Pretraga

Ovo su osnovne i srednje škole s najmanje upisanih učenika: ‘Nastava je gotovo individualna’

Prema podacima Ministarstva znanosti i obrazovanja, hrvatske škole trenutno pohađa 454.414 učenika. No, kako se ne bi samo govorilo o velikim školama, iz Školskog e-Rudnika ‘iskopali’ smo 10 osnovnih i srednjih škola s najmanje upisanih učenika i porazgovarali s ravnateljicom škole koja broji svega 11 učenika.

Foto: Osnovna škola ‘Stjepan Radić’ Tijarica

Prema najnovijim podacima Ministarstva znanosti i obrazovanja, hrvatske škole u godini 2022./2023. trenutno pohađa 454.414 učenika. Iz Školskog e-Rudnika izvukli smo podatke o školama s najmanje upisanih učenika, pa ih donosimo u nastavku.

10 osnovnih škola s najmanje upisanih učenika u 2022./2023. godini

Osnovna škola Stjepan Radić Tijarica – 11 učenika

Osnovna škola Anž Frankopan Kosinj – 13 učenika

Osnovna škola Ante Aneđelinović Sućuraj – 17 učenika

Osnovna škola Divšići – 18 učenika

Osnovna škola Korog – 20 učenika

Osnovna škola Frana Krste Frankopana Brod na Kupi – 23 učenika

Osnovna škola Studenci – 23 učenika 

Osnovna škola Novigrad – 27 učenika

Osnovna škola Karlobag – 29 učenika 

Osnovna škola Trpanj – 32 učenika

Izdvojeni članak
učionica razred

Otvara se nova osnovna škola u Zagrebu: Bit će potpuno drugačija od ostalih, a prijave kreću već sada

10 srednjih škola s najmanje upisanih učenika u 2022./2023. godini

Srednja Škola Vladimir Nazor Čabar – 21 učenik

Klesarska škola Pučišća – 42 učenika

Srednja škola Gračac – 47 učenika 

Srednja škola Dalj – 51 učenik

Srednja škola Josipa Kozarca Đurđenovac – 67 učenika 

Srednja škola Antun Matijašević – Karamaneo –  67 učenika

Gimnazija Beli Manastir – 75 učenika

Srednja škola Obrovac – 81 učenik

Srednja škola Vela Luka – 98 učenika

Srednja Škola Bartula Kašića – 99 učenika 

Imaju tri razredna odjela

Ana Bravić, ravnateljica osnovne škole u Tijarici koja broji svega 11 učenika, rekla nam je da su učenici raspodijeljeni u tri razredna odjela, dva kombinirana i jedan ‘čisti’ razredni odjel te da je s manje djece lakše raditi i postići dobre rezultate.

– Nastava je gotovo individualna, a s druge strane, to što ih je malo je, uvjetno rečeno, djeci problem zbog socijalizacije, natjecateljskog duha među učenicima i slično. Škola je inače jako dobro opremljena nastavnim sredstvima te informatičkom oprema, pa nema zapreka za održavanje kvalitetne nastave, objašnjava Bravić.

Svi su predmeti, ističe ravnateljica, stručno zastupljeni, osim fizike koju trenutno izvodi učiteljica matematike. Školska zgrada, dvorište i igralište renovirani su u posljednjih 10 godina, a uveden je bežični internet. Osim primarne odgojno-obrazovne funkcije, u školi se tijekom ljeta i zimskih praznika održavaju i manifestacije, akcije dobrovoljnog darivanja krvi i slično.

Izdvojeni članak

Grad podijelio mobitele najboljim učenicima koji su upisali deficitarna zanimanja

Svjesni su da postoji mogućnost zatvaranja

Na pitanje misli li da će se škola u budućnosti zbog malog broja učenika zatvoriti, Bravić kaže da su svjesni da postoji takva mogućnost, no kaže da postoje i opravdani razlozi za njen opstanak. Na primjer, Osnovna škola ‘Stjepan Radić’ u Tijarici ima status male planinske škole koja radi u otežanim uvjetima.

– Budući da već dugi niz godina radimo s jako malim brojem učenika, a i zbog navedenog statusa, mišljenja smo da ne treba ukidati ni našu ni druge male škole, jer gotovo sve rade u specifičnim uvjetima. Škola ima vlastiti prijevoz učenika i vlastiti školski autobus, a kad bi našu djecu prevozili u drugu veću školu, trebali bi putovati i više od 30 kilometara u jednom pravcu, kaže ravnateljica Bravić.

Također, dodala je da u školi samo dvoje učitelja imaju puno radno vrijeme, a da ostali dopunjavaju satnicu u dvije ili tri škole. Uzevši to u obzir, zatvaranje škole, napominje Bravić, bilo bi pogubno za sve stanovnike tog područja, ali i egzistenciju učitelja i ostalih zaposlenika.

– Svjesni smo da je mali broj djece u školi, ali postoje opravdani organizacijski, demografski, ali donekle i politički razlozi za opstanak naše škole, zaključuje Bravić.