Pretraga

Na tržištu postoje aplikacije koje imaju gotovo iste funkcije kao pametna ploča, a desetak puta su jeftinije

A- A+

Teško da se školarci mogu dobro upoznati s tehnologijom i pratiti razvoj modernog svijeta, ukoliko se o tehnologiji samo uči u teoriji, a nemaju priliku koristiti ju u stvarnosti. Jedan mali pomak prema približavanju suvremenim metodama poučavanja svakako su pametne interaktivne ploče. No, zbog svoje previsoke cijene, rijetko koja škola si ih može priuštiti. Ipak, postoje aplikacije koje obavljaju slične zadaće kao i pametna interaktivna ploča, a nešto su dostupnije od same ploče. Odlučili smo jednu takvu usporediti s pametnom pločom.

Screenshot: YouTube; AWW app

Još je 2009. godine tadašnje Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa opremilo 300 škola diljem Hrvatske interaktivnim bijelim pločama. Cilj je bio potaknuti nastavnike na provođenje interaktivne multimedijalne nastave u svojim učionicama. Kako bi nastavnicima pružili podršku pri implementaciji ove tehnologije u nastavni proces, CARNet je do 2010. godine provodio aktivnost ‘Primjena interaktivne ploče u nastavi’ u sklopu koje su izrađeni brojni edukativni materijali o primjeni interaktivne ploče u nastavi u obliku online priručnika, video tutoriala i video demonstracija.

U sklopu pilot-projekta ‘e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola’ CARNet je opremio 151 školu s dva različita tipa učionica (prezentacijskom i interaktivnom) koje uz drugu opremu uključuju i monitor s funkcijom dodira. Kako su nam pojasnili iz CARNet-a, u suradnji sa Samsungom i Microsoftom, u sklopu projekta ‘Učionice budućnosti’ do sada su opremili 13 škola u RH. Učionice budućnosti su opremljene tablet računalima i pametnom pločom koja ima zaslon osjetljiv na dodir te na taj način omogućuje interaktivnu nastavu za učenike i nastavnike.

Funkcionalnosti pametne ploče

Izdvojeni članak

e-Škole: Pogledajte kako će u budućnosti izgledati nastava u hrvatskim školama

S obzirom na ulogu CARNet-a u opremanju škola pametnim pločama s upitom o funkcionalnostima koje ta tehnologija nudi obratili smo se upravo njima. Objasnili su nam, za početak važnost tehnološke opremljenosti učionica.

– U učionici opremljenoj digitalnim i pametnim tehnologijama nastavnik ima mogućnosti otkloniti postojeća ograničenja fizičkog okruženja, osigurati dostupnost digitalnih obrazovnih sadržaja, proširiti komunikaciju i izvan granica fizičke učionice, dio procesa učenja i poučavanja organizirati u online okruženju te osigurati aktivniju ulogu učenika u obrazovnom procesu koristeći suvremene metode poučavanja i nastavne aktivnosti, poput istraživačkog, iskustvenog, projektnog i problemskog učenja, pojašnjavaju iz CARNet-a.

Pametna ploča korisna je jer se na njoj mogu otvoriti različiti tipovi sadržaja, od slika preko video i audio sadržaje, do preko raznih raznih vrsta dokumenata na kojima se može raditi automatski.

– Brojnim pokretima može se upravljati pametnom pločom i sadržajima na njoj. Nastavnici mogu putem pametnog ekrana s učenicima podijeliti informacije i nastavne materijale, a mogu i provjeriti njihovo razumijevanje kroz kratke kvizove znanja, ankete ili raspravu. Učenici tako, umjesto do sada uobičajenog prepisivanja nastavničkih bilježaka, aktivno sudjeluju u nastavnim aktivnostima, dodaju iz CARNeta.

Primjer aplikacije koja ima slične funkcionalnosti kao pametna ploča: AWW app

Izdvojeni članak

Provjerite je li vaša škola među 151 školom koja će od rujna imati digitalne učionice

Slično nude i neke aplikacije koje se postoje na tržištu, poput AWW app, interaktivne online ploča za kolaborativno crtanje. Riječ je o web aplikaciji koja radi u svim preglednicima i svim uređajima te dozvoljava neograničen broj ljudi u isto vrijeme na istoj ploči. Kako objašnjavaju, učenici mogu interaktirati s gradivom na ploči u realnom vremenu, bez ustajanja s mjesta te spremiti lekciju i pristupiti joj od doma.

– AWW app je online ploča za kolaborativno crtanje te se otvara klikom na adresu awwapp.com. Ploča se ‘dijeli’ s drugima putem URL linka ili e-mail adrese. Dijeljenje ploče omogućuje kolaborativno crtanje između učenika cijelog razreda. Ako razred već posjeduje pametnu ploču, s AWW appom ćete iskoristiti njen puni potencijal. Kako su nam mnogi učitelji i sami rekli, pametna ploča im u razredu ne koristi za mnogo toga više od običnog pisanja i crtanja. AWW omogućuje djeci interakciju s gradivom s vlastitih uređaja u realnom vremenu. Sve što je napisano na ploči se automatski sprema i dostupno je za kasniju upotrebu. Kako to funkcionira? Otvorite AWW online ploču u browseru računala i podijelite ju putem URL linka na pametnu ploču. Sve što vidite na svom računalu će biti prikazano i na pametnoj ploči. Podijelite taj isti URL link i s učenicima. Pišite lekcije, zadajte zadatke, vježbajte naučeno gradivo – što god bi i inače radili na pravoj ploči. Oni će na svojim pametnim telefonima ili laptopima vidjeti sve što i vi na svom računalu, te će moći interaktirati s gradivom, pojašnjavaju iz kompanije.

