Pitali smo studente turizma koje lokacije iz popularnih filmova i serija snimanih u Hrvatskoj vrijedi posjetiti
Od Igre prijestolja i Ratova zvijezda do Maxove nedavne hit serije Succession, brojne lokacije u Hrvatskoj bile su kulisa holivudskim filmovima i serijama. Kad nam se već nalaze ‘pod nosom’, zašto ih ne posjetiti? Obratili smo se studentima turizma koji su nam sastavili popis najzanimljivijih filmskih lokacija i dali savjete kako u njima uživati.

Studenti turizma donose popis filmova i serija čije lokacije snimanja možete posjetiti u Hrvatskoj | Foto: YouTube screenshot, Unsplash, Canva
Najveći obožavatelji spremni su kilometrima putovati kako bi posjetili lokacije na kojima su snimani njihovi najdraži filmovi i serije, a možda niste ni svjesni da su nam mnoge od njih ‘pod nosom’. Prirodne ljepote, raznolika kultura i bogata baština naše zemlje istaknuli su Hrvatsku kao poznatu turističku destinaciju, a sve češće i kao zanimljivu lokaciju za filmski turizam.
Odlučili smo se, stoga, obratiti studentima turizma za savjete oko toga koje lokacije holivudskih filmova i serija u Hrvatskoj možemo posjetiti. Sugovornike smo pronašli na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu (FMTU) koji je dio riječkog Sveučilišta, no smješten na morskoj obali u kolijevci hrvatskog turizma, Opatiji. Riječ je o jedinom fakultetu koji je potpuno orijentiran na obrazovanje studenata u području turizma i ugostiteljstva, ne zanemarujući važno područje održivog razvoja.
Obratili smo se studentima turizma za savjet
Na prijediplomskoj razini, izvode studij Poslovne ekonomije u turizmu i ugostiteljstvu na kojem studenti biraju između dva smjera, Menadžment u turizmu i Menadžment u hotelijerstvu. Ovaj posljednji smjer se izvodi i na engleskom jeziku pod nazivom Hospitality management. Uz to, na prijediplomskoj razini nude i studij Menadžment održivog razvoja.
Studije izvode u Opatiji, a prijediplomski studij Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu izvodi se i u Zaboku. U Zaboku se od akademske godine 2025./2026. izvodi i diplomski sveučilišni studij Menadžment u turizmu koji je usmjeren stavljen na posebne oblike turizma i njihovu ulogu u globalnim razmjerima te razvoju i ulozi turizma u svjetskoj ekonomiji.
Inače, u Opatiji studenti mogu nastaviti obrazovanje na diplomskim sveučilišnim studijima. Tako možete upisati Menadžment u turizmu, Marketing u turizmu, Menadžment u hotelijerstvu i Održivi razvoj turizma (online studij).

Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu | Foto: FMTU
Studenti s kojima smo razgovarali istaknuli su kako je kulturni turizam, onaj koji uključuje i filmski turizam, samo mali dio toga što na fakultetu uče. Faks ih priprema da postanu stručnjaci koji će znati upravljati svim turističkim resursima, a onima koje zanimaju područja poput filmskog turizma potiče da se u svom interesu okušaju kroz različite projekte i rad na terenu.
Osim poznavanja turističkih destinacija, studenti stječu i menadžerske vještine, nauče upravljati projektima, baviti se strategijama i poslovnim planovima, objasnili su nam studenti, pa sve svoje ideje jednog dana mogu i provesti u djelo. Više o studiranju na FMTU pročitajte na web stranici fakulteta.
U Dubrovniku su snimani Igra prijestolja i Ratovi zvijezda
Luka Radić, student prve godine smjera Menadžment u turizmu, studija Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu, istaknuo je Dubrovnik kao lokaciju na kojoj su snimane planetarno popularna serija Igra prijestolja i film iz kultne franšize Ratovi zvijezda: Posljednji Jedi. U Igri prijestolja Dubrovnik je postao King’s Landing, a snimalo se u starom gradu, na zidinama, u arboretumu Trsteno i na Lokrumu.
Za potrebe Ratova zvijezda, Dubrovnik se pak transformirao u drevni galaktički grad Canto Bight. U tom filmu, osim scena lijepih starogradskih krovova, možete vidjeti i Stradun, plažu Banje i atrij Rektorove palače. Odvede li vas put u Dubrovnik, Luka nam je objasnio što od toga apsolutno morate vidjeti.
– Malo je cliche, ali zidine starog grada su nezaobilazne, posebno ako dolazite van sezone, kada su temperature ugodnije i turista ima manje. Dopustite si da se izgubite u uličicama starog grada na nekoliko sati, a obavezno odvojite jedan dan za posjet magičnom Lokrumu. P.S. Ne otvarajte grickalice u blizini paunova, ne pitajte kako znam to, rekao je Luka.

