Pretraga

William Sidis – najinteligentniji čovjek u povijesti ili samo ekscentrični čudak okrunjen nakon smrti

A- A+

William James Sidis američki je genijalac te po nekim tvrdnjama najinteligentniji čovjek u povijesti. Samozatajni i ekscentrični inovator i pisac ukrajinskog podrijetla, kontroverzan je lik jer brojni znanstvenici negiraju tvrdnje kako je njegov IQ dosezao brojke između 250 i 300.

Imena Alberta Einsteina i Stevena Hawkinga se najčešće spominju kada se govori o izvanrednoj inteligenciji no činjenica je da ova dva genijalca ne drže vrh liste najbriljantinijih ljudi u povijesti. Hawking čak nije ni najinteligentniji živi primjerak ljudske vrste. Zapravo zauzima tek 10. mjesto, a ispred njega se uz priznate genijalce iz prošlih vremena smjestilo dvoje šahovskih prvaka, kolumnistica Parade magazina te tri supergenijalca azijskog podrijetla od koji Cristopher Hirata i Terence Tao bilježe IQ viši od 220.

Svi genijalci s liste su poznati svjetskoj javnosti zbog svojih velikih uspjeha ili izvanrednih doprinosa čovječanstvu no kontroverzni lider ove ljestvice je zapravo prilično nepoznat. Njegovo ime je William James Sidis. Ovaj Amerikanac rođen 1898. godine je već kao dijete pokazivao izvanredne matematičke i jezične sposobnosti. Nakon njegove smrti u javnost su procurile informacije kako je riječ o najbriljantnijem primjerku koji je ljudski rod ikada dao te je njegov kvocijent inteligencije na osnovu psihološkog testa iz 1933. godine, navodno, procijenjen na razinu između 250 i 300.

Izdvojeni članak

Upoznajte jedinog Nobelovca koji je osvojio olimpijsku medalju!

Dobri geni

William je po svemu sudeći imao dobru genetsku podlogu s obzirom na činjenicu da su mu roditelji bili iznimno dobro obrazovani i vrlo uspješni u akademskom smislu. Glad za opsesivno učenje jezika naslijedio je od svoga oca Borisa koji je glasio kao darovit poliglot.
Pod njegovim utjecajem mladi je William brzo razvijao svoje intelektualne potencijale te je navodno u dobi od samo 18 mjeseci čitao New York Times, a sa samo osam godina vladao s isto toliko jezika te izmislio svoj vlastiti koji je nazivao Vendergood.

Ako se o Sidisovim ranim dostignućima može još i dvojiti sigurno je da je ovaj briljantan tip sa samo 11 godina upisao Harvard, a svega nekoliko mjeseci kasnije već držao predavanja iz zahtjevnih područja matematike.
Osim već spomenutih talenata Sidis je navodno bio u stanju procijeniti koji je dan bio bilo kojeg datuma u povijesti te je baratao zadivljujućom količinom povijesnih podataka. Također je objavio brojne radove iz antropologije, filolofije, sociologije, psihologije, termodinamike i mnogih drugih područja.

Izdvojeni članak

Autistični 14-godišnji genijalac: Oborit ću Einsteinovu teoriju relativnosti

Kontroverzni genije bez značajnijeg uspjeha u životu

U odrasloj dobi tvrdio je kako govori više od 40 jezika no nije zabilježio neki znatan životni uspjeh niti do kraja realizirao svoje sposobnosti. Nakon njegove rane smrti u dobi od svega 46 godina započele su kontroverze, jer je usprkos tvrdnjama Williamove sestre zagubljen svaki materijalni trag testiranja kojim je dokazana njegova vanserijska inteligencija.

Zbog Sidisove ekscentričnosti i povlačenja iz društvenog života mnogo je nevjernih Toma. Kritičari tvrde kako je njegova osebujna narav razlog zbog kojeg se često pretjeruje u raspravama o njegovoj inteligenciji. Navodno su zapisi puni poluistina, naklapanja i mitova, a relativno malo informacija se o Sidisu može nedvojbeno potvrditi.

Zbrku u ovu priču dodatno unosi i činjenica da je William često pisao pod pseudonimima te je njegov cjelokupan opus teško sastaviti, a samim tim ga i procijeniti.