No, važno je naglasiti da se aplikacija može koristiti i bez pametne ploče.

Izdvojeni članak

Izdvojili smo niz sjajnih stvari koje možete raditi na micro:bit računalima, koja ulaze u hrvatske škole

– AWW app izvrsno simulira funkcionalnost pametne ploče s običnim projektorom. Umjesto da URL link podijelite s pametnom pločom, računalo na kojem je otvorena online ploča spojite s projektorom. Sve što je vidljivo na računalu projicirat će se na projekcijsko platno. Ukoliko u razredu imate tablet, učitelj će moći otvoriti ploču i na tabletu, te pisati lekciju dok šeće po razredu, objašnjavaju iz AWW app-a.

Dodaju, aplikacija je korisna za učenike, ali i učitelje. Vrijeme koje bi učenici utrošili na prepisivanje s obične ploče, mogu bolje iskoristiti za raspravu na satu i sudjelovanje u nastavi, dok oni koji nisu u školi zbog bolesti mogu sudjelovati u nastavi otvaranjem online ploče na svom kućnom računalu. Što se tiče prednosti za učitelje, oni mogu hodati razredom pišući na tabletu, dok se u isto vrijeme njihova lekcija prikazuje na ploči.

– Tako mogu bolje interaktirati s cijelim razredom, a ne samo s prvim redom. Učitelj nakon završetka nastave može jednostavno spremiti svoju lekciju u svoj repozitorij i otvoriti ga ponovno kad poželi reproducirati istu lekciju s drugim razredom. Može vidjeti bilješke učenika u realnom vremenu i odmah odgovoriti na njihove nedoumice, te tako omogućiti bolje razumijevanje gradiva, objašnjavaju iz kompanije.

Pametna ploča košta 23.213,00 kn plus PDV, a aplikacija za razred od 30 učenika 630 kuna

Izdvojeni članak

Nastavnik informatike iz Zagreba brutalno uredio informatičku učionicu, pogledajte kako izgleda

Kao što smo i spomenuli na početku, glavna prepreka u postavljanju pametnih ploča u većem broju škola upravo je njihova cijena. Tako smo za kraj ostavili usporedbu cijena pametne interaktivne ploče koju nabavlja CARNet i AWW app-a. Iz CARNet-a pojašnjavaju kako ona ovisi o više faktora – od dimenzije same radne površine, vrste projektora koji se koristi, softvera za rad na samoj ploči i pripadajućeg računala.

– CARNet je u sklopu projekta ‘e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)’ opremio 151 školu s dva različita tipa učionica, prezentacijskom te interaktivnom koje su između ostaloga opremljene i interaktivnim (pametnim) ekranima koji su nasljednici pametnih ploča. Međutim, za razliku od pametnih ploča interaktivni ekrani imaju osjetljiviju dodirnu površinu što pruža bolje korisničko iskustvo. Isto tako, projektori koji su dio pametnih ploča imaju ograničeni vijek trajanja lampe, dok je kod ekrana daleko veći radi korištenja napredne LED tehnologije što smanjuje trošak održavanja. Ekrani također imaju bolju razinu osvjetljenja i kut gledanja tako da svaki učenik neovisno o mjestu sjedenja u razredu ima jednaku kvalitetu slike. Pametna ploča ili ekran je onoliko ‘pametan’ koliko softver, koji je instaliran na takvim uređajima, to omogućuje, pojašnjavaju iz CARNeta.

Dodaju, u pilot projektu e-Škole implementiran je softver za upravljanje interaktivnim ekranima Octopus koji omogućuje nastavnicima korištenje funkcionalnosti poput digitalnih šestara, kutomjera, pisanje, crtanje, ugrađene elemente gamifikacije, vođenje digitalnih bilješki.

Izdvojeni članak

Isti kurikulum, različiti studiji: Hoće li svi nastavnici informatike biti kompetentni predavati je u školi?

– Sav rad tijekom sata na takvom sustavu moguće je pohraniti u datoteku i podijeliti učenicima da imaju kao podsjetnik za učenje od kuće. Cijena monitora s funkcijom dodira koji se koristi u projektu e-Škole u prezentacijskoj i interaktivnoj učionici iznosi 23.213,00 kn plus PDV. Za potrebe kvalitetne realizacije projekta nabavila se oprema koja specifikacijama odgovara zahtjevima tehnologije i aplikacija koje će se na njoj koristiti. Sva oprema je nabavljena u sklopu postupaka javne nabave, sukladno stručnim procjenama i planovima predloženim u projektnom prijedlogu koji je odobren od strane Europske unije i nadležnih tijela RH, kažu iz CARNet-a.

Cijene pametnih ploča na koje možete naići u oglasima na internetu kreću se i do 60 tisuća kuna, a kao jedu od većih prednosti pred njima AWW aplikacija navodi upravo svoju financijsku pristupačnost.

– Većina škola i dalje nema dovoljno sredstava za postavljanje pametnih ploča. AWW app je odlična zamjena za fizičke pametne ploče, uz deseterostruko niže cijene. Jedna godišnja licenca za razred od 30 učenika je 630 kuna, navode iz kompanije.

Zaključak o tome koja je od dvaju tehnologija bolja i povoljnija ostavljamo čitatelju. No, slobodno možemo tvrditi, obje vrste korak su naprijed k digitalnim i pametnim tehnologijama koje će zasigurno donijeti velike i neizbježne promjene u nastavnom procesu.