Pretraga

Tinejdžeri se u pidžamama okupili u centru Splita i doručkovali

A- A+

Ukoliko ste se prije nekoliko dana našli u Splitu, u samom gradu na javnoj površni mogli ste zateći nešto više od 40 tinejdžera kako u pidžamama slušaju radio i uživaju u svojim jutarnjim ritualima. Dio je to performansa ‘Doručak na asfaltu’ kojim su učenici Škole likovnih umjetnosti poručili građanima u kakvom gradu žele živjeti, te da se u njemu žele osjećati kao kod kuće.

Splitski srednjoškolci nedavnim su performansom u svojem gradu poručili što žele i u kakvom bi se gradu osjećali najsretnije. Jeftinija hrana, kvalitetnije učeničke menze i domovi, posao za mamu i tau, grad bez diskriminacije, ljubazniji djelatnici u javnim službama – sve to su zahtjevi splitskih tinejdžera iz Škole likovnih umjetnosti. Zanimljivim performansom ‘Doručak na asfaltu’ iskazali su svoje želje prema gradu.

Iscenirali tipično jutro u kući

 – Želja nam je potaknuti građansku svijest i potaknuti na razmišljanje o svojoj poziciji u organiziranoj gradskoj zajednici. Zbog toga smo mjesec dana pripremali hepening ‘Doručak na asfaltu’, kazala nam je Hana Letica, profesorica iz splitske Škole likovnih umjetnosti.

Ovakav performans ne provodi se prvi put, jer je prije tri godine održana takozvana ‘Večera na asfaltu’ kad se iscenirala vrtna zabava u stilu 50 – ih godina, a učenici su bili odjeveni u pin – up stil.
Poruka je doduše ostala jedna – preurediti javnu površinu u svoj privatni prostor, jer se građanin u svom gradu treba osjećati kao kod svoje kuće.

 Zbog toga je oko 40 učenika Škole likovnih umjetnosti u Splitu zajedno sa svojim prijateljima i kućnim ljubimcima isceniralo jedno tipično jutro u kući, a dodatan komičan detalj bio je što su svi učenici bili odjeveni u pidžame i to u centru grada.

Izdvojeni članak

‘Za rad spremne’: Mladim djevojkama i ženama u Hrvatskoj dosta diskriminacije

Prvo skepsa, pa onda oduševljenje

 – Iscenirali smo jedno obično jutro u kući, odnosno složili dvije scene, dnevni boravak i kuhinju. Slušali smo tradicionalni radio, Radio Split i internetski community radio KLFM smješten u Klubu Kocka, objasnila nam je profesorica Letica. 

Dodaje kako je i sama sretna s organizacijom, jer ovakva akcija ima svoju pedagošku, a ne samo umjetničku poziciju. 

– Ovakav performans usmjerava učenje van iz zatvorenog, institucionaliziranog prostora i usmjerava pažnju sudionika na život i trenutnu situaciju, mislim da oni tako postaju svjesniji trenutka i sebe samih, zaključila je profesorica.
Ove godine je sudjelovalo najviše učenika prvih razreda koji su, iako su u početku bili skeptični jer su trebali u pidžamama doći u centar grada, bili jako oduševljeni kako je odlično iskustvo cijeli performans ostavio.