Lokacije u Dubrovniku na kojima je snimana serija Igra prijestolja | Foto: srednja.hr
Luka bi jutro u Dubrovniku počeo obilaskom zidina, a zatim bi se spustio na ručak kod starogradske luke. Popodnevne sate planirao bi provesti u uskim uličicama starog grada, a kasnije bi se opustio u palačikarnici ‘Dolce Vita‘, gdje uvijek uživa u jednostavnim, ali božanstvenim palačinkama, rekao nam je. Dan bi završio vožnjom na Srđ, gdje će uživati u jelima dubrovačke kuhinje u autentičnim restoranima.
Dodao je i kako mašta o vlastitoj VR turi koja bi posjetiteljima omogućila da obiđu manje poznate filmske lokacije u Dubrovniku, jer tamo je snimano puno filmova i serija kroz godine.
– Dubrovnik je oduvijek bio prepoznat kao filmska kulisa, kako na regionalnoj, tako i na svjetskoj razini. Moj fakultet me izvrsno priprema za ovakve izazove, kroz kolegije koji potiču inovativnost i kreativnost, kao i projekte u kojima sudjelujem. Kroz te projekte imam priliku učiti i raditi sa sjajnim profesorima i kolegama, istaknuo je Luka.
U Trogiru je sniman Doctor Who
Doctor Who ili Gospodar vremena na hrvatskom, je jedna od najdugovječnijih televizijskih serija uopće, a u Guinnessovu knjigu rekorda smjestila se s titulom najdugovječnije znanstveno-fantastične serije na svijetu. Počela je s emitiranjem 1963. godine i danas možete pogledati ukupno 40 sezona te kultne serije. Kad biste htjeli pogledati sve epizode jednu za drugom, bez ikakvih pauza, za to bi vam trebalo otprilike 28 dana.
O ovako dugovječnoj seriji mogu se napisati mnogi zanimljivi podaci, no među njima je i činjenica da su se dvije epizode snimale u Trogiru. U petoj sezoni novog izdanja Trogir je glumio srednjovjekovnu Veneciju i Francuski gradić iz 19. stoljeća. Anamaria Pleše, studentica druge godine studija Poslovne ekonomije u turizmu i ugostiteljstvu, misli da je Trogir odlično mjesto za izlet, čak i ako niste fanovi ove serije.
– Svakako posjetite staru jezgru Trogira, koja je pod zaštitom UNESCO-a. Obavezno vidite Katedralu sv. Lovre s predivnim portalom majstora Radovana, Kamerlengo tvrđavu i kule te renesansnu gradsku ložu. Obratite pažnju na uske kamene uličice i bogatu povijest koja izvire iz svakog kutka grada. Ne propustite šetnju rivom uz more, gdje možete uživati u pogledu na brodove i obližnje otoke, istaknula je Anamaria.

