Pretraga

Srednja škola

Srednja strukovna škola Varaždin

Srednja strukovna škola je ustanova za odgoj i obrazovanje učenika u redovitom programu, posebnom programu i programu obrazovanja odraslih. Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta je 2020. godine Srednjoj strukovnoj školi u Varaždinu dodijelilo PRIZNANJE „ŠEGRT HLAPIĆ“ kao najboljoj školi izvođaču obrazovnih programa.

Obrazovanje polaznika podijeljeno je u 7 primarnih stručnih odjeljenja unutar kojih se nalaze 19 zanimanja:

Naša škola broji preko 600 učenika upisanih u TROGODIŠNJE I ČETVEROGODIŠNJE OBRAZOVNE PROGRAME. Naglašavamo individualan pristup svakom učeniku, osobito učenicima s poteškoćama.

Srednja strukovna škola Varaždin opremljena je kompletnom sofisticiranom tehnologijom i ispunjava sve potrebne uvjete za kvalitetan rad u svim zanimanjima. Unutar škole djeluju stolarska radionica, školska pekara, frizerski i kozmetički salon, tekstilna radionica, galanterijski praktikum i soboslikarski praktikum u kojima učenici obavljaju praktičnu nastavu i stručnu praksu. Škola ima specijalizirane informatičke učionice za dizajn odjeće, grafički dizajn te dizajn namještaja i interijera, specijaliziranu učionicu za grafičke tehnike i plastično oblikovanje, specijaliziranu učionicu za crtanje i specijaliziranu učionicu za nastavu kemije.

U sklopu škole djeluje Centar izvrsnosti za likovnu umjetnost, Centar novih nastavnih tehnologija za obradu drva te Zaštitna radionica.

Varaždin slovi kao grad trgovaca, zanatlija i obrtničkih udruženja (cehova) pa u 18. stoljeću grad već ima 270 majstora zanatlija, 284 njihova pomoćnika i 103 naučnika. Spominju se 62 razna cehovska udruženja (čižmaši, gumbari, mesari, mrežari, pećari, tesari itd.). Godine 1844. Hrvatski sabor donosi “Novi obrtni zakon” što je za Varaždince poticaj za osnivanje Šegrtske škole.

Varaždin 10. listopada 1886. godine dobiva Šegrtsku školu. Trgovačka zadružna škola spaja se sa Šegrtskom u Opću zanatsko-trgovačku školu koja od školske godine 1935./36. djeluje kao stručna područna škola grada Varaždina. Školske godine 1967./68. dolazi do promjene naziva u Škola za obrazovanje KV i VKV radnika mješovitih struka, Varaždin a 15. svibnja 1973. u Srednjoškolski centar XXXII. divizija. Taj naziv škola nosi do 1990-ih kada dobiva svoje ime – Srednja strukovna škola.

Od 1945. do danas u školi se obrazuju učenici različitih struka: drvne, obućarske, ugostiteljske, trgovačke, i niza osobnih usluga. Od 1967. prema odluci Nastavničkog vijeća počela je s radom i školska radionica za stolare i soboslikare u vrlo skromnim tavanskim prostorima u Hinkovićevoj ulici. Do danas su radionice prerasle u moderan aspekt školskog rada zadovoljavajući potrebe temeljnih struka te ostvarujući znatne materijalne rezultate.

Zanimanja u četverogodišnjem trajanju

DRVODJELJSKI TEHNIČAR DIZAJNER, TEHNIČAR ZAŠTITE OSOBA I IMOVINE, FRIZER, KOZMETIČAR: uvjet za upis je svjedodžba liječnika specijalista medicine rada o zdravstvenoj sposobnosti učenika za upis u zanimanje.

MODNI TEHNIČAR: uvjet za upis je potvrda liječnika školske medicine o zdravstvenoj sposobnosti učenika za upis u zanimanje.

LIKOVNA UMJETNOST I DIZAJN (DIZAJN ODJEĆE, GRAFIČKI DIZAJN): uvjet za evidentiranje učenika na finalnoj rang listi je pristupanje provjeri likovne darovitosti. Provjera je nužna kako bi se procijenila likovnost i kreativnost djeteta koja je važna za daljnje obrazovanje. Na provjeri je potrebno steći najmanje 70 bodova od mogućih 120 bodova. Provjera likovne darovitosti sastoji se od tri dijela: od pismenog dijela, crtanja i slikanja te intervjua. U prvom dijelu učenici rješavaju kratku pismenu provjeru na temelju nastavnog gradiva likovne kulture u osnovnoj školi. U drugom dijelu učenici po promatranju crtaju olovkom zadane predmete te slikaju temperama. Kroz crtež olovkom procjenjuje se smještaj u format, znanje proporcija i perspektive. Kod slikanja temperom učenici pokazuju znanje tonske modelacije te vladanje tehnikom. Treći je dio intervju kojeg provode članovi likovnog aktiva te upisnog povjerenstva. Intervju je kratak ugodan razgovor o preferencijama djeteta te pregled dosadašnje mape radova ukoliko je učenik želi predstaviti povjerenstvu. Iz intervjua se dobiva šira slika o učenikovim interesima te motivaciji za upis. Na provjeru je obavezno donijeti vlastiti likovni pribor: olovke B profila (B1, B2, B3, B4…), tempere i plosnate kistove, posudicu za vodu i krpicu, olovku ili tehničku olovku za ispunjavanje pismenog dijela provjere. Ukoliko se učenik u slobodno vrijeme bavi crtanjem i slikanjem, može na provjeru donijeti vlastite likovne radove koje ćemo sa zadovoljstvom pogledati tijekom intervjua.

