Pretraga

Srednja škola

Gimnazija A. G. Matoša Đakovo

Gimnazija A. G. Matoša Đakovo ima 323 učenika i 53 zaposlenih. Radi u 2 smjene u 13 kabineta i sa zajedničkom sportskom dvoranom i novouređenim sportskim terenima koje dijeli s preostale 2 đakovačke srednje škole. Upisuje dva opća odjeljenja, jedno jezično i jedno matematičko.

Gimnazija A. G. Matoša Đakovo obilježava 2021. godine trideset godina od osamostaljenja i rada pod tim imenom. Osnovana je prije 68 godina (1953.), a prva đakovačka gimnazijska generacija izišla je iz školskih klupa 1956./1957. godine. Samostalna je svega 15 godina jer se 1968. ujedinjuje u Srednjoškolski centar „Braća Ribar“. S prvotne lokacije u Ulici kralja Tomislava Gimnazija se 1970. godine seli u novu zgradu na Vijencu kardinala Alojzija Stepinca 11, gdje je sve do 1997. godine, kad je izgrađena sadašnja zgrada. Od 1984. do 1991. godine djeluje u sastavu Centra usmjerenog obrazovanja. Godine 2003. Gimnaziji je dodijeljena Godišnja nagrada Grada Đakova.

Nova zgrada Gimnazije, u kojoj se sada djeluje, pored je prijašnjeg Centra, a završena je u studenom 1997. godine, dok je sportska dvorana izgrađena u proljeće 1971. godine i dijeli se sa Srednjom strukovnom školom i Ekonomskom školom; te je temeljito obnovljena 2020. godine; a 2017. godine izgrađeni su i novi sportski tereni i 300-metarska tartan staza. Upravo se završava dodatno uređenje sportskih terena i dodatnih sadržaja što donira Grad Đakovo u iznosu od milijun kuna.

Organizacijski, Gimnazija je od jednoga početnog maturantskog razreda, došla do dva završna, s po 30-ak učenika društveno-jezičnog i prirodoslovno-matematičkog usmjerenja. U Centru se broj maturantskih razreda penje na tri, a osamdesetih pada na samo jedan opće gimnazije te ih je na kraju dva – suradnici u razrednoj nastavi i matematičari-informatičari. Konačno, od 1991. godine Gimnazija ima tri odjeljenja: u početku dva matematičko-informatička i jedno kulturno-umjetničko, kasnije jezično. Od 1994./1995. godine upisuju se 4 razreda, odnosno 120 učenika. Ravnatelj u dva mandata, magistar Dragutin Jurić, ostat će zapamćen kao inicijator osamostaljenja te izgradnje nove zgrade Gimnazije, a dobitnik je i Državne nagrade „Ivan Filipović“. Prof. Mato Majbaum u svojim ju je mandatima informatički i tehnički opremio i nastavio s njegovanjem izvrsnosti pa 2003. godine Gimnazija prima Godišnju nagradu grada Đakova. U svoja dva mandata ravnatelj Miro Šola oformio je dva opća odjeljenja, jedno jezično i jedno matematičko te u funkciju stavio dvije nove podrumske učionice uz postojećih 11 kabineta. Škola je postala prepoznatljiva po visokom standardu i osvojenim državnim natjecanjima iz matematike, informatike, fizike, hrvatskog i njemačkog jezika te povijesti i po međunarodnim sportskim rezultatima te redovnim osvajanjima zlatnih i srebrnih plaketa i medalja na Glazbenim svečanostima hrvatske mladeži u Varaždinu.

Sadašnji ravnatelj Zlatko Mrkić, prof. potpuno je energetski obnovio cijelu zgradu, uredio i opremio sportske terene, izgradio tartan atletsku stazu, opremio sve kabinete pametnim pločama i suvremenom informatičkom opremom te nastavio sa uspješnim učeničkim natjecateljskim rezultatima te unaprijedio stručno usavršavanje profesora. Povremeno se upisuje i 5. gimnazijski razred, a odjeljenja su smanjena na 20-ak učenika s kojima se može kvalitetnije i uspješnije raditi.

gimnazija a. g. matoša đakovo

Foto: Gimnazija A. G. Matoša Đakovo

Vijenac k. A. Stepinca 11, Đakovo

Broj telefona: 031 814 060

Mail škole: [email protected]