Uska kamena ulica u Trogiru | Foto: Canva
Svim posjetiteljima Trogira studentica preporuča da jutro počnu s kavom na rivi uz more, a zatim posjetite Katedralu sv. Lovre i popnu se na zvonik. Nakon toga biste mogli istražiti staru gradsku jezgru i uživajte u lokalnim specijalitetima. Popodne prošetajte do tvrđave Kamerlengo i posjetite Gradski muzej. Večer završite dan šetnjom uz obalu i uživajte u zalasku sunca uz koktel, savjetuje studentica.
– Kad bih osmišljavala neku novu turističku atrakciju, osmislila bih interaktivni muzej pod vedrim nebom, gdje bi posjetitelji mogli doživjeti srednjovjekovni Trogir kroz virtualnu stvarnost i radionice starih zanata. Fakultet me priprema za ovakve kreativne izazove kroz projekte i rad na terenu, te sam zadovoljna što mogu razvijati inovativne ideje i prezentirati kulturnu baštinu na moderan način, navela je Anamaria.
Na Paklenici je sniman stari holivudski klasik Winnetou
Prvi film iz trilogije Winnetou objavljen je 1963. godine. Riječ je o vesternu koji se bavi sukobom američkih doseljenika i plemenom domorodaca Mescalero Apache. No, divlji američki zapad tipičan za vesterne zamijenila je gorska Hrvatska, a Luka Vrančić, student prve godine diplomskog studija Menadžmenta u turizmu, preporučio je što morate vidjeti kako biste doživjeli scene iz Winnetoua na posve osoban način.
– Ako dolazite prvi put, obavezno idite vidjeti kanjon Zrmanje – to je ona rijeka iz Winnetou filmova, gdje su snimali scene Rio Pecosa. Nevjerojatna boja vode i divlji pejzaži, baš kao iz nekog starog vesterna. Onda Plitvice, naravno, jer to je klasika, ali probajte doći rano ujutro da izbjegnete gužvu. Paklenica je raj za planinare i penjače – ako volite avanturu, ovo je mjesto za vas. A Krka… ma to je čudo, Skradinski buk je spektakl. I pazite na vremenske uvjete, zna biti jako vruće ljeti, a zimi može iznenaditi bura, rekao je Luka.
Kao budući turistički stručnjak, ovaj student često razmišlja o tome kako poboljšati turističku ponudu naše zemlje, pa bi tako na Paklenici volio vidjeti interaktivni Winnetou kamp, rekao nam je.
– Ne nešto plastično i kičasto, nego autentično iskustvo – spavanje u tipijima, jahanje konja kroz kanjon, škole traganja i preživljavanja, streličarstvo, pa čak i snimanje kratkih scena u stilu starog vesterna, ali sa sudjelovanjem gostiju. Mogla bi se napraviti i escape-room igra tematski vezana uz filmske lokacije, podijelio je Luka.

Skradinski buk na Krki | Foto: Canva
Na Korčuli je snimana serija Nasljeđe
Nasljeđe, odnosno Succession, hit serija Maxa, bivšeg HBO-a, zaradila je sedam Emmyja i više desetaka drugih nagrada iz svijeta filmske umjetnosti. Obitelj Roy, glavni protagnosti serije, u drugoj sezoni vrijeme provodi na brodici oko nekoliko naših otoka, a jedan od njih je i Korčula. Antea Ferizović, studentica četvrte godine studija Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu, ima preporuke za sve koji posjećuju tu lokaciju.
– Preporučila bih posjet starom gradu Korčule, poznatom po svojim uskim kamenim ulicama i srednjovjekovnoj arhitekturi. Obavezno posjetite rodnu kuću Marka Pola i katedralu sv. Marka. Također, svakako pogledajte Morešku, tradicionalni viteški ples s mačevima. Obratite pažnju na autentične konobe i restorane s domaćim specijalitetima, poput pašticade i vina Grk, savjetuje Antea.
Dan na Korčuli bi započela šetnjom starim gradom i posjetom glavnih znamenitosti poput katedrale sv. Marka i rodne kuće Marka Pola. Nakon toga bi se opustila uz kavu na rivi, vozila biciklom ili šetnja po obližnjim maslinicima i vinogradima. Ručala bi u lokalnoj konobi uz domaće vino. Popodne bi provela na jednoj od prelijepih plaža, poput Pupnatske Luke ili Vele Luke, a navečer bi uživala u ribljoj večeri uz zvuke dalmatinske klape, rekla nam je.

