Pretraga

Srednja škola

Prirodoslovna škola Split

Prirodoslovna škola Split je ustanova s dugogodišnjom tradicijom obrazovanja u području prirodoslovlja koja inovacijama i kvalitetom edukacije teži izvrsnosti i ostvarivanju punih potencijala svojih učenika.

U školi je formiran 21 razredni odjel. Nastava se odvija u 8 učionica opće namjene, 2 moderno opremljena kemijska laboratorija, 1 praktikumom prehrane, 3 specijalizirane učionice (biologije, fizike i informatike), U školi se nalazi i čitaonica koja je dio školske knjižnice.

Od školske godine 2018./2019. škola je domaćin Centra izvrsnosti iz prirodoslovlja te kao takva nastoji popularizirati prirodne znanosti među učenicima različitih uzrasta.

Smjerovi (vrsta programa, broj mjesta za upis):

  • Prirodoslovna gimnazija (gimnazijski program , 72 upisna mjesta)
  • Kemijski tehničar(strukovni – četverogodišnji program , 24 upisna mjesta)
  • Ekološki tehničar(strukovni – četverogodišnji program, 24 upisna mjesta)
  • Prehrambeni tehničar(strukovni – četverogodišnji program , 24 upisna mjesta)

PRIRODOSLOVNA GIMNAZIJA- BROJ UPISNIH MJESTA 72

Sadržajnu okosnicu programa Prirodoslovne gimnazije čine kako općeobrazovni predmeti tako i predmeti STEM područja – kemija, biologija, fizika, što rezultira izvrsnom pripremom učenika za polaganje državne mature i studij na svim fakultetima posebno prirodoslovnim i tehničkim.

Prednost Prirodoslovne gimnazije u odnosu na ostale gimnazije je u realizaciji dijela nastave u obliku laboratorijskih vježbi u suvremeno opremljenim laboratorijima. Kroz laboratorijske vježbe iz kemije, fizike biologije učenici upotpunjuju stečena teoretska znanja. Ovako koncipiran program pruža kvalitetan i suvremen pristup nastavi prirodoslovnih predmeta te kao takav omogućuje upoznavanje osnovnog laboratorijskog instrumentarija i razvoj manualnih vještina neophodnih za izvođenje vježbi i laboratorijskih eksperimenata.

U okviru izbornog dijela programa učenici se mogu odlučiti za učenje drugog stranog jezika ili osnova ekologije.

Nastavni predmeti koji se boduju pri upisu su :
HRVATSKI JEZIK, I. STRANI JEZIK, MATEMATIKA, FIZIKA, KEMIJA I BIOLOGIJA

KEMIJSKI TEHNIČAR- BROJ UPISNIH MJESTA 24

Obrazovni program kemijskog tehničara osposobljava učenike za rad u različitim vrstama laboratorija (kemijsko-fizikalnim, analitičkim, znanstveno-istraživačkim) te za vođenje kemijsko tehnološkog procesa od ulaza sirovina do otpreme gotovog proizvoda, nadzor nad tehnološkom disciplinom, mjerama zaštite, evidencije i vođenja popratne te zakonima i pravilnicima propisane dokumentacije. Kemijski tehničar obrazovanjem stječe široka stručna znanja iz svih područja kemije (opće i anorganske, analitičke, fizikalne i organske kemije), kao i biologije, mikrobiologije, biokemije i fizike Završetak srednjoškolskog programa obrazovanja završava izradom i obranom završnog rada.

Kako je riječ je o zahtjevnom odgojno-obrazovnom programu s težištem na prirodoslovnim predmetima, posebno kemiji, učenici također stječu izvrsnu podlogu za nastavak školovanja na studiju medicine, stomatologije, farmacije i veterine te prirodoslovnim i tehničkim fakultetima.

Nastavni predmeti koji se boduju pri upisu su:
HRVATSKI JEZIK, STRANI JEZIK, MATEMATIKA, KEMIJA, BIOLOGIJA I TEHNIČKA KULTURA.

EKOLOŠKI TEHNIČAR – BROJ UPISNIH MJESTA 24

Program ekološkog tehničara osposobljava učenike za organiziranje i izvođenje ispitivanja kemijskih, mikrobioloških i bioloških svojstava ulaznih i izlaznih tvari nekog tehnološkog procesa te sudjelovanje u poslovima usmjerenim na brigu o prirodi i okolišu. Osim na znanja (teoretska i praktična) iz kemije i kemijske tehnologije, program naglasak stavlja na biologiju (mikrobiologiju, botaniku i zoologiju) i ekologiju. Od praktičnih vještina, osim uobičajenih laboratorijskih analiza i popratnih poslova, ekološki tehničari se uvježbavaju za uzimanje uzoraka, uporabu instrumentalnih tehnika i provođenje terenskih analiza.

