Pretraga

Najbolji ratni filmovi na našim prostorima

A- A+

Filmovi o ratu na našim prostorima obilježeni su tragikomičnim elementima, mnogobrojnim apsurdima i dvostrukim kriterijima. Donosimo vam nekoliko filmova s ratnom i poratnom tematikom, koje ne biste trebali zaobići.

Rat je neiscrpna tema za filmske djelatnike. Iako je prošlo više od 60 godina od okončanja 2. svjetskog rata i više od 35 od završetka onog u Vijetnamu, američka filmska produkcija ne prestaje s objavljivanjem filmova o ratu. Gledano iz te perspektive, rat na našim prostorima nedavno je završio, pa su i filmovi o ratu uobičajena pojava. Donosimo pregled najuspješnijih filmova s tematikom iz posljednjeg rata unutar hrvatske, bosanskohercegovačke i srpske produkcije, koje biste trebali pogledati.

Ničija zemlja (2001.)

Oskarom nagrađeni film bosanskohercegovačkog redatelja Danisa Tanovića, s vrlo malim proračunom uspio je zadiviti svijet. U pozadini ratnih strahota krije se priča o ranjeniku kojeg mirovne snage ostavljaju na cjedilu, iako objavljuju svim svjetskim medijima kako su se pobrinuli za njega. Film ne završava happy endom, a obiluje tragikomičnim elementima, kojim su se redatelji s ovih prostora najčešće koristili u obradi ratnih tema. Glavne uloge u filmu igraju hrvatski glumci Rene Bitorajac i Filip Šovagović, te Bosanac sa slovenskom adresom Branko Đurić.

Lepa sela, lepo gore (1996.)

Film srpskog redatelja Srđana Dragojevića, smatra se klasikom moderne srpske kinematografije. Bio je također u konkurenciji za Oskara, a snimljen je prema istinitom događaju. Vodilja filma su moralne i ostale dileme dvojice prijatelja iz djetinjstva Milana – Srbina i Halila – Bošnjaka, koji se u ratu nalaze na suprotnim stranama. U filmu su u glavnim ulogama Dragan Bjelogrlić, Nikola Kojo i Nikola Pejaković.

Kako je počeo rat na mom otoku (1996.)

Komedija hrvatskog redatelja Vinka Brešana, progovara o mnogobrojnim apsurdima koji se događaju u ratno i poratno vrijeme. Vrijeme radnje je 1991. godina, a mjesto mali jadranski otok, gdje se rasplamsavaju sukobi između hrvatskih vlasti i JNA. Priča se vrti oko prosvjeda kojim lokalno stanovništvo nastoji prisiliti zapovjednika vojarne Aleksu da se preda, dok on prijeti da će ako se bilo tko približi vojarni, raznijeti pola otoka. U glavnim ulogama su Ljubomir Kerekeš, Vlatko Dulić, te Predrag Vušović.

Rane (1998.)

Srpski je film, također redatelja Srđana Dragojevića, koji se ne bavi izravno ratom kao oružanim sukobom, nego negativnostima koje je donio sa sobom poput kriminaliteta kao normalne društvene pojave. Glavni glumci Pinki (Dušan Pekić) i Švaba (Milan Marić) sanjaju da dospiju u televizijsku emisiju u kojoj gostuju najveći kriminalci, što im na kraju i uspijeva. Apsurd vezan uz ovaj film je činjenica da je titlovan u hrvatskim kinima, s naslovom Ozljede.

Gori vatra (2004.)

Bosanskohercegovački film redatelja Pjera Žalice, koji govori o posjeti američkog predsjednika Billa Clintona, malom gradiću u BiH-a Tešnju. Grad je etnički podijeljen, prepun kriminala i korupcije, no na dan posjete američkog predsjednika sve te pojave se moraju maskirati. Hoće li gradski oci u tome uspjeti, pogledajte sami.