Oib škole: 85517973926

Link na web stranicu škole: http://gimnazija-agmatosa-dj.skole.hr/ 

Na državnim se natjecanjima ističu visoki rezultati Gimnazije postignuti iz povijesti, isprva pod mentorstvom Nikole Damjanovića, prof., a kasnije i Ines Jančula, prof.  i Dubravka Aladića, prof. te potom i mr. Zdravka Križića iz filozofije i logike. Iz biologije je na državnim natjecanjima nazočna bila Ljerka Kuburić, dipl. ing., iz kemije Ljiljana Medved, prof., te  iz matematike Maja Galić, prof. i Gordana Stilinović, prof. Pod dirigentskom palicom sestre Svjetlane Paljušević, Pjevački zbor đakovačke Gimnazije osvojio je od 1997. do 2016. godine  svu silu zlatnih i srebrnih plaketa  na Glazbenim svečanostima hrvatske mladeži u Varaždinu. Iz njemačkog jezika nagrade su osvajale Daliborka Uzelac, prof. i Silvija Profusek, prof.  te iz engleskog Dragana Matković, prof. mentor. Iz geografije na državnim natjecanjima je prisutan Zvonimir Bušić, prof. te u novije vrijeme  Jerko Vrbanec, prof.,  iz informatike Vesna Tomić, prof. izvrsni savjetnik, inače autorica više informatičkih udžbenika te voditeljica Županijskog stručnog vijeća. Iz hrvatskog jezika permanentni smo s dobrim rezultatima:  od  Miroslava Bauera, prof.  te Anke Lokas, prof.  i sada Anselme Salope prof.,  dok su  na Lidranu često nazočne i uspješne Vesna Vuksanović, prof. i Nikolina Mandić Matijević, prof. Na ulazu u Školu dočekat će vas izloženo mnoštvo osvojenih sportskih pokala i medalja Školskog sportskog društva “Mladost ’96”. Osvojili su ih sa svojim učenicima prijašnji profesori Mijo Buruš, Vinko Slišković (stolni tenis), Jozo Drljepan i sadašnja nasljednica mu Mirela Šunda te Marko Müller. Sa Državnog prvenstva školskih sportskih društava u Poreču ističe se naša ženska rukometna ekipa osvojivši 1. mjesto. Ta ekipa ostvarila je pravo nastupa na Svjetskom prvenstvu školskih sportskih društava te je kao hrvatska reprezentacija osvojila 9. mjesto u turskom Trabzonu u lipnju 2014. godine. Na državnim natjecanjima uspješne su iz fizike Mirta Lulić, prof. te posebno Spomenka Hardi, prof., voditeljica Županijskog stručnog vijeća i nekoliko međunarodnih projekata.

Sudjelovanje  u  međunarodnim projektima koje financira EU naša je škola započela 2006. godine projektom pod nazivom Sacred sites and pilgrimage routes in Europe i to kao “tihi partneri”, s obzirom da Hrvatska tada nije bila članica EU-a. Voditeljica za Gimnaziju bila je Dragana Matković, prof. engleskog jezika. Nakon ovog slijedio je novi projekt s temom o medijima: Understanding and Critical Media Literacy. Od 2019. godine uslijedio je projekt  Back to the Roots-Back to the Future,  koji će trajati do  2022. godine.

Phys – Me je projekt EU-a iz područja granične suradnje, nositelj je bila  Elektrotehnička i prometna škola –  Osijek, a partneri Gimnazija A. G. Matoša – Đakovo, Valeria Koch Schulzentrum (Pečuh) i Regionalna razvojna agencija Slavonije i Baranje. Operativni dio projekta je bio vezan uz eksperimentalnu nastavu fizike i nabavku opreme za eksperimente (nositeljice su profesorice fizike Spomenka Hardi i Mirta Lulić), trajao od 1. 6. 2017. do 31. 8. 2018., a provodio se u tri grada – Đakovu, Osijeku i Pečuhu.

Projekt matematičke edukacije Meria Job Ad realizirale su 2019./2020. godine profesorice matematike Maja Drmić i Emina Žitnjak.

