Pretraga

Profesor s našeg veleučilišta sudjelovao u važnom znanstvenom otkriću, rad je objavio ugledni časopis

A- A+

Profesor Ettore Tamajo s Veleučilišta Velika Gorica i njegovi suradnici, otkrili su nove informacije o evoluciji zvijezda. Sve su zabilježili u članku koji se proteže na 25 stranica, a koji je objavljen početkom siječnja u časopisu Astronomy & Astrophysics.

Foto: Unsplash

Profesor i znanstvenik na Veleučilištu Velika Gorica, Ettore Tamajo, i njegovi suradnici sa sveučilišta Staffordshire u Engleskoj, Leuvena u Belgiji i Zagreba, objavili su članak s novim otkrićima o evoluciji zvijezda.

Riječ je o članku punog naziva ‘Pomrčinske dvojne zvijezde velikih masa: Testiranje modela unutrašnje strukture i evolucije (Precizne fundamentalne karakteristike i površine kemijske zastupljenosti za dvojne zvjezdane sustave V1034 Sco, GL Car, V573 Car te V364 Cen)’.

Izdvojeni članak

[FOTO] Svemirska romansa: NASA je objavila fotku ‘preklapajućih’ galaksija koja ostavlja bez daha

Visok faktor odjeka

Članak, koji se inače proteže na 25 stranica,  objašnjava zvjezdanu evoluciju dvojnih i višestrukih zvjezdanih sustava, što do sada nije bilo poznato. Objavljen je u časopisu Astronomy & Astrophysics s visokim faktorom odjeka od 6,24. Naime, kemijski sastav površine zvijezda pod utjecajem je fizikalnih procesa koji dovode do toga da proizvodi termonuklearnog gorenja dolaze na površinu. Unatoč njihovom potencijalu u objašnjavanju strukture i zvjezdane evolucije, zastupljenosti elemenata u zvjezdanoj fotosferi, dostupni su samo za nekoliko dvojnih zvijezda velikih masa.

Kako navode iz Veleučilišta Velika Gorica, profesor Tamajo i njegovi suradnici uspjeli su povećati taj broj dvojnih zvijezda velikih masa, tako što su odradili fizikalne parametre i fotometrijske zastupljenosti za spomenuta četiri pomrčinska dvojna zvjezdana sustava velikih masa. Komponente tih dvojnih zvjezdanih sustava imaju mase od 8 do 17 masa Sunca i efektivne temperature forosfera od 22.500 do 32.200 Kelvina te se fizikalno nalaze na glavnom nizu Hertzsprung-Russellovog dijagrama.

– U svom radu predstavljamo nove visoko-rezolucijske spektre s visokim signalom prema šumu, mjerene spektrometrom HARPS te smo te spektre analizirali koristeći metodu spektralnog raspetljavanja i NLTE spektralnu sintezu, objašnjava profesor Tamajo.

Istaknuo je i da su modelirali postojeće i potpuno nove svjetlosne krivulje fotometrijski mjerene s NASA-inim satelitom TESS. Kao rezultat analize mjerenih podataka, dobili su izračun zvjezdanih masa s točnošću od 0,6 do 2,0 posto, polumjere zvijezda s točnošću od 0,8 do 1,7 posto, efektivne temperature fotosfera s točnošću od 1,1 do 1,6 posto te zastupljenosti elemenata C, N, O, Mg i Si, što danas niti jedna teorijska grupa istraživača i znanstvenika nije postigla.

Profesor Ettore Tamajo. Foto: Privatna arhiva

Krajnji cilj osigurati eksperimentalne podatke

– Dakle, ne samo da smo svoje metode i načine teorijskih modela predstavili, nego smo izračune temeljnih parametara zvjezdanih fotosfera doveli do relativne pogreške ispod 2 posto, napominje Tamajo.

Zastupljenosti elemenata koje su ovi znanstvenici izračunali slične su onima koje su prije dobivali za masivne pomrčinske dvojne zvijezde u prijašnjim publikacijama. Broj tih sustava sada je narastao na ukupno 25 pomrčinskih zvjezdanih dvojnih sustava velikih masa, a koja su unutar 13 zvjezdanih sustava. Osim toga, izračunali su da postoji plimno-pobuđena pulsacija u sustavu V346 Cen.

– Kao zaključak ovog istraživanja, možemo reći da transport elemenata unutrašnje kemijske zastupljenosti nije toliko efikasan u komponentama dvojnih zvjezdanih sustava, kao što je to u pojedinačnim zvijezdama istih masa te u istim stadijima zvjezdane evolucije, upravo zbog efekta plimnih sila, kaže Tamajo.

Tamajo je na koncu dodao da je njihov krajni cilj osigurati eksperimentalne podatke za veliki broj dvojnih zvjezdanih pomrčinskih sustava iz klase OB, koji bi u konačnici dali potvrdu o modelima evolucije koji su očito vrlo različiti od evolucijskih modela pojedinačnih zvijezda velikih masa.