Pretraga

Srednja škola

Elektrotehnička i ekonomska škola Nova Gradiška

Elektrotehnička i ekonomska škola je četverogodišnja strukovna škola koja školuje učenike u obrazovnim područjima:

foto: Elektrotehnička i ekonomska škola Nova Gradiška | privatna arhiva

Vizija škole:

Škola prepoznatljiva po kvaliteti i ozračju u kojem vlada tolerancija, odgovornost i suradnja.

 

Misija škole:

Kvalitetnim odgojem i obrazovanjem, u sigurnom i poticajnom okruženju, omogućiti stjecanje općeobrazovnih i strukovnih kompetencija i osobni rast i razvoj svakog učenika.

SVI IMAMO ISTI CILJ – stručno osposobljen i zadovoljan učenik

U

ČENIČKE  KOMPETENCIJE

Razvijene komunikacijske kompetencije (na materinskom i na stranim jezicima).

Razvijena matematička kompetencija (konceptualna znanja i primjena matematike u rješavanju problema, uključujući i probleme u različitim životnim situacijama).

Razvijena informatička pismenost (poznavanje i upotreba informacijsko-komunikacijske tehnologije).

Razvijena sposobnost kritičkoga mišljenja i sposobnost rješavanja problema.

Razvijene kreativne sposobnosti.

Osposobljenost za samoorganizirano učenje.

Razvijene socijalne kompetencije.

Poznavanje ljudskih prava i prava djece i osposobljavanje za njihovo poštivanje i provođenje

Razvijena temeljna znanja i pozitivan odnos prema vlastitoj kulturi i kulturi drugih naroda.

Razvijena svijest o vlastitom zdravlju i zdravlju drugih.

Razvijena svijest o potrebi očuvanja prirode i zaštite okoliša.

Razvijene praktično-radne vještine za svakodnevni život s posebnim naglaskom na stručnu osposobljenost iz područja elektrotehnike i ekonomije

Razvijena poduzetnička kompetencija s naglaskom na ekonomiji i poduzetništvu

Razvijena sposobnost donošenja odluka o vlastitom profesionalnom razvoju.

Razvijeno samopouzdanje, samopoštovanje i svijest o vlastitim sposobnostima

 

OPĆE VRIJEDNOSTI

Poštujemo jedni druge.

Ne toleriramo nasilje.

Vrijedno radimo i odgovorni smo.

Težimo izvrsnosti.

Činimo pravu,iskrenu i etički korektnu stvar.

Odluke temeljimo na činjenicama, a ne na glasinama.

Idemo utrtom stazom naših postignuća.

 

NAŠA POSTIGNUĆA

Naša je škola poznata po postignućima svojih učenika i djelatnika, njihovoj kreativnosti i originalnosti.

Tradicionalno postižemo dobre rezultate u području elektrotehnike, ekonomije, fizike, športa

Rado se natječemo s drugima, a prije svega međusobno.

Naša škola je model škole za četverogodišnje strukovno obrazovanje sa solidnim temeljima za nastavak školovanja na fakultetima elektrotehnike, računalstva, ekonomije

Cijenimo kulturno ophođenje među učenicima i djelatnicima te estetski uređen prostor ugodan za boravak i rad

Zalažemo se za restituciju i suzdržavanje od nasilja bilo koje vrste.

Učenike školujemo po važećim planovima i programima i novom kurikulu, te u općim predmetima po novim planovima Škole za život.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [361.38 KB]

 

Nova Gradiška je šezdesetih godina prošlog stoljeća bila prilično industrijski razvijena. Imala je jaku drvnu industriju (Tvornica pokućstva Stjepan Sekulić), metalnu industriju (TANG), prehrambenu industriju (Nektar), kožarsku industriju (Kožara Psunj)

  1. osniva se Tehnička škola slabe struje

Razvojem industrije, javlja se potreba za osnivanjem škola u kojima bi se školovali novi kadrovi. Tehnička škola smjera slabe struje osniva se 1965. godine

Nakon prestanka rada Više tehničke škole, Općinsko povjerenstvo za prosvjetu i kulturu donosi odluku o osnivanju Srednje tehničke škole smjera slabe struje na prijedlog mladog diplomiranog inženjera Josipa Grgića, a što je prihvaćeno od ondašnjeg predsjednika općine Đure Šimunovića.