Kad su posrijedi aktivnosti gimnazijalaca, valja istaknuti njihove posjete Domu za starije i nemoćne osobe te rad volonterskog kluba, angažiranog u humanitarnim akcijama  i skupljanju pomoći za ljude u potrebi ovdje, u našem gradu, u okolici i  na potresom pogođenom području. U organizaciju su uključene Maja Drmić, prof., aktivna i u Geometrijskoj školi u Našicama koja okuplja učenike zaljubljene u geometriju te  psihologinja Josipa Hardi koja je aktivna i u realizaciji školskog Gimba kviza, a provodi i psihološko savjetovanje s učenicima i program prevencije nepoželjnih ponašanja kroz radionice i profesionalnu orijentaciju učenika. Vjeroučiteljica Tonka Odobašić osnovala je zajednicu „Anđeli“ koja pomaže osobama s invaliditetom, ali i održava božićne priredbe, sudjeluje u projektnim danima, slavi Dane kruha, Dan škole… A tu je i humanitarna aktivnost sestre Gabrijele Damjanović i suradnja sa Caritasom, volontiranje za osiromašene te organizacija školskih priredaba. Kristina Dilber, prof. likovne kulture, s učenicama vrijedno i estetski dojmljivo ukrašava Školu za Božić, blagdane i svečanosti te izlaže učeničke radove.

Gimnazijska knjižnica broji više od 11 tisuća knjiga i 15 vrsta časopisa, informatički je opremljena, kao i s novim, funkcionalnim i suvremenim policama za knjige. Prof. Hrvoje Miletić, dipl. knjižničar – savjetnik, napisao je u knjižnici 5 knjiga, (dvije su o Gimnaziji), vodi Debatni klub, šahovsku sekciju, organizira književne promocije, izložbe, predavanja i tribine. Škola tradicionalno u studenome posjećuje Zagreb, (Interliber, muzeji, galerije), a i obvezno smo navečer u kazalištu na predstavama koje povremeno gostuju i u  našoj školi i gradu. Na kraju svake školske godine u nogometnom srazu, snage odmjeravaju maturanti i profesori, a ovi potonji za sada uvjerljivo vode.

Spomenka Hardi, profesorica je fizike, u statusu profesora savjetnika. U 2019. godini uvrštena je među 510 najboljih odgojno-obrazovnih djelatnika u Hrvatskoj. Voditeljica  je Županijskog stručnog vijeća nastavnika fizike, a zajedno s kolegicom Mirtom Lulić vodi mnoge učenike na terensku nastavu i stručne posjete: 2016. vodile su učenike na Institut za fiziku, Demonstracijski kabinet Nikole Tesle i Festival znanosti u Zagrebu, a 2017. godine na Festival znanosti u Osijeku. Svake godine prisutne su na Zimskoj školi fizike na Odjelu za fiziku u Osijeku. Od 2017. do 2019. godine su sa učenicima na Masterclassu, na Odjelu za fiziku u Osijeku.

Od 2014. godine e-Dnevnik, mrežna aplikacija za vođenje razredne knjige u elektroničkom obliku koristi se i u našoj školi. Za to je najzaslužnija Vesna Tomić, prof. informatike, inače i kreatorica školskog rasporeda, voditeljica niza informatičkih radionica i predavanja, projekata, natjecanja (Dabar), autorica udžbenika, osnivačica Code Club Gimnazije A. G. Matoša i cijelog niza aktivnosti.

Ines Jančula, prof. povijesti, sudjeluje na međunarodnim edukacijama za poučavanju o holokaustu (Jeruzalem, New York, Pariz) i u to aktivno uključuje naše učenike, organizira izložbe i predavanja, koordinatorica je projekta „Arheološki susreti“. Profesorice iz njemačkog jezika  Tanja Schleis i Silvija Profusek u školi aktivno obilježavaju Dan progona Podunavskih Švaba (Vertreibungstag).

Vesna Vuksanović, prof. mentor hrvatskog jezika i književnosti, vodi novinarsku, dramsku, recitatorsku i literarnu skupinu i svake godine sudjeluje na natjecanju iz poznavanja hrvatskoga jezika te na raznim školskim i gradskim manifestacijama i pripremama završnih priredbi za Dan škole; uspješna je i na Lidranu, kao i kolegice Anselma Salopek i Nikolina Mandić Matijević.

