Usred ‘afere plagijat’, devet znanstvenika podržalo ministra Barišića
Po pisanju Jutarnjeg.hr, nakon odluke nacionalnog Odbora za etiku u znanosti i obrazovanju da je ministar Pavo Barišić plagirao svoj rad, devet je hrvatskih znanstvenika pružilo podršku ministru. Profesor Sveučilišta u Zagrebu, Antonio Šiber, tvrdi kako je on ovakav rasplet priče predvidio već pred par mjeseci. Naime, tvrdi Šiber, pet od devet znanstvenika koji podržavaju Barišića imaju glavne / vodeće pozicije u znanstvenim centrima izvrsnosti kojima je ministar obećao sredstva čim je imenovan.

Izvor: screenshot; srednja.hr
Pred samo nekoliko dana ugledni hrvatski znanstvenik Ivan Đikić uputio je pismo premjeru Plenkoviću kazavši kako je Barišić svojim istupima i postupkom pokazao da ne može obnašati dužnost ministra obrazovanja.
Ipak, jučer je Jutarnji.hr objavio viđenja devet drugih hrvatskih znanstvenika, koji, unatoč odluci Odbora za etiku, podržavaju Barišića.
Ministra podržalo 9 znanstvenika i premijer Plenković mu daje povjerenje
Da je čitava rasprava suvišna te da su važnije vizije koje ministar ima u svrhu unaprjeđenja znanosti, smatra Miroslav Radman, koji je ujedno i naglasio da nije dovoljno informiran o slučaju. Profesor Slobodan Vukašević koji tvrdi da se radi o grešci koja je nadrasla realne proporcije jer je ovakva greška ‘manji prekršaj dobre prakse u objavljivanju znanstvenih radova’, te kako se ‘ovdje radi o političkim i interesnom, prije no o znanstvenim sučeljavanjima’.
Stipe Jonjić sa Sveučilišta u Rijeci podržava borbu protiv plagiranja, ali smatra kako se oko ovog slučaja digla prevelika buka te ‘da hrvatska znanost i akademska zajednica u cjelini imaju puno većih problema’.
Prorektor za znanost Sveučilišta u Zagrebu Miloš Judaš tvrdi da se radi o političkom interesu, a Mile Ivanda s Instituta Ruđer Bošković razmišlja u sličnom smjeru.
Vlasta Bonačić-Koutecky sa Sveučilišta u Splitu smatra kako se radi o besmislenoj bitci i preporučuje da se ‘vrijeme iskoristi za unaprjeđenje znanstvene zajednice i zadržavanje mladih istraživača u Hrvatskoj.’
Mislav Ježić, profesor UniZg-a i član HAZU, pita se ‘ima li još razuma u medijima, i još gore, ima li ga u nekih intelektualaca i znanstvenika koji su se toliko uživjeli u ulogu egzekutora’ budući da se radi o mikroskopskom propustu za kojeg su optužbe već odbačene.
Aleksandar Jakir s Filozofskog u Splitu smatra kako se radi o sitnom propustu koji je ispravljen već u sljedećem izdanju članka te se ne može smatrati plagijatom, a Odboru za etiku koji je takvu odluku donio nazvao je ‘krnjim’ tijelom.
Uz prilično opširno obrazloženje sa zaključkom da je ‘presudu’ je donijelo ‘sudište’ bez ijednog stručnjaka za predmet presude – filozofiju’, podršku je Barišiću pružio i akademik HAZU, Vladimir Paar.
Spomenimo i kako je u jučerašnjem intervjuu za HRT, premijer Andrej Plenković kazao kako Barišić u ovom trenutku ima njegovo povjerenje.
Šiber: ‘Znanost je u nas posebno ljepljivo područje djelovanja’
Profesor Sveučilišta u Zagrebu, Antonio Šiber ovakav je rasplet priče, piše na Facebooku, predvidio još pred nekoliko mjeseci. Tvrdi kako pet od devet znanstvenika koji podržavaju Barišića imaju glavne / vodeće pozicije u znanstvenim centrima izvrsnosti kojima je ministar obećao sredstva čim je imenovan. Njegovu objavu prenosimo u cijelosti.
– Danas 9 uglednih znanstvenika daje podršku ministru Barišiću prema pisanju Jutarnjeg lista. No, treba to malo znati i čitati.
Naime, među navedenih 9 uglednih znanstvenika “koji smatraju da ministar Barišić nije plagijator i da ne treba podnijeti ostavku” su i:
Prof. dr. dr. h. c. Vlasta Bonačić-Koutecký – voditeljica Znanstvenog centra izvrsnosti za znanost i tehnologiju. prof. dr. Stipan Jonjić – voditelj Znanstvenog centra izvrsnosti za virusnu imunologiju i cjepiva, prof. dr. Miloš Judaš – voditelj Znanstvenog centra izvrsnosti za temeljnu, kliničku i translacijsku neuroznanost, akademik Slobodan Vukičević – jedan od dva neovisna voditelja Znanstvenog centra izvrsnosti za reproduktivnu i regenerativnu medicinu, dr. sc. Mile Ivanda – jedan od četiri neovisna voditelja Znanstvenog centra izvrsnosti za napredne materijale i senzore.
Radi se dakle o 5 od 9 znanstvenika (!) koji imaju glavne / vodeće pozicije u znanstvenim centrima izvrsnosti kojima je ministar Barišić obećao sredstva čim je imenovan.
Tu su još i akademik Mislav Ježić (suradnik na Znanstvenom centru izvrsnosti za integrativnu bioetiku koji vodi prof. dr. Ante Čović), akademik Paar, prof. dr. Radman i prof. dr. Jakir.
Iskoristio bih ovu vijest da ukažem svima koji ne razumiju zašto reagiram kako reagiram na zbivanja u znanosti i obrazovanju i koji od mene očekuju “nešto više” da sam ja još 13. studenog prošle godine (!) predvidio upravo ovakav razvoj situacije. Tada sam napisao:
Imam blagi dojam da će se buka oko ministra Barišića ubrzo stišati.
Naime, prekjučer je ministar obećao voditeljima centara izvrsnosti, među kojima je i prorektor Čović, da će se natječaj za 50 mil. eura, na kojem će oni biti jedini kandidati u najskorijem roku nastaviti.
U ime “centara iz područja društveno-humanističkih znanosti, profesor Čović, iskazao je potrebu nastavka financiranja ova tri centra u okviru državnoga proračuna”.
Ako je vjerovati onima koji po znanstvenoj zajednici identificiraju lobije, ovo bi trebalo odgovarati i jednom i drugom lobiju pa će, ako su dotični u pravu, vrlo vjerojatno doći do gašenja priče. Možda uz koju simboličnu žrtvu.
Evo, sad se ta priča pokušava očito gasiti izvrsnošću i ugledom.:)
Na probleme s transparentnošću natječaja za znanstvene centre izvrsnosti sam također upozoravao nekoliko puta.
Znanost je u nas posebno ljepljivo područje djelovanja. Nikad ne znaš na koga ćeš se poskliznuti i tko bi ti mogao zabiti nož u leđa – zato je dobro pratiti tokove novca. Eto ti politike …., piše Šiber.

Screenshot: Facebook; Antonio Šiber