1969. godine iz Tehničke škole izlazi prva generacija elektrotehničara i to razredi A, B i C. Iako su upisana četiri razred, u prvoj generaciji na kraju je došlo do osipanja učenika pa su ostala samo tri navedena razreda. U školskoj godini ’69./’70. bilo je upisano ukupno dvanaest razreda budućih elektrotehničara: tri prva razreda, tri druga razreda i tri treća razreda. Broj učenika te broj i opremljenost laboratorija zahtijevali su više školovanih inženjera.

Učenici prve generacije su tijekom ljetnih praznika pohađali ferijalnu praksu u Tvornici alata TANG, pošti te na relejnom odašiljaču Psunj. Po završetku školovanja prva generacija je imala mogućnost zaposliti se u radnim organizacijama: novoosnovanoj tvornici za proizvodnju predajnika i kamera Elting, Digitron Buje te zagrebačkim tvornicama: RIZ, Nikola Tesla i Rade Končar.

Nakon osnivanja tvornice Elting dio inženjera prešao je raditi u nju tako da su u školu zapošljavani inženjeri iz drugih gradova.

Do 1974. godine u školi se radilo po novom nastavnom planu i programu koji se temeljio na sljedećim načelima: jedinstva odgoja i obrazovanja, jedinstva teorije i prakse te povezivanja nastave s radom

Tehnička škola smjera slabe struje djelovala je samostalno od 1965. do kako1974. godine. U tom vremenu razvijen je aktivni život mladih kako na športskim tako i na umjetničkoj razini: npr. svake subote održavan je  disco klub u holu škole, učenici su sami konstruirali light show. Tijekom 1968. godine osnovan je vokalno-instrumentalni sastav „Tehničari“. Sastav je svirao u prostorima elektroradionice. Kasnije je preimenovan u grupu YCT pa su djelovali i u klubovima mladih Nove Gradiške.

Drugi period rada Tehničke škole od 1974. do1978. godine u okviru Srednjoškolskog centra za stručno obrazovanje kadrova za privredu i zanatstvo

Tehnička škola djelovala je samostalno od 1965. do 1974. godine. Od 1974. do 1978. godine ona se pripaja Srednjoškolskom centru za stručno obrazovanje kadrova za privredu i zanatstvo i tada škola postaje radna jedinica srednjoškolskog centra s elektro usmjerenjem.

Povijest Elektrotehničke i ekonomske škole

Šk.god 1976./77.centru se pripaja Gimnazija tako da je 6.1.1977. završen proces integracije svih srednjih škola u jedinstveni srednjoškolski centar. Zbog nedostatka radnog prostora Gimnazija i Tehnička škola ostaju na istim lokacijama.

Od osnutka škole do njene integracije sa Srednjoškolskim centrom velika briga posvećivala se formiranju nastavničke i učeničke knjižnice koja je u vrijeme integracije bila vrlo bogata.

Posebno važnu ulogu odigrala je Tehnička škola kod osnivanja tvornice elektroničke opreme „Elting“ u Novoj Gradiški. Gotovo svi zaposleni radnici u novoosnovanoj tvornici bili su naši tehničari i inženjeri.

Treći period rada Tehničke škole od 1978. do 1992. godine u okviru Srednjoškolskog centra „Ivo Lola Ribar“

13.6.1978. Srednjoškolski centar za obrazovanje kadrova u privredi i zanatstvu mijenja naziv u Srednjoškolski centar „Ivo Lola Ribar“.

Školovanje učenika provodi se kroz pripremni i završni stupanj. Pripremni stupanj traje dvije godine i jedinstven je za sva usmjerenja, a u trećoj i četvrtoj godini učenici se obrazuju u raznim usmjerenjima kao što su: metalsko, građevinsko, elektro, upravno-birotehničko, tekstilno, trgovinsko, drvoprerađivačko, prehrambeno, odgojno-obrazovno, zdravstveno-medicinsko, šumarsko i matematičko-informatičko.

