Pretraga

Prodao je dušu Vragu i postao mitski glazbenik

A- A+

Klasična legenda američkog juga o mladiću koji je prodao dušu Vragu kako bi postao slavani glazbenik već desetljećima živi u različitim verzijama. Priča je proslavila bluesera Roberta Johnsona, no prava pozadina još je uvijek nejasna.

Mladi radnik na plantaži pamuka u ruralnom Mississippiju po imenu Robert Johnson imao je žarku želju postati slavnim blues glazbenikom. Kako bi to postigao odlučio je prodati dušu Vragu. Uzeo je svoju gitaru te ga pronašao dotičnoga  na njegovom uobičajenom mjestu, raskrižju, u formi visokog crnca. Đavo je ‘uštimao’ gitaru, odsvirao par pjesama i vratio je mladiću, učinivši ga tako majstorom bluesa.

en.wikipedia.org

Ugrubo, najpoznatija je to verzija slavne faustovske legende s američkog juga. Oko toga tko su akteri ovoga mita i oko njegovih sitnijih detalja postoje brojne dileme.

Tko je Robert Johnson?

Iza imena Robert Johnson stoji slavni američki blueser s početka prošloga stoljeća. Za legendu kako je prodao dušu Vragu najviše je zaslužan njegov kolega Son House, koji je na taj način, povjesničaru bluesa Gaylu Deanu Wardlowu, objasnio njegov rapidni napredak u umijeću sviranja gitare. Uistinu, Johnson je brzo stekao slavu i legendarni status, iako je doživio samo 27 godina. Umro je u nikad do kraja razjašnjenim okolnostima, vjerojatno popivši otrovani viski.

Neki smatraju kako je drugi blueser, Tommy Johnson, stvarni protagonist legende o Vragu i raskrižju, no priča o Robertu Johnsonu daleko je raširenija. Iako sam za sebe nije nikada tvrdio kako je prodao dušu za glazbeničku slavu, ‘Nečastivi’ je bio čest motiv u pjesmama Roberta Johnsona. Jedna od njegovih najpoznatija pjesma zove se Cross Road Blues što jasno govori kako Johnson nije imao ništa protiv da ga ljudi smatraju akterom te mitske ‘trgovine’.

Različite verzije o Vragu

Identitet Vraga također je bio zanimljiv američkim povjesničarima glazbe. Harry M. Hyatt smatra kako je Vrag o kome pjeva Johnston zapravo afrički prevarantski bog Legba. Taj takozvani ‘vrag’ bio je poznat  afro-amerikancima rođenim krajem 19. i početkom 20. stoljeća po sklapanju ugovora s ljudima na raskrižju. Jedna od verzija govori kako je Johnson ugovor s Vragom zapravo sklopio na groblju, a ne raskrižju, tu ulogu Vraga preuzima njegov instruktor gitare Ike Zimmerman. Nastanak te priče kasnije je rasvijetlila kćer Ikea Zimmermana. Ona tvrdi kako su Johnson i njezin otac uistinu vježbali sviranje gitare noću na groblju, ali iz prozaičnog razloga što je tamo bilo tiho i nitko ih nije ometao.

Legenda o prodaji duše Vragu donijela je Robertu Johnsonu kultni status u povijesti američke glazbe. Desetljećima nakon njegove smrti povjesničari još istražuju pozadinu legende koja i sama zvuči kao da je izašla iz blues pjesme.