Pretraga

Video: Zagreb prvi grad snimljen s ruba svemira iz balona

A- A+

Hrvatski su srednjoškolci prošli tjedan ispred Nacionalne sveučilišne knjižnice u Zagrebu lansirali dva balona u stratosferu, sa vlastitim znanstvenim eksperimentima. Na balone, koji su se uspeli na 33,5 odnosno 31 kilometar, su bile zakvačene kamere te su tijekom uspona snimljeni Zagreb i okolica, ali na trenutke i Sunce te Mjesec, iz perspektive stratosfere. Sve se to odvijalo u sklopu natječaja Balon Stellar.

Screenshot: YouTube

Srednjoškolci iz Lijepe naše sudjelovali su prošli tjedan na jedinstvenom projektu. Naime, oni su ispred Nacionalne sveučilišne knjižnice lansirali dva balona u stratosferu, s vlastitim znanstvenim eksperimentima, u sklopu natječaja Balon Stellar. Tijekom uspona prema rubu svemira kamera je snimila Zagreb kako se smanjuje i iščezava. Kako piše tportal.hr na trenutke se vide i Sunce i Mjesec, ali iz perspektive stratosfere. Na dnu možete i sami pogledati fascinantni video zapis.

Izdvojeni članak

Otkrivena najstarija zvijezda u poznatom Svemiru

Svi dijelovi eksperimenti pronađeni nakon praska

Ovo se lansiranje odvijalo kako smo napomenuli prošli tjedan, a najbolji projekti natječaja, te uručenja nagrada bit će proglašeni 25. svibnja.

Puštanje je odrađeno pod paskom i uz pomoć Roberta i Jasona Branda, odnosno svjetskih rekordera u lansiranju i pronalaženju balona.

Dakle ovaj projekt, realiziran od strane hrvatske ekipe Teama Steller, prvi je u svijetu, koji je ostvario povezivanje balona s bazom na Zemlji i prijenos snimke u HD rezoluciji, putem WLAN tehnologije i to u stvarnom vremenu.

Jedan se balon podigao na visinu od 33,5, a drugi gotovo 31 kilometar, nakon čega su ekpolodirali i puknuli. Što je važno, svi dijelovi eksperimenta su pronađeni.

Izdvojeni članak

Fotogalerija: Spektakularne fotke Zemlje iz svemira

Prvi eksperiment ovakve vrste uživo prenošen WLAN tehnologijom

– Prema dostupnim informacijama, to je prvi takav eksperiment u svijetu u kojem se za prijenos live streaminga koristio WLAN. U bliskoj budućnosti planiramo ga doraditi i postići prijenos s još većih udaljenosti i visina, rekao je za spomenuti izvor inženjer areonautike Vilko Klein.

Kada je riječ o znanstvenim eksperimentima s kojima su u projektu sudjelovali srednjoškolci, u tijeku je obrada radova, a tri najbolja će biti nagrađena s 30, 20 odnosno 10 tisuća kuna. To će se uručenje nagrada održati 14. lipnja u Zagrebu.

Inače Team Stellar međunarodna je udruga stručnjaka kojoj je cilj promoviranje istraživanja svemira.

Jedan su od 18 timova koji sudjeluju u natjecanju Google Lunar XPrize u sklopu kojega je u planu konstrukcija robotizirane letjelicu koja će sletjeti na Mjesec i provozati se njegovom površinom.