Velike utakmice koje su odlučene u zadnjim sekundama

A- A+

Dok je velik dio Hrvatske gledao sumornu utakmicu između Dinama iz
Zagreba i Porta ostatak zaljubljenika u nogomet je imao puno bolju
opciju u obliku utakmice između Real Madrida i Manchester Citya. Preokret koji je režirala madridska momčad potaknuo nas je da iskopamo još četiri utakmice koje su imale sličan scenarij.

Real Madrid – Manchester City

Zbog takvih utakmica volimo nogomet. U prvom poluvremenu obje mreže su ostale netaknute, da bi se skoro rasparale u drugom dijelu. Prvi gol za goste zabija Edin Džeko u 69. minuti, Marcelo uspjeva izjednačiti u 76. u 85. minuti Santiago Bernabeu doživljava šok. Samo pet minuta prije kraja Aleksandar Kolarov dovodi goste u vodstvo. Iskustvo praćenja nogometnih utakmica ukazivalo je na poraz Kraljevskog kluba ili možda izvlačenje na neriješeni rezultat.

Rasplet je bio neočekivan za mnoge. Real Madrid preko Benzema i Christiana Ronalda uspjeva u zadnjih pet minuta susreta odnijeti pobjedu.

oleole.com

Barcelona vs Valencia (2001)

Igra se zadnja utakmica prvenstva. Barcelona 2001. godine nije bila moćna kao ovih dana, te se u zadnjem kolu borila za kvalifikaciju u Ligu prvaka. Klubu treba pobjeda baš protiv protivnika u zadnjem kolu, Valencije. Tri boda nose ulazak u prestižno natjecanje za katalonsku ekipu, a samo jedan bod je dosta ‘Šišmišima’ za istu nagradu.

Dva puta Rivaldo dovodi u prednost domaćine, Barcelonu, te dva puta izjednačavaju žilavi gosti. Utakmica ulazi u pretposljednju minutu s rezultatom koji paše Valenciji. Frank de Boer ne zna točno što bi s loptom na centru igrališta, te vidi Rivalda, okrenutog leđima prema golu na nekih 16. metara. Potez koji se toliko puta pokazao promašeni u nogometu ovaj puta je stvorio najljepši hattrick svih vremena. Lopta pada na prsa Brazilcu koji iz škarica gađa sami kut protivničkih vrata.

Dosta priče, pogledajte kako to savršeno izgleda

Hrvatska – Turska (2008)

Hrvatska je dovela na Euro 2008 mladu ekipu spremnu za velike stvari. Sve je izgledalo obećavajuće do kobne utakmice u Beču. Regularnih 90 minuta je prošlo bez golova.

Samo minutu prije kraja produžetaka Klasnić dovodi našu reprezentaciju u vodstvo. Na trgovima i po domovima cijele Hrvatske nastao je nakon toga gola takav kaos da mnogi nisu ni shvatili što se dogodilo samo minutu kasnije. Semih Senturk je zabio gol u 120. minuti utakmice, te toliko šokirao igrače da nije bilo šanse za pobjedu nakon izvođenja udaraca s jedanaest metara.

Manchester United vs Bayern Munich (1999)

Prije finala Lige prvaka 1999. godine nije se ni jedna ekipa činila kao izraziti favorit. Ipak, od samog početka je Bayern Munich preuzeo inicijativu. Već u 6. minuti Basler dovodi bavarsku ekipu u vodstvo. Do 90. minute činilo se da je pobjednik očit i zaslužen, a onda se dogodilo ono što je Sir Alex Ferguson nakon utakmice nazvao, ‘prokleti nogomet’.

U 91. i 93. minuti susreta momčad iz Manchestera je preokrenula rezultat i odnijela kući titulu prvaka Lige prvaka.

Man City vs QPR (2012)

Na listi smo morali naći mjesta i za utakmicu u kojoj je odlučen prvak Engleske za prošlogodišnu sezonu. Nakon dugo godina činilo se da će na prvom mjestu Premiership sezonu završiti plavi, a ne crveni klub iz Manchestera.

Manchester City trebao je pobjedu protiv ekipe sa samog začelja. Ovo je ispao puno teži zadatak nego što su se plavi nadali. Puno jeftinija i slabija ekipa držala je bogataše iz Manchestera u neizvjesnosti od 66. do pete minute sudačke nadoknade, kada je prvo u 90. minuti Džeko izjednačio, onda Aguero napokon postigao gol za prednost od 3:2.