Pretraga

Zvijezde Pune kuće i Kućanica mitom kćerima omogućile upis na prestižna sveučilišta

A- A+

Veliki skandal upravo potresa niz američkih sveučilišta, a među 50 njih koji su prema optužbama svojoj djeci mitom omogućili upis na studije, našla su se i neka poznata lica. To su glumica iz Pune kuće Lori Loughlin, koja se sumnjiči da je zajedno sa svojim mužem, inače dizajnerom Mossimom Giannulliem, ukupnim iznosom od 500.000 dolara omogućila dvjema kćerima upis na prestižni University of Southern California.

Screenshot: Puna kuća

Osim njih, poznati oditelji koji su se također našli u ovom skandalu su Felicity Huffman i William H. Macy. Huffman je inače glumica poznata po ulozi u Kućanicama, dok je Macy glumio primjerice u za Oscara nominiranom Fargu.

Lažiranje rezultata testova i regrutiranje sportskih novaka

Izdvojeni članak

Student splitskog FESB-a pokušao podmititi profesoricu pa zaradio kaznenu prijavu

U slučaju Loughlin i Giannulli se radi o tome, da su unutar prijavnih dokumenata lažirali informaciju da su im kćeri, bile članice veslačkog kluba LA Marina, prenosi BBC. Za to su priložili i fotografije mlađe kćeri, inače vlogerice s rijekom obožavatelja nicknamea Olivia Jade, na veslačkoj simulacijskoj spravi. Sve to je učinjeno kako bi ona bila upisana kao potencijalna veslačka sveučilišna reprezantativka, odnosno sportska novakinja. Po sličnom principu joj je prethodno na studij ‘upala’ i starija sestra.

Uz ovu, druga metoda koju je kriminalna organizacija zajedno s podmitljivim službenicima sveučilišta nudila bogatim obiteljima je prepravljanje rezultata testova.

S obzirom da se radi o kćerima poznatih roditelja, ovaj je slučaj odjeknuo više od ostalih, premda ih je prema optužnici bilo više desetaka. Špranca je bila ista i za druge pa su tako njihova djeca mitom upisana na prestižna sveučilišta kao nogometaši, vaterpolistice, atletičari i tako dalje.

Protiv vrhuške podignute četiri optužnice

Kao ime koje se izdvaja kao vrhuška kriminalne organizacije, koja je svojim protuzakonitim radnjama primila 25 milijuna dolara od roditelja, ističe se ime poduzetnika Williama Singera.

‘Prljavi novac’ se okretao preko fiktivnih humanitarnih organizacija, na čije su račune roditelji uplaćivali svoje tobožnje darovnice.

Sveučilišta na kojima su poznati i manje poznati roditelji željeli vidjeti svoju djecu pa su posegnuli i za podmićivanjem te lažiranjem informacija su već spomenuti University of Southern California, zatim Yale, Stanford, Georgetown i Wake Forest.

Protiv Williama Singera podignute su četiri optužnice, između ostalog za iznuđivanje i pranje novca.