U svom radu ekološki tehničar motri i prati stanje prirode i okoliša, te analizira sirovine i ostale tvari koje ulaze u tehnološki proces. Nerijetko svoje mjesto nalazi u tehnologijama zbrinjavanja otpada ili proizvodnji sekundarnih sirovina u postupcima recikliranja istog.

Završetak srednjoškolskog programa obrazovanja završava izradom i obranom završnog rada. Kako je riječ je o zahtjevnom odgojno-obrazovnom programu s težištem na prirodoslovnim predmetima, posebno biologiji i kemiji, učenici također stječu izvrsnu podlogu za nastavak školovanja na prirodoslovnim i tehničkim fakultetima.

Nastavni predmeti koji se boduju pri upisu su:
HRVATSKI JEZIK, STRANI JEZIK, MATEMATIKA, KEMIJA, BIOLOGIJA I GEOGRAFIJA.

PREHRAMBENI TEHIČAR – BROJ UPISNIH MJESTA 24

Obrazovni program prehrambenog tehničara priprema učenike za sudjelovanje u organizaciji, nadzoru i kontroli proizvodnje, skladištenju i prodaji prehrambenih sirovina i proizvoda. Budući prehrambeni tehničari se obrazuju i za rad u kemijskim i mikrobiološkim laboratorijima na analizi svojstava i kvalitete namirnica biljnog i životinjskog podrijetla te za razvoj i kreiranje novih prehrambenih proizvoda.
Program nudi stjecanje stručnih znanja o tehnologiji proizvodnje i čuvanja namirnica biljnog i životinjskog podrijetla. Poseban naglasak se stavlja na znanja iz područja kemije, biologije, biokemije i mikrobiologije.

Tijekom školovanja prehrambeni tehničar se upoznaje s prehrambenim potrebama čovjeka, karakteristikama pojedinih namirnica, ulogom mikroorganizama u prehrambenoj industriji, kao i sa suvremenim biotehnološkim postupcima u prehrambenoj industriji i uvođenjem čistih tehnologija.

Završetak srednjoškolskog programa obrazovanja završava izradom i obranom završnog rada. Učenici mogu polagati i ispite državne mature koji im omogućuju nastavak školovanja na visokoškolskoj razini.

Nastavni predmeti koji se boduju pri upisu su:
HRVATSKI JEZIK, STRANI JEZIK, MATEMATIKA, KEMIJA, BIOLOGIJA I TEHNIČKA KULTURA.

foto: Prirodoslovna škola Split | privatna arhiva

Prirodoslovna tehnička škola – Split škola je s dugom tradicijom. Razvila se iz Kemijske škole osnovane u Kaštel Sućurcu. Godine 1977. škola prelazi u Centar za odgoj i usmjereno obrazovanje u kemijsko-prehrambenoj, poljoprivredno-šumarskoj i zanatskoj djelatnosti – Split stacioniran u samom srcu Splita.Iz ovog Centra škola se 1992. izdvaja se pod nazivom Kemijska škola – Split i seli u novu, modernu zgradu na adresi Matice hrvatske 11. Predivan prostor prepun sunca i topline, s velikim predvorjem oplemenjenim zelenilom i pticama, okružen livadama, dijeli s još 3 splitske srednje škole. Od 2002. djeluje kao Prirodoslovna tehnička škola – Split. Zbog činjenice da se u školi obrazuju učenici i u tehničkim i u gimnazijskim programima , naziv škole se ponovno mijenja 2019. godine u Prirodoslovna škola Split.

Škola danas broji 499 učenika raspoređenih u 21 razredni odjel i četiri različita programa obrazovanja: prirodoslovna gimnazija, kemijski tehničar, prehrambeni tehničar i ekološki tehničar.

Sve učionice su klimatizirane, opremljene računalima, i bežičnom internetskom mrežom, pametnim pločama, LCD projektorima. Profesori se permanentno educiraju za korištenje suvremenih metoda podučavanja i prezentiranja gradiva. Škola raspolaže i Školskom knjižnicom i čitaonicom koje služe kao multimedijalni prostori u kojima se organiziraju različita događanja.

foto: Prirodoslovna škola Split | privatna arhiva

foto: Prirodoslovna škola Split | privatna arhiva

foto: Prirodoslovna škola Split | privatna arhiva

foto: Prirodoslovna škola Split | privatna arhiva

Bodovi zadnjeg upisanog učenika lani:

Prirodoslovna gimnazija – 75,20
Ekološki tehničar  – 36,52
Prehrambeni tehničar 40,17
Kemijski tehničar- 51,20

Adresa škole: Matice hrvatske 11 , S P L I T

Broj telefona: 021 465462

Mail škole: [email protected]

Link na web stranicu škole: http://prirodoslovna.trema.hr/

Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr

Izračunaj svoje bodove!