Pretraga

Mađarski studenti koji se besplatno školuju ne smiju iz države 10 godina

A- A+

Ako ste mislili da je naša obrazovna politika problematična, što onda reći za naše sjeverne susjede, Mađare. Novi zakon o financiranju obrazovanja, koji je donijela desno orijentirana Vlada, propisuje da oni studenti koji se besplatno školuju ne smiju odseliti iz države deset godina nakon diplome. Ova odluka je uzrokovana odlijevom mozgova, no kritičari su stava i studenti tvrde da je vlast tako  ljudima oduzima  pravo na slobodu kretanja.

money.mnogoo.mk

Država te školuje i iz nje odlaska nema

Desna Vlada mađarskog premijera Viktora Orbana donijela je proteklih mjeseci nekoliko kontroverznih odluka. Prvo su prepolovili poticaje za uspješne studente u pojedinim strukama, koje nisu tražene na tržištu rada kako bi mlade ljude preusmjerila u neke druge znanstvene grane.

Potom su povukli još drastičniji potez. Svi oni studenti koji za vrijeme školovanja primali poticaje od države ne smiju se iseliti iz nje najmanje deset godina nakon diplome. Nadležne je na ovakvu odluku potaknuo sve žešći odljev mozgova, no način na koji su se s problemom odlučili boriti možda i nije sasvim u skladu s EU Zakonom o slobodi kretanja.

Željezna zavjesa

Država se vodi logikom kako je besmisleno sponzorirati studente, na primjer medicine, sa po sedam tisuća eura godišnje da bi oni nakon završenog fakulteta pobjegli u neku od EU članica koje im nude bolje plaće. No i mladi imaju svoju stranu priče.

– Zašto bismo ostali u Mađarskoj, ako su nam uvijeti za rad užasni i gdje sa svojim znanjem namamo mogućnost kvalitetno živjeti, pita se jedan od studenata budimpeštanskog pravnog fakulteta u razgovoru s BBC-evim novinarem.

Nakon što je njihova žalba odbijena na Ustavnom sudu, profesori, roditelji i studenti su se žalili i Europskoj komisiji tvrdeći kako ovaj zakon mađarske vlade žestoko udara u same temelje Europske unije.

 U državi koja je pola stoljeća provela iza željezne zavjese ovakva odredba vraća slike iz prošlosti i ponovno budi strah od povratka u društvo u kojem sloboda ne znači ništa.

Sudbonosna odluka Europskog suda

– Svaki drugi intelektualac mlađi od 30 bježi iz Mađarske. Jasno je da nešto nije u redu i da mi ne želimo živjeti u takvoj državi. Nadali smo se da će ulaskom u EU naša zemlja postati demokratičnija i slobodnija, no to očito nije slučaj, kazala je jedna mađarska aktivistica za britanske medije. Dodala je još kako je onda bolje studirati vani i neovisan o hirovima vlade iskoristiti prilike koje se pružaju.

Odluka Europskog suda se još čeka, mađarski studenti strepe, a s njima bi trebala drhtati i svi intelektualci iz manje razvijenih EU zemalja pa tako i mi koji u Uniju uskoro ulazimo. Ukoliko Sud odbije njihovu žalbu vjerojatno ni druge vlade europskog istoka pa tako i naša neće prezati od sličnih mjera kako bi mlade intelektualce zadržala unutar granica.