Učenici upisuju prvi razred likovne umjetnosti i dizajna. Po završetku 1. razreda učenici se opredjeljuju za jedno od zanimanja: za zanimanje grafičkog dizajnera ili dizajnera odjeće prema sljedećim kriterijima – nakon završenog prvog razreda zajedničkog programa likovne umjetnosti i dizajna učenici i roditelji ispunjavaju anketni listić u kojem izražavaju prioritete upisa u drugi razred za jedno od dva obrazovna programa (grafički dizajn ili dizajn odjeće) u sklopu istog razrednog odjela. Ukoliko se učenici u razrednom odjelu dogovorno opredijele ravnomjerno prema kriteriju minimalno 12 učenika po programu, neće se pristupati drugim selektivnim kriterijima. Pomoćni kriterij u realizaciji izbora prioritetnog programa pri upisu učenika u 2. razred je uspjeh učenika na kraju prvog razreda. Nastavnici struke sugeriraju učenicima najbolju varijantu za nastavak njihovog školovanja prosuđujući njihove specifične likovne sposobnosti.

Zanimanja u trogodišnjem trajanju

KROJAČ, GALANTERIST, SOBOSLIKAR LIČILAC, AUTOLAKIRER, TAPETAR, STOLAR, STAKLAR, PEKAR, MESAR: uvjet za upis  je svjedodžba liječnika specijalista medicine rada o zdravstvenoj sposobnosti učenika za upis u zanimanje te sklopljen ugovor o naukovanju s licenciranom obrtničkom radionicom u 4 primjerka.

Škola nudi mogućnost sklapanja ugovora o naukovanju, a u tom se slučaju praktična nastava izvodi u školskom praktikumu u jutarnjoj ili popodnevnoj nastavnoj smjeni.

POMOĆNI KROJAČ, POMOĆNI STOLAR, POMOĆNI PEKAR: učenici se pravovremeno prijavljuju u nadležni županijski Upravni odjel za prosvjetu, kulturu i sport. Za ostvarenje prava izravnog upisa učenici obavezno prilažu rješenje Ureda državne uprave o primjerenom obliku obrazovanja u osnovnoj školi i mišljenje Službe za profesionalno usmjeravanje o sposobnostima i motivaciji učenika za najmanje dva primjerena obrazovna programa.

O svemu više na: UPISI U PRVI RAZRED

Promo film o školi

Predstavljanje zanimanja

YouTube kanal

Adresa škole: Božene Plazzeriano 4, 42000 Varaždin

Broj telefona: 042 492 255

E-mail škole: [email protected], [email protected]

OIB škole: 58748387962

Poveznica na mrežnu stranicu škole: https://sss-vz.hr/

Naši su učenici veoma angažirani oko svojih struka te sudjeluju na strukovnim natjecanjima svih vrsta. Svake godine imamo učenike koji se kvalificiraju za državno natjecanje WorldSkills Croatia na kojem uglavnom osvajaju jedno od prvih 4 mjesta. Na međunarodnim likovnim natječajima i izložbama veliki broj učenika ostvaruje značajne rezultate. Svake godine učenici sudjeluju na Državnoj smotri IDIVA u području dizajna i natječaju LIK za vizualne umjetnosti i dizajn. Iznimni rezultati ostvareni su na natjecanju High school beauty competiton.

Učenici postižu rezultate i na natjecanjima znanja iz općeobrazovnih predmeta, osobito su angažirani iz Njemačkog, Engleskog i Hrvatskog jezika te Povijesti. Učenici su uključeni u kviz znanja i kreativnosti Čitanjem do zvijezda na kojem također postižu zapažene rezultate.

Učenici su uključeni u niz izvannastavnih aktivnosti. Uključeni su u humanitarne akcije Crvenog križa, Caritasa i Udruge oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske. Volonterski  klub učenika Strukići aktivno se uključuje u rad lokalne socijalne samoposluge. Učenici volonteri odlaze u posjet osobama starije  životne dobi te provode radionice s osobama s invaliditetom. Učenici se uključuju u rad školskog športskog kluba unutar kojeg su najznačajnije aktivnosti odbojke, muškog i ženskog nogometa, košarke i atletike. U školi djeluju dramska grupa, multimedijalna grupa, knjižničarska grupa, grupa za sitotisak, grupa za šahovsku aktivnost, grupa mladih kozmetologa.