U elektro usmjerenju uvedene su sljedeća zanimanja:

elektrotehničar kućanskih aparata

elektromehaničar rashladnih uređaja

elektroničar za RTV tehniku

elektroničar za računsku tehniku

elektroničar za mjernu tehniku

elektroničar za telekomunikacije

 

1979. godine riješen je prostorni problem izgradnjom nove zgrade s učionicama te zgrade za radionički prostor.

Prestankom rada klasičnih srednjih škola i njihovom integracijom stvoren je jedinstveni polivalentni centar u Novoj Gradiški koji je imao nešto više od 2300 polaznika. Na taj način centar se uvrstio među velike obrazovne centre u Hrvatskoj. No s takvim načinom rada postala je upitna kvaliteta obrazovanja

Takav trend usmjerenog obrazovanja bio je u direktnoj suprotnosti sa sve većim ekonomskim teškoćama i s nastupajućom krizom pa se javio problem financiranja, a time nezadovoljstvo djelatnika centra zbog pada njihovog standarda.

1982. godine stupa na snagu Zakon o usmjerenom obrazovanju pa se javila mogućnost školovanja učenika u drugim mjestima tj. centrima. Na taj način je u općini Nova Gradiška znatno smanjen broj učenika.

U školskoj godini ’82./’83. ukinuto je građevinsko, šumarsko, medicinsko i prehrambeno usmjerenje i  uvedena su dva nova usmjerenja i to kožarsko i poljoprivredno. U periodu od osam godina broj učenika je pao s 2358 na 1842.

Izgradnja nove zgrade za učionički prostor počinje 5.11.1977. godine i taj prostor je završen 1979. godine, a 25.10. te iste godine objekt je otvorio dr. Stipe Šuvar.

Rad škole u periodu od 1992. do 2009. godine kao samostalne obrazovne ustanove

Srednjoškolski centar postoji do 1992. godine, egzistirao je i  početkom Domovinskog rata. Tijekom ovog razdoblja dolazi do razdvajanja tako da opet imamo tri srednjoškolske obrazovne ustanove: Elektrotehničku školu, Gimnaziju i Industrijsko-obrtničku školu.

Zbog učestalih uzbuna i ratnih opasnosti  učenici i djelatnici sklanjali su se u podrumu Industrijsko-obrtničke škole kao i u prizemlju Elektrotehničke škole.

U najtežim ratnim danima nije održavana nastava. U periodu od 1992. do 2009. godine škola djeluje samostalno. Sva nastava  i laboratorijske vježbe održavane su  u zgradi otvorenoj 1979. godine.

U tom periodu  jedino su radionice za slabu i jaku struju ostale u sklopu radioničkog prostora Industrijsko-obrtničke škole. U ovom periodu je izvršena kompletna obnova krovišta i fasade te je moderniziran cijeli interijer.

Formirani su sljedeći laboratoriji-učionice: informatička učionica, učionica za modeliranje u elektrotehnici i elektronici, laboratorij za osnove elektrotehnike

Period rada škole od 2009. do 2015. godine

Od početka 2000. godine počeo se smanjivati broj učenika pa se javila potreba za novim usmjerenjem. 2009. godine pripojen je komercijalni smjer koji je bio u sklopu Industrijsko-obrtničke škole.

Četverogodišnji smjer komercijalist pripojen je 1.9.2009. Elektrotehničkoj školi. Učenicima komercijalistima pridružili su se i nastavnici koji su im predavali u Industrijskoj-obrtničkoj školi Nova Gradiška .

Od 2009. god. Obrazuju se učenici u komercijalnom smjeru pri Elektrotehničkoj školi

Tijekom godina učenici komercijalisti i njihovi nastavnici sudjelovali su u organiziranju i provedbi mnogih aktivnosti, projekata i natjecanja.

