Pretraga

Evo zašto bi svi trebali igrati videoigre

A- A+

Na videoigre uvijek se gledalo kao na štetno gubljenje vremena, dok su ovisnici o istima često proglašavani djetinjastima i nezrelima. Često su portretirane kao nasilni proizvodi koji izazivaju ovisnost i potiču nezdrav način života. No to je samo jedan dio priče. Činjenica je zapravo da videoigre ljude igrače čine zdravijima i pametnijima.

‘Gaming’ je industrija koja vrijedi otprilike 20 milijardi dolara, a videoigrama se zabavlja veliki broj ljudi diljem svijeta. Iako se o njima često govori s negativnim predznakom, one su zapravo pozitivna stvar, jer vas čine zdravijima i pametnijima, suprotno popularnom mišljenju. Mnoge virtualne igre mogu biti dizajnirane tako da imaju obrazovne i psihičke benefite za igrače. Igre koje koriste ponavljajuće akcije, poput zamahivanja ili ciljanja nemirnog objekta, treniraju mozak i mišiće da bolje rade u aktivnostima iz stvarnog života, piše Business Insider.

Izdvojeni članak

Francuzi snimili urnebesnu parodiju na seks u video igrama

Isti efekti kao kod čitanja

Igranje videoigri ima isti efekt kao što ga ima čitanje knjige ili vožnja bicikla- kada mozak uči, stvara se tisuće novih konekcija. Dodatak sistema nagrade pak motivira igrače da konstantno unapređuju svoje vještine.

Brojni eksperimenti potvrdili su pozitivne posljedice igranja videoigri. Igra u kojoj su ispitanici vozili poboljšala je memoriju i fokus kod starijih osoba. Oni koji pak vole igre bazirane na akciji donose odluke 25 posto brže nego ostali.

Poboljšavaju vid

Ono što je prilično nevjerojatno jest to da videoigre poboljšavaju vid, čineći igrače osjetljivijima na nijanse različitih boja, odnosno kontrast. Kirurzi koji su igrali videoigre na uređaju Nintendo Wii poboljšali su svoju laparaskopsku tehniku, odnosno uvđenje cjevčice s malom kamerom u abdomen, pri čemu se u tkivu radi tek mala rupicu, a organi se gledaju preko ekrana.

Izdvojeni članak

Najveći gaming hitovi koji izlaze do kraja mjeseca

Pozitivniji stav kod oboljelih

Ovaj način zabave također ohrabruje fizičku aktivnost, ukoliko se radi o igrama modernog doba koje potiču kretanje. Osim toga, kod djece s disleksijom stanje se poboljšalo nakon igranja. Studije su također pokazale kako igrači oboljeli od raka imaju pozitivniji stav od onih koji nisu igrali videoigre.

Bolje motoričke vještine

Čak i u vrlo mladoj dobi pokazuju su prednosti igranja računalnih igri. Djeca predškolske dobi koja su se bavila igranjem istih pokazala su bolje motoričke vještine, od djece koja to nisu činila.