Vjerovali ili ne, u Istri se nalazi grad u kojem broj učenika ne pada, već raste. Riječ je o Rovinju, gradu s 13.000 stanovnika koji danas broji 1.796 učenika. Imaju tri osnovne i tri srednje škole, od čega su jedna osnovna i jedna srednja talijanske škole.

Rovinj | foto: Pixabay/Hrvoje Debeljak, srednja.hr
I dok već godinama izvještavamo o ukupnom padu broja učenika u Hrvatskoj, situaciju u Rovinju htjela bi mnoga druga područja u Hrvatskoj. Tamo je u 2013. bilo 1.513 učenika, dok ih je sada 17 posto više, 1.769. Govore to podaci u Školskom e-Rudniku Ministarstva obrazovanja, a napomenimo da inače Rovinj broji 13.000 stanovnika.
Rovinj ima tri osnovne škole i tri srednje škole. Od toga jedna osnovna i jedna srednja škola su talijanske. Kada pogledamo maturu, učenici iz Rovinja postižu prosječnu ocjenu 2,90. Iz Hrvatskog, primjerice, lani je prosječna ocjena bila 2,57.
Najviše maturanata iz Rovinja lani je upisalo Sveučilište Jurja Dobrile u Puli. Najviše osmaša pak upisuje gimnazije, a slijede strukovne u području turizma i ugostiteljstva. Cijeli Newsflash iz Rovinja sa zanimljivostima o tamošnjim učenicima pogledajte u videozapisu ispod.
Pogledajte ostala specijalna izdanja Newsflasha:
Novu epizodu Newsflasha donosimo vam iz Istre – ove stvari o obrazovanju ovdje možda ne znate
Naš najudaljeniji otok ima tek 40 učenika, do srednje moraju trajektom: Pogledajte novi Newsflash
Imaju najviše izostanaka i dva zanimljiva školska predmeta: Donosimo vam posebno izdanje Newsflasha
Ovog tjedna imamo posebnu epizodu Newsflasha iz Splita, otkrijte zanimljivosti o školstvu ovdje
Stigli smo u Dubrovnik, imamo posebnu epizodu Newsflasha – ovo su zanimljivosti o školstvu ovdje
Stigli smo u Osijek, imamo posebnu epizodu Newsflasha – ovo su zanimljivosti o školstvu u Slavoniji