Tijekom školovanja komercijalisti se specijaliziraju za samostalno organiziranje i izvršavanje nabave i prodaje robe u tuzemstvu i inozemstvu uz poslovno komuniciranje na materinskom i stranom jeziku te ažuriranje i analiziranje poslovnih informacija uz napredno korištenje informacijske tehnologije, u skladu s etičkim načelima poslovanja i zakonskim propisima

  1. godine škola mijenja naziv u Elektrotehnička i ekonomska škola Nova Gradiška

1.TEHNIČAR ZA RAČUNALSTVO I TEHNIČAR ZA MEHATRONIKU

Predmeti koji se boduju pri upisu

opći uspjeh

hrvatski jezik

strani jezik

matematika

fizika

tehnička kultura

kemija( po odluci škole)

  •  Natjecanje koje se vrednuje: informatika ( Infokup)
  • Zdravstveni zahtjevi : Uredan vid, stereovid i raspoznavanje boja, uredan sluh, uredna ravnoteža i stabilno stanje svijesti, uredno kognitivno, emocionalno i psihomotoričko funkcioniranje, uredna funkcija mišićno-koštanog sustava, uredna funkcija srčano-žilnog i dišnog sustava.
  • Popis potrebnih dokumenata koji su uvjet za upis: liječnička svjedodžba medicine rada
  • Mišljenje stručnog tima o profesionalnom usmjeravanju za učenike sa zdravstvenim poteškoćama- važeći dokument uz koji nije potrebno donijeti svjedodžbu medicine rada
  • Popis nastavnih predmeta koji se u prvom razredu izvode kao izborni predmeti: Etika, Vjeronauk katolički
  • Nema bodovnog praga

 

2.KOMERCIJALISTI

Predmeti koji se boduju pri upisu

opći uspjeh

hrvatski jezik

strani jezik

matematika

povijest

geografija

tehnička kultura ( po odluci škole)

  • Natjecanje koje se vrednuje: informatika (infokup)
  • Zdravstveni zahtjevi za zanimanje: uredan vid,uredan sluh,uredna funkcija mišićno-koštanog sustava, uredno kognitivno i emocionalno funkcioniranje
  • Popis potrebnih dokumenata koji su uvjet za upis: potvrda nadležnog školskog liječnika
  • Popis stranih jezika koji se izvode kao obvezni predmeti: Engleski jezik, Njemački jezik
  • Popis nastavnih predmeta koji se u prvom razredu izvode kao izborni predmeti: Etika, Vjeronauk katolički
  • Nema bodovnog praga

foto: Elektrotehnička i ekonomska škola Nova Gradiška | privatna arhiva

Elektrotehnička i ekonomska škola

Gajeva 24

35400  Nova Gradiška

Broj telefona

035 362-145

Mail škole

e-mail: [email protected]

e-mail: [email protected]

OIB: 22674231881

Link na web stranicu škole

http://ss-elektrotehnickaiekonomska-ngradiska.skole.hr/

Aktivnosti u školi vidljive su na našem webu, Facebook profilu.

Vrlo smo aktivni u području struke, ali i u području umjetničkog izražavanja naših učenika ( glazba, sport, debatni klub, volonteri)

U promo-videu se može pogledati dinamika aktivnosti kroz samo jednu školsku godinu.

http://ss-elektrotehnickaiekonomska-ngradiska.skole.hr/

http://ss-elektrotehnickaiekonomska-ngradiska.skole.hr/?news_hk=1&news_id=8922&mshow=2320#mod_news

  1. Izradili smo solarni automobil sudjelujemo s njim svake godine na natjecanju u Sisku
    http://ss-elektrotehnickaiekonomska-ngradiska.skole.hr/ng_solarni_automobil
  2. Pet godina zaredom organiziramo Dane otvorenih vrata za učenike osmih razreda gdje učenici imaju priliku upoznati programe, sudjelovati na radionicama i osjetiti kako diše škola.
    http://ss-elektrotehnickaiekonomska-ngradiska.skole.hr/?news_id=6595#mod_news
  3. Izrađujemo robota pomoću 3D printera koji će biti maskota škole.
  4. Imamo dva benda koji nastupaju na svim događanjima u školi i u gradu Nova Gradiška.
  5. Imamo bogatu tradiciju i aktivne vježbeničke tvrtke koje su uspješne na natjecanjima u području ekonomije

Sve ostalo što radimo, a radimo puno toga, možete vidjeti na našoj web stranici

Brojni su projekti u kojima sudjelujemo. Više o svakom projektu na našoj web stranici
http://ss-elektrotehnickaiekonomska-ngradiska.skole.hr/skola/projekti

Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr

Izračunaj svoje bodove!