Pretraga

Željeli biste nekamo otputovati, a na ograničenom ste budžetu? Istražite studentski vodič ‘Putuj pametno’

A- A+

U današnjem svijetu putovanja, gdje su cijene često visoke, pronalaze se razni načini za istraživanje novih mjesta bez prekomjernog trošenja koje može izgledati kao izazov. Međutim, putovanje na budžetu nije samo moguće, već može biti i izuzetno uzbudljivo i ispunjavajuće. Budžetne ili niskobudžetne avanture ne znače nužno odricanje od udobnosti ili doživljaja. Naprotiv! To je prilika za naučiti kako na pametan način isplanirati i istražiti dosad neviđena mjesta ili ona koja ste već neko vrijeme željeli posjetiti. Proći ćemo kroz glavne korake koji mogu poslužiti kao vodič ili savjet pri planiranju putovanja.

Foto: eStudent

Prvi korak je odrediti koliko novaca možete izdvojiti za putovanje. Bitno je uzeti u obzir svoje trenutne financijske obveze i štednju. Postavljanje realnog budžeta može varirati od osobe do osobe, no valja pripaziti da samo putovanje ne ugrožava financijsku stabilnost. Svaki budžet dijeli se na prijevoz, smještaj, hranu te na ostale razne predvidljive ili nepredvidljive troškove. U većini slučajeva najvećim neprijateljem prilikom organiziranja smatra se smještaj i hrana. Cijene u europskim državama mogu se značajno razlikovati, no one države sjevernije od Hrvatske predstavljat će problem pri zadržavanju unutar određenog budžeta, dok su južnije zemlje kao što su Bugarska, Sjeverna Makedonija ili Albanija puno pogodnije i pristupačnije.

Primjerice, ako budžet putovanja iznosi ukupno 200 eura, za smještaj je potrebno izdvojiti 100 eura. Ono može biti u obliku kampiranja, apartmana, hostela ili motela. Za hranu treba izdvojiti 50 eura, koji će se potrošiti kroz dva do tri dana. Također, u budžet ulazi i prijevoz do određene destinacije. Moguće je putovati jeftinijim letovima ili s manje prtljage što znatno umanjuje cijenu. Isto tako, autobusi ili vlakovi često budu prava prilika za nezaboravno putovanje, iako oduzimaju više vremena. Također, naposljetku moguće je biciklirati ili stopirati do željene lokacije, ali imajte na umu da ta opcija nije toliko sigurna i pouzdana.

Niskobudžetne avanture kreću se i nešto iznad 200 eura prilikom posjeta sjevernijim državama kao što su Njemačka, Francuska, Velika Britanija i slično. To je budžet koji je proširiv do 500 eura te je bitno s njim biti spreman prilagoditi ga situaciji, ali i uvijek biti spreman uštedjeti. S druge strane, pravu štednju moguće je ostvariti putovanjem s prijateljima ili obitelji.  Ona pruža zabavniju, ali i jeftiniju opciju s obzirom na to da se razni troškovi dijele na ostale članove.

Dolaskom na destinaciju u svakom većem gradu postoje razne aktivnosti i besplatne atrakcije za posjetitelje. Istražiti se ima koješta, od parkova, trgova do muzeja i lokalnih festivala. Svatko želi imati putovanje koje se pamti, stoga je ključno biti kreativan prije, ali i tijekom samog putovanja. S otvorenim umom, ali i željom za putovanjem u druge zemlje, ne postoje granice. Ljeti, ali posebice zimi korisno je čitati recenzije, ispitivati o željenom mjestu te koristiti mobilne aplikacije koje u današnje doba nude više mogućnosti za siguran, ali zabavan provod. Organizacija putovanja nije laka stvar, teško je izdvojiti određenu svotu novaca ili pak odabrati putovanje koje neće biti zamorno i dosadno. No, ako je planirano učinkovito i sa svrhom, putovanje će ostaviti ugodne dojmove koje će dugo pamtiti.

Saznaj više!

Ako želiš saznati više o ovome i ostalim projektima Udruge eSTUDENT, posjeti njihovu web stranicu. Kako ne biste propustili najnovije informacije o radu Udruge, zaprati njihove društvene mreže – Facebook, Instagram, Linkedln, TikTok i YouTube. Pretplati se i na newsletter kako bi te mogli obavijestiti o svim projektima na mail.