Pretraga

Zadarski učenici zabrinuli javnost: U školi se osjećaju mučno i tvrde da je korisno piti

A- A+

‘Trening životnih vještina’ istraživanje je koje Služba za prevenciju, izvanbolničko liječenje ovisnosti i mentalno zdravlje zadarskog Zavoda za javno zdravstvo posljednjih pet godina provodi među učenicima šestog i sedmog razreda, a ovogodišnji rezultati su u najmanju ruku zabrinjavajući. Oko 40 šestaša i sedmaša koji su bili obuhvaćeni istraživanjem bi promijenilo mnogo toga sa sobom, dok se čak 20 posto njih osjeća nelagodno u školi.

Posljednih pet godina Služba za prevenciju, izvanbolničko liječenje ovisnosti i mentalno zdravlje zadarskog Zavoda za javno zdravstvo povodi istraživanje među učenicima šestih i sedmih razreda po nazivom ‘Trening životnih vještina‘. Istraživanje se provodi u serijama od 13 radionica za učenike šestih i 10 radionica za učenike sedmih razreda, a ovogodišnji rezultati su zabrinuli širu javnost, piše Slobodna Dalmacija.

Izdvojeni članak

Pametnija djeca češće postaju alkoholičari i konzumiraju razne droge

Polovica učenika se boji reakcije svojih roditelja na loše ocjene

Oko tri tisuće učenika šestih i sedmih razreda iz 36 zadarskih škola sudjelovalo je u ‘Treningu životnih vještina’, od čega je čak 40 posto njih nezadovoljno mnogočim veznim za sebe. Oko 1 500 obuhvaćenih učenika izjasnilo se da se boje reakcije roditelja na loše ocjene te često osjećaju da očevi i majke previše očekuju od njih.

Nešto ektremniji pritisak da moraju imati visoke ocjene u školama osjeća 39 posto šestaša i 36 posto sedmaša. Skoro podjednak broj učenika navedenih razreda, točnije 14 i 15 posto, izjavilo je da im je mučno prije odlaska u školu, dok ih se 20 posto osjeća nelagodno u svojoj obrazovnoj instituciji. Takvo je stanje dijelom zbog straha koji u njima budi neki nastavnik ili druga osoba.

Izdvojeni članak

Studija dokazala: Određene vrste hrane zaista su uzrok ovisnosti sličnoj onoj o drogama

Većina bi ipak odbila džoint

Doktorica Stela Klepac Erstić je voditeljice zadarske Službe za prevenciju, koja je analizirla podatke prikupljene istraživanjem te spoznala da su djeca koja imaju lošu sliku o sebi sklonija eksperimentiranju sredstvima ovisnosti.

– Neke od psiholoških osobina povezanih sa zloporabom sredstava ovisnosti su nisko samopoštovanje, nisko zadovoljstvo samim sobom, velika potreba za socijalnim odobravanjem, visoka anksioznost i niska asertivnost. Rezultati su pokazali kako učenici koji iskazuju kako su zadovoljni svojim životom manje eksperimentiraju sredstvima ovisnosti, izjavila je za Slobodnu Dalmaciju Klepac Erstić.

Upotreba nekih psihoaktivnih tvari kao što su duhan, alkohol i marihuana prilično je raširena, a kako kaže spomenuta doktorica, eksperimentiranje se smatra sasvim normalnim. Rezultatima je utvrđeno da oko 25 posto šestaša i 27 posto sedmaša smatra da je korisno piti u manjim količinama. Marihuanu je probalo 0,3 posto šestaša, dok je 97 posto učenika šestih i 96 posto učenika sedmih razreda navelo da bi odbili ponuđeni džoint.