Pretraga

Svi stažisti koji rade za 1600 kuna dobivaju povišicu

A- A+

Mjera stručnog osposobljavanja, jedna je od ključnih mjera kojom se Ministarstvo rada i mirovinskog sustava bori protiv velikih stopa nezaposlenosti mladih. No dosadašnjih 1600 kuna moglo bi se podići i do visine minimalne neto plaće u narednoj godini. Inicijativa je to Miranda Mrsića, odnosno ministra spomenutog resora, s kojom ide u bitku za proračunska sredstava, koja će mu to omogućiti. Istaknuo je i da vjeruje kako se neće štedjeti na toj mjeri jer već daje rezultate.

Stažisti koji rade u programu mjere stručno osposobljavanje mogli bi iduće godine dobiti iznos i do visine minimalne neto plaće. To je naime inicijativa s kojom Ministarstvo rada i mirovinskog sustava ide u bitku za proračun za sljedeću godinu, potvrdio je za jutarnji.hr ministar Mirando Mrsić.

Izdvojeni članak

Otkrijte u kojem su sektoru najviše prosječne plaće u Hrvatskoj

Vjerujem da se neće štedjeti na ovim mjerama jer već daju rezultate

Iako ni iznos minimalne mjesečne neto plaće u Hrvatskoj, nije baš ono čemu se nadao primjerice mladi visokoobrazovani građanin, svakako ozbiljnije zvuči od dosadašnjih 1600 kuna.

– Pokrenut ćemo inicijativu povećanja naknade koju primaju mladi na stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa do razine neto minimalne plaće.

Sve će ovisiti o sredstvima koja će nam za to biti dodijeljena u proračunu za 2015. godinu, kao i o sredstvima EU, no vjerujem da se na tim mjerama neće štedjeti jer one već daju rezultate, istaknuo je Mrsić za spomenuti izvor.

Izdvojeni članak

Ova zanimanja uskoro će zamijeniti roboti

Preko 22 tisuće mladih ove godine obuhvaćeno stručnim osposobljavanjem

Do 25. rujna ove godine, mjerom stažiranja bez zasnivanja radnog odnosa obuhvaćeno je 22 049 mladih prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

To je dakle gotovo tri tisuće više nego li u 2013. (19 322). HZZ-ovi su podaci i da je tijekom 2014. provedba mjere proširena na 8273 nezaposlene nove mlade osobe.

Ovo je jedna od ključnih mjera Vlade za smanjenje nezaposlenosti mladih, po čemu je Hrvatska bila na visokom trećem mjestu, iza Španjolske i Grčke.

No kako pokazuju podaci Eurostata za kolovoz, s trećeg mjesta po nezaposlenosti mladih u EU, istisnula nas je Italija pa je Hrvatska sada na četvrtom.

Cijela Europska unija muku muči s pitanjem zapošljavanja mladih. Tako je u kolovozu u EU bilo gotovo pet milijuna nezaposlenih osoba mlađih od 25 godina ili 21.6 posto. U Španjolskoj je situacija najteža gdje je stopa nezaposlenosti mladih u kolovozu bila vrtoglavih 53,7 posto.