Pretraga

Katastrofalan propust: Procurili tajni rezultati ispita i osobni podaci 14 tisuća diplomanata medicine u Španjolskoj

A- A+

Nakon što steknu diplomu medicinskog fakulteta, budući medicinari u Španjolskoj moraju položiti MIR ispit, a tek nakon toga mogu stažirati, odnosno otići na specijalizaciju. Isto kao i na državnoj maturi u Hrvatskoj, rezultati ovog ispita poznati su samom pristupniku i ne objavljuju se javno. Veliki šok doživjelo je više od 14 tisuća ovogodišnjih pristupnika kada je dokument sa svim njihovim osobnim podacima i rezultatima ispita objavljen javno i masovno je podijeljen putem WhatsAppa.

foto: pixabay

Baš kao što u Hrvatskoj maturanti gimnazije obavezni pristupiti državnoj maturi, budući liječnici u španjolskoj nakon stjecanja diplome moraju položiti ispit koji se naziva MIR (Médico interno residente). Tek nakon što polože takav ispit mogu se uputiti na stažiranje ili specijalizaciju.

Izdvojeni članak

Zbog ovog bi vas Facebook mogao tražiti podatke s vaše osobne

MIR ispit sastoji se od maksimalno 250 pitanja s ponuđenim odgovorima, koja pokrivaju gradivo obrađeno na studiju medicine. Uspjeh na MIR ispitu pribraja se akademskom uspjehu te čini ukupnu ocjenu kandidata za stažiranje ili specijalizaciju.

Ovogodišnji kandidati MIR ispitu od 225 pitanja pristupili su 10. veljače, a točno u ponoć 6. ožujka trebali su biti objavljeni rezultati ispita. Slično kao i na državnoj maturi kod nas, podaci pristupnika i njihovi rezultati tajni su.

No, netko je u objavi rezultata preduhitrio Ministarstvo zdravstva, u čijoj je nadležnosti provođenje ovog ispita. Rezultati su objavljeni nekoliko sati prije službenih i to u dokumentu od 362 stranice koji sadrži sve osobne podatke pristupnika – imenima i prezimenima, brojem osobne iskaznice i podatkom o nacionalnosti, piše El Pais.

Kako su potvrdili glasnogovornici španjolskog Ministarstva zdravstva, popis s preko 14 tisuća imena kandidata, i njihovim osobnim podacima je bio stvaran. Dokument u .pdf formatu koji najozbiljnije krši prava pristupnika, najprije se pojavio na ovoj web stranici, a ubrzo nakon toga masovno se dijelio putem WhatsAppa.

Tko je kriv za ovaj ogroman propust, španjolsko Ministarstvo zdravstva tek treba utvrditi.