Pretraga

Nobelom za mir ovjenčana 17-godišnjakinja

A- A+

Nobelovu nagradu za mir osvojili su 17-godišnja Pakistanka Malala Yousafzaiji te 50-godišnji Indijac Kailash Satyarthi. Mlada aktivistica već je 2012. u dobi od 15-godina bila na udaru talibana, koji su zbog njenog zagovaranja jednakog prava na obrazovanje i djevojčica i dječaka, pokušali izvršiti atentat na nju. Satyarthi je od ranih 90-ih spasio kroz svoju organizaciju iz različitih oblika ropstva oko 80 tisuća djece. Malala je inače postala najmlađa dobitnica ove nagrade u povijesti.

‘Nobelom’ za mir, koji se jedini dodjeljuje u Oslu te uvijek budi najviše kontroverzi, nagrađeni su 17-godišnja pakistanska aktivistica Malali Yousafzai te 50-godišnji Indijac Kailashi Satyarhiji. Priznanje im je uručeno zbog ‘borbe protiv iskorištavanja djece i mladih te za pravo sve djece na obrazovanje’.

Izdvojeni članak

Po prvi put u povijesti žena dobila Nobelovu nagradu iz matematike

Najmlađa dobitnica u povijesti

Ovime je Malala postala najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir u povijesti. Mnogi smatraju da joj je to priznanje trebalo pripasti još prošle godine, ali evo očito je peteročlani norveški odbor, tek ove godine procijenio da je njen rad vrijedan Nobela.

Još 2012. ova je, tada 15-godišnja pakistanska aktivistica zamalo smaknuta. Naime, talibani su pokušali izvršiti atentat na nju, budući da se zalagala za pravo djevojčica na obrazovanje. Teško je ranjena, ali je preživjela i nastavila promicati svoje stavove.

Indijac Satyarhi se pak od ranih 90-ih bori za ukidanje dječjeg rada. Od tada je njegova organizacija Bachpan Bachao Andolan spasila od različitih oblika ropstva oko 80 tisuća djece te im pomogla u rehabilitaciji i edukaciji.

Izdvojeni članak

Najkontroverzniji nobelovci u povijesti

Nobelova nagrada za književnost otišla u Francusku

Spomenimo i druge laureate, koji su ovaj tjedan ovjenčani Nobelovom nagradom. Onu za književnost osvojio je francuski pisac Patrick Modiano, među čak 210 nominiranih. On je 11. dobitnik Nobelove nagrade za književnost, koji je rođen u Francuskoj.

Izumitelji iznimno učinkovite svjetleće plave diode, odnosno LED diode, Japanci Isamu Akasaki, Hiroshi Aman te Shujiju Nakamura, dobili su Nobelovu nagradu za fiziku.

Za medicinu je Nobelom ovjenčan bračni par neuroznanstvenika May-Britt Moser i Edvard Moser te John O’Keefe. Nagrađen je njihov rad na istraživanju stanica koje čine sustav pozicioniranja u mozgu.

Američki znanstvenici Eric Betzig i William E. Moerner te njemački Stefan W. Hell dobili su pak Nobelove nagrade za kemiju.

Kako je objasnila Kraljevska švedska akademija znanosti nagrada im je uručena zbog dostignuća u ‘razvoju fluorescentne mikroskopije visoke razlučivosti.

‘Najmlađa’ Nobelova nagrada, ona za ekonomiju, koja se uručuje od 1969. još uvijek nije dodijeljena.