Pretraga

Noćni kolegij: U opuštenoj atmosferi i uz pokoju šalu, najbolje se uči!

A- A+

Od 10. ožujka imamo priliku gledati novu emisiju Hrvatske televizije naziva ‘Noćni kolegij’. Robert Knjaz odlazi na zagrebačke fakultete, pronalazi studentima najomiljenije profesore te snima njihovo predavanje. U poplavi zabavnih emisija glavni cilj bio mu je napraviti emisiju u kojoj će ljudi uz gledanje televizije nešto naučiti, a možda i iskoristiti u životu.

Screenshot: HRTi

U posljednjoj je epizodi Knjaz je posjetio Hrvatsko katoličko sveučilište, a na njemu različite smjerove studira čak 650 studenata, a omjer studentica i studenata je 80 naprama 20 posto.

Izdvojeni članak

Profesor Filozofskog: Većina odsjeka podržava ugovore pa i suradnju s KBF-om

‘Nije nužno da ste katolik i Hrvat da bi studirali ovdje’ 

Unatoč popularnim predrasudama, studenti se prije predavanja ne mole i ne moraju ići na mise.

 – Nije nužno da ste katolik, a ni da ste Hrvat. Nitko nas ne tjera da se molimo ili pohađamo misu prije predavanja. Bitno je da smo povezani u jednu zajednicu, i profesori i studenti, jer je na kraju najbitnije obrazovanje, rekao je jedan student ovog fakulteta.

Jedan od omiljenih profesora na ovom fakultetu je Nenad Pokos, nositelj i predavač kolegija Demografska obilježja svijeta, kojeg slušaju brojni studenti.

– Kolegij sam upisao zbog profesora, već sam prije slušao neke njegove kolegije. Super predaje, temu koja možda nije interesantna svakom studentu napravi zanimljivom, rekao je jedan od studenata. 

Ovoga je puta jedno od svojih zanimljivih predavanja profesor održao pred Knjazovim kamerama, a tema je bila pokrajina Ujedinjenog Kraljevstva, Škotska.

Izdvojeni članak

[Video] ‘Velečastivi na Filozofskom’: Pogledajte žustru raspravu studenata KBF-a i Filozofskog

Zanimljivim pričama i legendama studentima približava gradivo 

Svoje predavanje započeo je zanimljivom legendom o podrijetlu zaštitnog znaka Škotske, čičku, što je odmah zainteresiralo studente da slušaju nastavak. 

– Legenda kaže: nekoć davno, kada su Škoti ratovali protiv Norvežana, da su Norvežani opkolili njihov vojni logor i da ih Škoti ne bi čuli, izuli su čizme. Približavajući se usnulim Škotima, jedan Norvežanin je nagazio na čičak i jauknuo te probudio Škote. Škotima je to bilo dovoljno da se probude i poraze Norvežane, ispričao je profesor.

Svoju priču, jer tako izgledaju njegova interesantna predavanja, nastavlja s položajem Škotske, pričom o glavnom gradu te o prvim naseljenicima Keltima. 

– Na sjeveru možemo vidjeti mnoga prezimena kao što su , McKenzie, MacKay, McLeod, dakle koja počinju s Mac ili Mc. Kod Škota taj Mac ili Mc znači ‘sin od’, dakle sin od Kenzieja ili sin od Leoda. Najčešće škotsko prezime s tim Mc je vama svima dobro poznat – McDonald, priča profesor svojim studentima. 

Kako bi studenti što bolje upamtili gradivo, uz priču o najstarijoj zastavi na svijetu, na kojoj je križ sv. Andrije priča im još jednu zanimljivu legendu.

– Jedan škotski kralj nije mogao zaspati jer se bojao sutrašnjeg dana i bitke protiv neprijatelja. Zazvao je u snu zaštitnika Škotske svetog Andriju. Probudivši se ujutro, na nebu je ugledao oblake u obliku križa sv. Andrije i u toj bitci su Škoti, naravno, pobijedili, rekao je profesor.

Izdvojeni članak

Akademski vatikanski ugovor: KBF- ovci mogu studirati besplatno na većini fakulteta u državi

Svoje studente zna poimence 

Studenti su učili i o narodnoj nošnji Škota poznatoj diljem svijeta – kiltu, a najzanimljivije što im je profesor ispričao je da na kiltu ne smiju postojati gumbi, već se prorez zatvara zihericom. Tako odjevenim muškarcima točno je propisano koliko se centimetara unaprijed ili unazad smiju pomaknuti prilikom hoda. 

Vjerojatno najpoznatijeg povijesnog junaka iz Škotske Williama Wallacea popularizirao je film ‘Hrabro srce’ u kojemu ga je tumačio Mel Gibson. Međutim, neke su činjenice u filmu netočne, doznati se moglo od profesora. Kada netko spomene Williama Wallacea pred očima imamo divljeg lika licem obojenim u plavo. Netočno je da su Škoti u to vrijeme bojali lice, a Wallace nije bio nikakav odrpanac, kako kaže profesor, već bogati zemljoposjednik. 

Profesorova predavanja pohvalila je i jedna studentica koja kaže da je atmosfera vrlo opuštena na njegovim predavanjima, on se voli šaliti, pa se studenti često znaju nasmijati. A da profesor s njima ima dobar odnos, svjedoči i činjenica da svoje studente proziva imenom, iako ih ima mnogo. 

Iz svega možemo samo zaključiti – profesor Pokos predavač je na čija bi se predavanja i najljeniji ustali u osam ujutro.