HT je pokrenuo natječaj za sve koji znaju kreativno koristiti AI alate. Najbolje radove koji pokažu emociju navijanja za Vatrene bogato nagrađuju.
12:20 3 d 05.06.2026

Senat Sveučilišta u Zagrebu | Foto: unizg.hr
Na sjednici Senata Sveučilišta u Zagrebu danas je prihvaćena odluka prema kojoj za ovu akademsku godinu ipak nema povećanja maksimalne cijene školarina, odnosno povećanja cijene ECTS boda.
Prije dva dana objavili smo usvojeni prijedlog Odbora za proračun, savjetodavnog sveučilišnog tijela, prema kojemu su školarine za redovne studente u uvećanim iznosima trebale iznositi između 8.400 i 10.200 kuna. Odbor za proračun prošli je tjedan usvojio takvu odluku, koja je bila pripremljena za današnji Senat, no nakon objave medija i burne reakcije javnosti, pred Senatom se danas ipak našla odluka prema kojoj cijene participacija školarina zasad ostaju iste dosadašnjima.
Zanimljivo, kako javlja N1, rektor Damir Boras nakon sjednice Senata izjavio je kako nisu niti namjeravali podići tzv. školarine. Njegova današnja izjava u potpunosti je kontradiktorna njegovoj izjavi otprije dva dana, kada je za Jutarnji list objasnio zašto treba doći do poskupljenja ECTS boda.
– To su realni troškovi nastali povećanjem životnih troškova i nisu ništa više od onoga što piše u odluci Vlade. Treba reći da su to maksimalni troškovi, što znači da ih neće možda sve sastavnice prihvatiti, rekao je Boras Jutarnjem u nedjelju pa nije u potpunosti jasna rektorova današnja izjava.
Osim visine školarina za studente koji ostvaruju manje od 55 ECTS bodova, usvojena je i odluka prema kojoj će od sada fakulteti izdvajati znatno više sredstava za poslovanje Rektorata. Umjesto dosadašnjih 5%, izdvajat će se 10% za troškove poslovanja Rektorata. Uz to, od punog iznosa koji iz proračuna putem programskih ugovora stiže Sveučilištu, u prvom je koraku šest milijuna kuna izdvojeno za stipendiranje studenata te milijun kuna za troškove enegenata Muzičke akademije.
Odluku o povećanju izdvajanja za troškove poslovanja Rektorata Senat je danas usvojio s 42 glasa ZA i 11 glasova PROTIV.
___________________________
Predsjednik Studentskog zbora Sveučilišta oštro protiv Borasove ideje o višoj cijeni ECTS-a
Ministrica Divjak oštro protiv Borasove ideje o poskupljenju ECTS-a: Studenti pokrenuli peticiju
HT je pokrenuo natječaj za sve koji znaju kreativno koristiti AI alate. Najbolje radove koji pokažu emociju navijanja za Vatrene bogato nagrađuju.
12:20 3 d 05.06.2026
Sveučilište Sjever predstavilo je novi prostor koji će studentima omogućiti praksu, moderne laboratorije i prilike za razvoj ideja tijekom studija.
09:40 4 d 05.06.2026
Stvari koje svi očekuju da odjednom znaš kad napuniš 18: Ja sam ih naučila kasnije, ali vi ne morate
Postoji hrpa stvari koje svi očekuju da znaš čim napuniš 18, a nitko ti ih zapravo ne objasni. Ja sam ih naučila na teži način, ali ti ne moraš.
09:00 6 d 03.06.2026
RIT Croatia pokreće novi studij Cybersecurity koji donosi edukaciju za jedno od najtraženijih zanimanja današnjice. Doznali smo što čeka studente.
10:20 7 d 02.06.2026
Mislila sam da znam što se studira na zagrebačkom Fakultetu prometnih znanosti, ali tek kad sam počela istraživati saznala sam da tu možeš puno više.
09:50 7 d 02.06.2026
Na hrvatsko tržište došao je novi pametni sat HUAWEI WATCH FIT 5 s baterijom koja traje 10 dana i naprednim zdravstvenim i fitness funkcijama.
09:30 7 d 02.06.2026
Tražimo novog člana ili članicu tima: Zapošljavamo video snimatelja/icu i montažera/ku
Zapošljavamo videografa ili videografkinju koji će snimati i montirati video sadržaj za naše portale. Rok za prijavu je 17. lipanj do 23:59 sati.
13:45 5 d 03.06.2026
Otvoren je nagradni natječaj za najbolje projekte studentskih udruga: Prijavi svoju
Studentske udruge čine fakultetski život bogatijim, pokažite što vaša radi i osvojite poklon paket u sklopu projekta Brucoš 101.
10:25 12 d 28.05.2026
Portal srednja.hr nedavno je uveo sustav pretplate kojim zaključavamo dio članaka. Sad godišnju pretplatu možete kupiti uz čak 50 % popusta.
12:00 7 d 01.06.2026
Škola zavijena u crno, učenik se ugušio na užini: Oglasila se i pravobraniteljica za djecu
U velikogoričkoj OŠ Šćitarjevo učenik se ugušio na užini. Usprkos reakciji učiteljica i dolasku hitne pomoći na žalost mu nisu mogli pomoći.
09:47 47.566666666667 min 09.06.2026
Hoće li dio srednjoškolaca zbog reforme morati na razlikovni ispit? Pitali smo ministarstvo
Nije isključena opcija će učenici koji ponavljaju drugi razred u strukovnim školama na razlikovni ispit gradiva iz prvog. O tome odlučuje škola.
15:52 18 h 08.06.2026
Stigli su rezultati nacionalnih ispita, a posebno je zabrinjavajuće što je čak 37, posto četvrtaša imalo 0 posto riješenosti sažetka iz Hrvatskog.
14:31 20 h 08.06.2026
Mladi se sve ranije izlažu pornografiji, a ono što je zabrinjavajuće, upozorava Ada Reić, jest jako loše znanje o seksualnosti.
09:08 2 d 07.06.2026
Splitska škola zabranila šminku, duge nokte, obojenu kosu: Reakcije iznenadile i ravnateljicu
Ravnateljica Osnovne škole 'Blatine-Škrape' u Splitu objasnila nam je zašto su odlučili zabraniti šminkanje, obojenu kosu i duge nalakirane nokte.
09:08 2 d 07.06.2026
Učenici upozoravaju da u školi uglavnom nemaju pravo izraziti svoje mišljenje. Tako je, pričaju nam, čak i prilikom obrade lektire.
08:45 2 d 07.06.2026
Prošla su vremena kada su učenici mislili da se školskom psihologu ide samo zbog lošeg ponašanja. S punim povjerenjem javljaju se iz niza razloga.
08:44 2 d 07.06.2026