Ulica u starom gradu na Korčuli | Foto: Canva
U Rovinju je snimana komedija Čuvaj me s leđa 2
Salma Hayek i Samuel L. Jackson zvijezde su holivudske blockbuster komedije Čuvaj me s leđa 2, odnosno Hitman’s Wife Bodyguard. Scene tog filma snimane su na ulicama starog grada Rovinja koji je u filmu glumio talijansku Amalfijsku obalu. Kako nam je rekla Femi Matošević, studentica četvrte godine Poslovne ekonomije u turizmu i ugostiteljstvu, upravo je rovinjski stari grad nešto što apsolutno morate istražiti ako imate priliku.
– Ako netko prvi put dolazi u Rovinj, preporučila bih mu da obavezno prošeće starim gradom, istraži uske kamene ulice i posjeti crkvu sv. Eufemije, odakle se pruža predivan pogled na cijeli grad i more. Također bih savjetovala posjet Zlatnom rtu (Punta Corrente), gdje se može uživati u prirodi. Posebnu pažnju treba obratiti na istarsku gastronomiju. Svakako bih preporučila da isproba lokalne specijalitete poput fuža s tartufima, istarskog pršuta i svježe ribe, navela je studentica.
Rovinj je česta kulisa za filmske produkcije zbog svoje prepoznatljive arhitekture i romantične atmosfere, dodala je Femi. Kad bi imala priliku osmisliti novu turističku atrakciju, Femi bi smislila interaktivni filmski festival na otvorenom, rekla nam je, gdje bi se projekcije održavale na različitim lokacijama u Starom gradu i uz more. Također bi organizirala tematsku turu koja bi vodila turiste kroz filmske lokacije u Rovinju, uz zanimljive priče o snimanjima.
– Fakultet me dobro priprema za ovakve kreativne izazove kroz praktične projekte. Općenito, zadovoljna sam razinom obrazovanja i prilikama koje mi pruža, istaknula je Femi.

Rovinj | Foto: Canva
Na Visu je sniman muzikl Mamma Mia 2
Za vrijeme snimanja filma Mamma Mia: Here we go again!, drugog nastavka popularnog mjuzikla inspiriranog pjesmama grupe ABBA, Vis je postao izmišljeni grčki otok Kalokairi. U mjuziklu tako možete vidjeti prizore obalnih kućica iz Komiže, samostan Gospe od Anđela na Visovcu, Komižu i Stinivu, plažu skrivenu među visokim stijenama. Ako ste prvi put na Visu, baš tu plažu obavezno morate vidjeti, smatra Zoia Dimić, studentica treće godine studija Poslovne ekonomije u turizmu i ugostiteljstvu.
– Ako ste prvi put ovdje, obavezno morate vidjeti Modru špilju na Biševu – to je čudo prirode, mjesto gdje sunčeva svijetlost pretvara more u nestvarnu plavu boju. Ako volite malo povijesti, zavirite u Titovu špilju i saznajte kako su se partizani skrivali. Obiđite i Komižu, šarmantno mjesto puno ribarskih kuća i konoba. I naravno, uživajte u peki i viškome vinu – to je must, istaknula je studentica.

Komiža na Visu | Foto: Unsplash
Preporučila je i kupanje na nekoj od skrivenijih plaža poput Srebrene ili Tepluš, a potom doručak uz more u nekoj od lokalnih konobi, i to obavezno friški domaći kroasan i domaći džem, naglasila je Zoia.
– Nakon toga, skok na brodicu do Biševa i Modre špilje. Ručak bi bio negdje u Komiži – najbolja riba je ona koja je tek ulovljena! Popodne bih se provozala biciklom po unutrašnjosti otoka, vidjela vinograde i stare kamene kuće. Navečer zalazak sunca na Fortici iznad Visa i onda večera uz klapu i čašu plavca malog. Čisti gušt, doznali smo od studentice.
Ako ste se pronašli u odgovorima naših sugovornika i sami biste jednog dana htjeli naučiti razmišljati poput turističkih stručnjaka, više o studiranju na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu doznajte na njihovoj web stranici.
Tekst je nastao u suradnji Native studija portala srednja.hr i Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu