Pretraga

Pogledajte prvi domaći dokumentarni film o igranju videoigara

A- A+

„Djeca virtualne stvarnosti“ prvi je dokumentarni film koji na jednom mjestu donosi činjenice o svijetu videoigara, savjete stručnjaka i iskustva djece i roditelja. Dokumentarac je dostupan besplatno u MAXtv videoteci, a od danas i na RTLplay-u. Cilj kampanje „Igrajmo na sigurno“ povećati je razinu informiranosti i sigurnosti djece, mladih i njihovih roditelja pri igranju videoigara.

Prva video igra ‘Križić-Kružić’ nastala je 1952. godine, prva igraća konzola Magnavox Odyssey izašla je dvadeset godina kasnije, a danas je industrija videoigara jedna od važnijih ekonomskih grana s godišnjim prihodima od 137 milijardi dolara, stotinama tisuća zaposlenih i 2,3 milijarde igrača diljem svijeta. Dok jedni tvrde kako su videoigre dobre jer razvijaju reflekse, pružaju interaktivnu zabavu i priliku za opuštanje, drugi se boje ovisnosti i pretjerane stimuliranosti. Istina je, naravno, negdje između. Upravo se tom temom bavi prvi domaći dokumentarni film koji o igranju videoigara priča kroz iskustvo jedne obitelji i donosi kompletan pregled svijeta videoigara te konkretne prednosti i nedostatke gaminga.

Dokumentarac pod nazivom ‘Djeca virtualne stvarnosti’ prikazuje se u MAXtv videoteci, a od danas i na RTLplay-u, a dio je kampanje ”Igrajmo na sigurno” čiji je cilj povećati razinu informiranosti mladih i njihovih roditelja o svim prednostima i rizicima koji su sastavni dio svijeta videoigara. Kampanju ”Igrajmo na sigurno” pokrenuli su Hrvatski Telekom zajedno s partnerima Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu i Hrabrim telefonom.

Dokumentarac je inovativan format o utjecaju igranja videoigara na obitelj u kojima gameri i roditelji zajednički prolaze kroz sve izazove koje otvaraju videoigrice. Dokumentarac donosi priču kroz perspektive tri dječaka, Luke, Filipa i Jošue i njihove majke. Problematiku provođenja vremena pred računalom i sigurnosti u igranju objašnjavaju potpredsjednik Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu Igor Kanižaj i Ivan Rado ili Malajski Tapir, jedan od najpoznatijih hrvatskih YouTubera.

Napravili smo novi format sa željom da on bude zanimljiv i roditeljima i djeci jer je nužno da se i jedni  i drugi educiraju. Kampanjom ‘Igrajmo na sigurno’ želimo pokrenuti raspravu o igranju videoigara na način da ne govorimo o zabranama kao rješenju, već naglašavamo potrebu prevencije potencijalnih opasnosti kroz edukaciju roditelja i djece. Iznimno smo zadovoljni pozitivnim reakcijama javnosti. Samo na web stranici Generacije Next digitalni vodič o sigurnosti gaminga ‘Svijet videoigara’ je u manje od mjesec dana skinut gotovo 1500 puta što je dokaz da idemo u pravom smjeru”, ispričala je Nina Išek Međugorac, direktorica Korporativnih komunikacija Hrvatskog Telekoma.

Dokumentarni film je nastavak kampanje ”Igrajmo na sigurno” koja je započela predstavljanjem prvog digitalnog vodiča koji donosi cjeloviti pregled pozitivnih aspekata, ali i rizika igranja videoigara uz konkretne savjete za roditelje kako pristupiti svojoj djeci i zaštititi ih od opasnosti koje donosi virtualni svijet.