Znate li kako je uopće nastala riječ ‘bojkot’? Za nju su zaslužni seljaci
Svaki tjedan, bojkot jedan – tako izgleda početak 2025. godine u Hrvatskoj. Sve je krenulo bojkotom svih trgovina u petak, a u narednim tjednima nastavio se bojkot određenih trgovačkih lanaca. Bojkote tako viđamo i u školama. Još su prošle godine roditelji bojkotirali nastavu zbog određenih nezadovoljstava sustavom, a sada su učenici odlučili bojkotirati nastavu zbog zaključavanja škola. Ovog petka, na prijedlog učenika, cijela Hrvatska bojkotirat će pekarnice. No, jeste li znali kako je riječ ‘bojkot’ uopće nastala? Radi se o eponimu, odnosno riječ je nastala od imena osobe.

Ilustracija: DALL-E
Bojkot je očito postao novi stil života u Hrvatskoj. Ako vam se nešto ne sviđa, poput cijena ili stanja u obrazovnom sustavu – napravite bojkot. Bojkotu trgovina svjedočimo još od siječnja, a prvi bojkot nastave od strane roditelja vidjeli smo krajem 2024. U ovoj godini i učenici su odlučili bojkotirati. Najprije su bojkotirali nastavu jer se protive zaključavanju škola, mjeri koja je uvedena nakon tragedije u Osnovnoj školi Prečko.
Ovo petka cijela Hrvatska, zahvaljujući ideji učenika, bojkotirat će pekarnice zbog previsokih cijena. Kako je krenulo, bojkot bi mogao vrlo lako postati riječ godine. No, znate li kako je uopće nastala ta riječ? Za nju su zaslužni seljaci, a priča je vrlo zanimljiva.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
– Riječ ‘bojkot’ je eponim. To znači da je nastala od imena neke osobe. Charles Boycott živio je u 19. stoljeću. Bio je upravitelj imanja u zapadnoj Irskoj. Budući da Boycott nije htio smanjiti zakupninu, seljaci su odbili raditi na imanju i izolirali su ga na sve načine. Bojkotirali su ga, objasnio je profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu Marko Alerić i to na svom Instagram profilu Jezikomat.
Dodao je i kako su neke druge riječi nastale od nečijih imena, na primjer žilet, sendvič, rendgen i slično. Objasnio je i kako se riječ ‘bojkot’ i ‘bojkotirati’ drugačije izgovaraju. U riječi ‘bojkot’ naglasak je na prvom slogu i on je kratkouzlazni, a u riječi ‘bojkotirati’ naglasak je na trećem slogu koji je dugouzlazni.