su korisne.

– To će mi zasigurno dobro doći za maturu. Tamo je otprilike 300 stranica literature, koju sam utvrđivao za sva ova natjecanja, tako da vjerujem da neće biti problema na državnoj maturi, koja je dosta jednostavnija od državnog natjecanja, ističe maturant iz Virovitice.

Imao je problem tek s jednim pitanjem, koje nitko nije riješio

Kao i u nekim drugim disciplinama sportske ili srodne natjecateljske vrste, konkurencija mu je bila dobro poznata.

– Ista su imena uglavnom favoriti nekoliko godina, s tim da tu i tamo se pojave neki novi učenici, koji uđu u borbu za vrh. Tako da se mi dobro poznajemo i znamo otprilike koliko tko može, s tim da nijanse uvijek odluče o pobjedniku, rekao nam je Leo.

Kada je riječ o pitanjima, raznovrsna su i zahtijevaju razmišljanje.

– Malo toga se moglo odgovoriti od prve. Uglavnom su tu bila pitanja, kod kojih ste morali promišljati te onda zaključivati, što potiče i razvijanje logičkih kompetencija, koje su manjkale hrvatskim učenicima na posljednjim PISA-inim testiranjima, pojašnjava Leo.

Dva boda koja su mu nedostajala do stopostotnog učinka izgubio je na pitanju u kojem su dobili članke dokumenta, a kao zadatak su trebali prepoznati o kojemu se radi. Kao i većina konkurencije i Leo je kroz članke iščitao da se radi o Sporazumu Cvetković-Maček, no točan odgovor je bio Uredba o banovini Hrvatskoj.

– Bilo je zanimljivih pitanja različite vrste. Morali smo povezati citate s ličnostima koje su ih izrekle, prepoznati karikature političara te pročitati podatke iz karata iz II. svjetskog rata, ali i Domovinskog, iskustva je podijelio Leo Fel.

Dodao na kraju kako je zadovoljan okolnošću da se dosta testa posvetilo upravo Domovinskom ratu i oslobodilačkim akcijama u njemu, budući da se ovo gradivo obično ući na kraju školske godine pa se često temeljito ne obradi.

– Prosječan Hrvat više zna o II. svjetskom ratu, nego o Domovinskom, zaključio je virovitički maturant.