Vrlo aktivne su i članice aktiva stranih jezika – Projektni dan, obilježavanje Europskog dana jezika, različite radionice, debate… Danica Miloš, prof. engleskog, sudjeluje u  Euroscoli, Međunarodnom online natjecanju Best in English te Međunarodnom projektu Pearson and BBC Live Classes, kao i Gabrijela Jurić. Daliborka Šetka i Barbara Horvatović Krstevski (koordinatorica Državne mature) uključile su učenike u natjecanje Best in English (šk. god. 2018./2019.) i Best in Deutsch te Pearson and BBC Live classes. Viktorija Krbavac, prof. njemačkog,  sudjelovala je s četvero učenika završnih razreda u jezičnom kampu DSD II na Sljemenu.  Prof. Tanja Schleis osnovala je s učenicima filmsku grupu „Kaleidoskop“ i uspješno s njom snima filmove i gostuje po regiji. Sudjeluje s učenicima i u kvizu „Deutschland“ i ostvaruje odlične rezultate te uključuje Gimnaziju A. G. Matoša u međunarodni projekt „Šafran“ –  cjelogodišnju aktivnost koja na zoran način upoznaje mlade ljude s temom holokausta. S učenicima dramsko-plesne skupine „TA-DA – AG“ (Tanz- und Drama A.G.) nastupila je i na međunarodnom kazališnom festivalu Theaterspiele, dramskim igrama na njemačkom jeziku u Varaždinu. Uz nju, mentorica ove grupe je i Silvija Profusek, prof. njemačkog jezika, aktivna i u kvizu Deutschland te u provođenju DSD jezične diplome u našoj školi. Koordinator je od 2010. godine besplatnog polaganja ispita za stjecanje Njemačke jezične diplome DSD II razine B2/C1 koju izdaje njemačko Ministarstvo kulture. Sudjelujemo s učenicima i u Vinkovcima na povijesnoj, turističkoj i edukativnoj manifestaciji na  Rimski dani, koja  evocira tadašnju važnost naših prostora.

U Gimnaziji izlazi učenički list Inter nos/Kratki spoj, pokreću se književne tribine i promocije, tiska monografija o Školi prigodom 55. godišnjice, Gimnazija ima dvije voditeljice županijskih stručnih vijeća – profesorice Spomenku Hardi i Vesnu Tomić, autoricu više informatičkih udžbenika, a profesori Dragutin Jurić, Miro Šola, Hrvoje Miletić, Zlatko Mrkić i Miroslav Bauer pišu i objavljuju svoje knjige i udžbenike. Uključujemo se u međunarodne projekte Commenius i Erasmus +, Phys – Me; od 2005. godine počinju pripreme za Državnu maturu, što rezultira visokom zastupljenošću naših učenika na svim hrvatskim sveučilištima. Pokreće se i fakultativna nastava Njemačke jezične diplome – DSD, imamo desetak savjetnika i mentora.

Od 1961. godine uspješno djeluje Sportsko društvo „Mladost“ koje obnavlja svoje djelovanje u novoj Gimnaziji 1996. godine pod imenom Školsko sportsko društvo “Mladost ’96.”, a pjevački zbor  djeluje od 1970. godine te u 2. milenijumu izdaje i svoj nosač zvuka. U Školu je uveden i francuski jezik, aktivni smo i u humanitarnom radu te znanstvenom i kulturno-umjetničkom životu grada. Izvode se redovne stručne ekskurzije i izleti: na drugoj godini BBB – Beč, Bratislava, Budimpešta, maturalna putovanja u inozemstvo, a tu su, već tradicionalno, i odlasci u Zagreb na Interliber, posjeti kazalištima, muzejima i galerijama.

Za kraj, za istaći je da su dobar dio sadašnjeg profesorskog kadra bivši učenici te Gimnazije. Prednjači se u dobro osmišljenim i provedenim projektima, stalna je prisutnost na državnim natjecanjima, Škola je aktivna na svim poljima, maturanti u velikom broju upisuju fakultete i uspješno ih završavaju; i dio ih se vraća raditi u svoju Gimnaziju!

Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr

Izračunaj svoje bodove!