Učenici pod vodstvom svojih nastavnika postavljaju izložbe radova u svrhu obilježavanja Dana škole,

Svjetskog dana jabuka, Dana kruha, Europskog dana jezika, Svjetskog dana znanstvenika,

Međunarodnog dana boja, Dana crvenih haljina, Dana ružičastih majica, Dana jeseni, Božića i Uskrsa,

Europskog školskog sportskog dana, Dana zaštitara, Svjetskog dana knjige i autorskog prava, Dana

kravate, Svjetskog dana nenasilja, Svjetskog dana mentalnog zdravlja, Svjetskog dana nastavnika,

Međunarodnog dana snošljivosti, Međunarodnog dana srednjoškolaca, Dana ljudskih prava, Noći

muzeja, Dana sigurnijeg interneta, Valentinova, Dana svjesnosti o samoozljeđivanju, Međunarodnog

dana obitelji, Međunarodnog dana sporta.

Učenike redovito uključujemo u niz online radionica i aktivnosti u sklopu preventivnog programa. Učenici ostvaruju stručne posjete izložbama, radnim organizacijama, fakultetima, sajmovima, udrugama, specijaliziranim prodavaonicama, tvornicama, radionicama, galerijama i muzejima, tvrtkama, pekarama, salonima…, ovisno o interesima pojedine struke.

Unutar školskog projekta EKO ZALOGAJ učenici pekari i modni tehničari osmišljavaju nove pekarske i tekstilne proizvoda te održiv razvoj s ciljem zaštite prirode i okoliša. Mnogo je učenika uključeno u Školski projekt uređenja škole kojim želimo sam prostor škole učiniti još ugodnijim za boravak.

Škola provodi projekt Varaždinske županije – Pomoćnici u nastavi „Mi možemo„.

Osobito smo ponosni što smo uključeni u više međunarodnih Erasmus+ projekta koji omogućavaju našim učenicima putovanja te stjecanje iskustva u školama čitave Europe. Suradnja s drugim školama ostvaruje se eTwinning projektima.

U školskoj kantini prodaju se pekarski proizvodi isključivo iz vlastite proizvodnje, iz školske pekare.

Svake godine organiziraju se pripreme za polaganje ispita državne mature, a za sve zainteresirane učenike potpuno su besplatne.

Nastava se uglavnom odvija u jutarnjoj smjeni.

Škola je u neposrednoj blizini učeničkog doma.

Škola je u potpunosti tehnološki i informatički opremljena za provođenje najmodernijih tehnologija u svim zanimanjima.

Postoji mogućnost obavljanja praktične nastave i stručne prakse u sklopu škole za gotovo sva zanimanja.

Učenici s teškoćama u razvoju imaju pravo izravnog upisa kojeg mogu ostvariti pravovremenom prijavom u nadležni županijski Upravni odjel za prosvjetu, kulturu i sport. Za ostvarenje prava izravnog upisa učenici obavezno prilažu rješenje Ureda državne uprave o primjerenom obliku obrazovanja u osnovnoj školi i mišljenje Službe za profesionalno usmjeravanje o sposobnostima i motivaciji učenika za najmanje dva primjerena obrazovna programa.

Svim upisanim učenicima s teškoćama osigurana je stručna praksa i praktična nastava u školskom praktikumu. Za sva pitanja kontaktirajte školsku rehabilitatoricu na broj 099 269 4447 ili na e-mail.

Centar izvrsnosti za likovnu umjetnost (CILU) djeluje u Srednjoj strukovnoj školi kao jedan od 11 centara izvrsnosti. Prošle školske godine 2020./2021. CILU je bio jedini centar koji je tijekom lipnja i srpnja svu predviđenu nastavu uspio odraditi uživo zahvaljujući predanom radu mentora i susretljivosti i upornosti polaznika i njihovih roditelja. Ove je školske u rad CILU uključeno 60-ak učenika od kojih su neki novi polaznici, a neki nastavljači. Interes za upis bio je velik, bilo je preko 100 prijava novih kandidata, a od njih je testiranjem odabrano 40-ak. S njima će u ukupno 6 grupa u programima Crtanja i slikanja u ovoj školskoj godini raditi devetoro mentora tijekom narednih nekoliko mjeseci. Mentori su likovni pedagozi i akademski slikari s višegodišnjim iskustvom i mnogim nagradama na natjecanjima na svim razinama, a većina ih je zaposlena u Srednjoj strukovnoj školi.

Srednja strukovna škola Varaždin već više od 40 godina sustavno vodi brigu o učenicima s teškoćama u razvoju i u svojim je učionicama i radionicama za praktičnu nastavu osposobila za život i rad preko dvije tisuće učenika. Varaždinska županija je u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje i Srednjom strukovnom školom u srpnju 2006. godine pokrenula projekt – osnivanje Zaštitne radionice  s ciljem iznalaženja mogućnosti za zapošljavanje osoba s invaliditetom i smanjenim radnim sposobnostima što je prvi takav projekt u Republici Hrvatskoj. Osnovna djelatnost Zaštitne radionice je proizvodnja radne i zaštitne odjeće, navlaka za stolice i izrada dječjih pelenica.

Sve naše aktivnosti pratite na društvenim mrežama:

Facebook

Instagram

YouTube

Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr

Izračunaj svoje bodove!