Kreću novi pregovori oko rasta plaća, ali ne samo za štrajkaše: Fuchs otkrio hoće li štrajk biti plaćen
Vlada je na današnjoj sjednici imenovala članove pregovaračkog odbora za pregovore o povećanju osnovice plaće u javnim službama, što se odnosi i na plaće zaposlenika u školama. Pregovori bi trebali započeti idući tjedan. Treba naglasiti, ovi pregovori odnose se na povećanje osnovice za sve javne službenike, nije riječ o mirenju koje su zatražila tri obrazovna sindikata u štrajku. Ministar obrazovanja Radovan Fuchs ocijenio je besmislenim pokretanje mirenja po pitanju osnovice, u trenutku kada Vlada pokreće pregovore upravo oko te osnovice. Ako dođe do štrajka u školama, on ponovno neće biti plaćen. Sindikat znanosti naknadno je izvijestio da će se mirenje održati u petak od 16 sati.

Štrajk za plaće | foto: srednja.hr
Kako je i ranije najavljeno, ovog mjeseca kreću novi pregovori Vlade i sindikata oko rasta osnovice plaće u državnim i javnim službama. Na današnjoj sjednici Vlade imenovani su pregovarački odbori.
Imenovan odbor koji će pregovarati oko povišice u javnim službama
Ministar rada Marin Piletić podsjetio je da su vladini pregovarači krajem 2024., kada se pregovaralo o dodatku kolektivnom ugovoru, dogovorili s reprezentativnim sindikatima državnih i javnih službi da će ove godine započeti raniji pregovarački proces.
– Ovom odlukom formira se pregovarački tim i za pregovore o kolektivnom ugovoru kao i o temeljnom kolektivnom ugovoru. Naši socijalni partneri nakon ove odluke dobit će poziv da već idući tjedan sjednemo za stol i otpočnemo pregovarački proces, rekao je Piletić na sjednici Vlade.
Temeljem usvojene odluke, Piletić će biti predsjednik pregovaračkog tima Vlade, a uz njega su u vladinom odboru ministar financija Marko Primorac, ministrica zdravstva Irena Hrstić, ministar obrazovanja Radovan Fuchs, ministar pravosuđa Damir Habijan, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek te glavna tajnica Vlade Ivona Ferenčić.
Ove pregovore ne treba miješati s mirenjem koje su u utorak zatražila tri obrazovna sindikata. Naime, Sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama (NSZSŠ) i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO), nakon serije štrajkova, traže novo mirenje s Vladom oko istih zahtjeva s početka godine. U slučaju neuspješnog mirenja najavljuju novi štrajk idući tjedan. To mirenje još nije započelo, a zahtjev triju sindikata i najavu štrajka nakon sjednice Vlade komentirao je i sam Fuchs, rekavši da su se sa sindikatima već dvaput mirili oko osnovice.
– Sindikati su imali i neke druge zahtjeve, i mi smo nekima bili skloni udovoljiti, a oni su odbili naše ponude. Mislimo da je pokretanje mirenja po pitanju pregovora oko osnovice, u trenutku kada Vlada pokreće pregovore upravo oko te osnovice, u principu bespredmetno, ali ako se oni žele ponovno miriti po potpuno istoj stvari, što se nas tiče možemo se ponovno sastati, ali to postaje smiješno, rekao je Fuchs, priopćeno je iz Vlade.
Ako dođe do novog štrajka, neće biti plaćen
Rekao je i da je odluka o uvođenju reforme strukovnih škola morala biti donesena do 15. svibnja, a da bi njeno donošenje nakon tog datuma značilo da nema upisa u srednje do rujna. Ako do mirenja dođe, ono će trajati pet dana, a sindikati su najavili mogućnost štrajka u posljednjem tjednu nastave, tijekom mature i zaključivanja ocjena. Fuchs tvrdi da matura ide po planu.
– Što se toga tiče, roditelji mogu biti mirni, to smo mi svi skupno posložili tako kako jest. Eventualno bi se moglo nešto raditi po pitanju zaključivanja ocjena u srednjim školama, rekao je Fuchs.
Raniji dani u štrajku nastavnicima nisu bili plaćeni, a Fuchs je rekao da će, ako do štrajka dođe Vlada ostati dosljedna i neće platiti dane provedene u štrajku, priopćeno je iz Vlade. Napomenuo je da prosjek isplate plaća u ovom mjesecu ulazi u prosjek isplate plaće za sedmi i osmi mjesec i članstvu sindikata poručio da ‘dobro promisli tko ih je uvalio u ovaj štrajk’.
Podsjetimo, zahtjevi sindikata su ostali isti kao uoči štrajkova u ožujku – povećanje prošlogodišnje osnovice plaće od 947,18 eura za 10 posto (umjesto tri plus tri posto), povećanje koeficijenata za obračun plaće i, dok se sustav koeficijenata ne uredi, povratak prosvjetnog dodatka. Četvrti zahtjev je izuzeće zaposlenika sustava znanosti i obrazovanja od ocjenjivanja učinkovitosti rada, a sindikati traže i odgodu reforme strukovnih škola, modularne nastave.
Dopuna teksta, 5. lipnja u 20:51h: Mirenje u petak
Sindikat znanosti propćio je kako je mirenje triju sindikata i Vlade zakazano za petak u 16 sati. Navode, dogovorom u mirenju Vlada može spriječiti štrajk u obrazovanju i znanosti.
– Mi ne želimo štrajk i ne želimo lomiti naše interese preko leđa učenika. No, Vlada nas ignoriranjem posljednje skoro dvije godine uporno tjera u tom smjeru! Sutra ćemo vidjeti je li Vladi stalo do interesa učenika i sustava, je li spremna na razuman dogovor ili joj je sada u interesu jedino gaziti sindikate. Sutra ćemo vidjeti da li je Vlada zbog lomljenja sindikata spremna gurnuti gotovo 70 posto učenika koji upisuju od jeseni strukovne škole u nepripremljeni eksperiment. Sutra ćemo vidjeti jesu li za Vladu učenici zaista u fokusu ili su samo sredstvo za razračunavanje sa sindikatima čiji članovi misle drugačije od nje, stoji u priopćenju Sindikata znanosti.